Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Gaidot KP lēmumu, Levits savā īpašumā vēl nav noslēdzis atkritumu izvešanas līgumu ar "Tīrīga". (Foto: Postimees Grupp/Scanpix Baltics)

Pats prezidents vēl nav noslēdzis atkritumu līgumu ar "Tīrīgu" 2

Ziņas
2019. gada 4. septembrī 00:01 2019. gada 4. septembrī 00:01
  Jauns.lv / LETA
Lai gan uzņēmums "Tīrīga", kuram Rīgas dome uz 20 gadiem uzticējusi atkritumu apsaimniekošanu pilsētā, aicina iedzīvotājus nekavēties ar līguma noslēgšanu, Valsts prezidents Egils Levits savā īpašumā šo līgumu vēl nav noslēdzis un gaida Konkurences padomes (KP) lēmumu, to viņš atklāja intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Viens pret vienu".

Levits sacīja, ka viņš vēl nav noslēdzis līgumu ar "Tīrīgu", skaidrojot, ka monopols nav nekas labs. Viņaprāt, atkritumu apsaimniekošanā jāmēģina saglabāt zināmu konkurence rīdzinieku interesēs.

Levits norādīja, ka septembra vidū gaidāms KP lēmums par to, vai iecerētais monopols atkritumu apsaimniekošanā ir vai nav likumīgs. Un viņš gaida šo lēmumu.

Ja KP lems, ka tas ir nelikumīgs, tad monopola galvaspilsētā nebūs, sacīja Levits. "Ja lems, ka tas ir likumīgs, tad, protams, jautājums, vai tas ir arī politiski un ekonomiski attaisnots. Tur tad ir jāizmanto politiskie līdzekļi un jāskatās, vai ir iespējams atkritumu jautājumu risināt kaut kā citādāk - bez monopola," sacīja prezidents.

Kā ziņots, "Getliņi EKO" ir noslēdzis 686,3 miljonu eiro vērtā Rīgas pilsētas sadzīves atkritumu apsaimniekošanas publiskās-privātās partnerības procedūru un par konkursa uzvarētāju atzinis SIA "CREB Rīga", ko izveidojuši divi vides pakalpojumu sniedzēji - SIA "Clean R" un SIA "Eco Baltia vide".

Atbilstoši publiskās-privātās partnerības procesam konkursa uzvarētājs nodrošinās Rīgas sadzīves atkritumu apsaimniekošanu un investīcijas turpmākos 20 gadus.

Jūnija sākumā "Getliņi EKO" un "CREB Rīga" Uzņēmumu reģistrā reģistrējušas kopsabiedrību "Rīgas vides pakalpojumi", lai saskaņā ar publiskā iepirkuma rezultātiem Rīgā veiktu atkritumu apsaimniekošanas sistēmas modernizāciju un ieviestu atkritumu šķirošanas risinājumus. Vēlāk uzņēmuma nosaukums mainīts uz "Tīrīga".

No 15.jūlija sākta līgumu pārslēgšana ar "Tīrīga", kas līdz 15.septembrim jāizdara visiem dzīvokļu un ēku īpašniekiem vai apsaimniekotājiem - gan iedzīvotājiem, gan juridiskām personām.

Savukārt KP 30.jūlijā paziņoja, ka par iespējamu ES dibināšanas līguma pārkāpumu ierosinājusi pret Rīgas domi un "Getliņi EKO" pārkāpuma lietu, kas varētu arī noteikt pagaidu noregulējumu par līguma pārslēgšanas iesaldēšanu.

"Mēs redzam, ka Rīgas domes un "Getliņi EKO" iecere ir uz turpmākajiem 20 gadiem atkritumu apsaimniekošanas tirgū noteikt monopolu, līdz ar to neredzam, ka pie šādiem apstākļiem varētu attīstīties konkurence. Pieļaujot šādu situāciju, mēs pēc 20 gadiem nevarēsim saprast, kā tas ir noticis, ka tiek būvēta ļoti dārga, sadārdzināta, resursietilpīga un dažādām nevajadzīgām ekstrām bagāta sistēma," intervijā LTV raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja KP vadītāja Skaidrīte Ābrama.

Viņa nenoliedza, ka investīcijas jaunajā atkritumu apsaimniekošanas sistēmā ir milzīgas, bet uzreiz esot skaidrs, ka tās laika gaitā ir jāatpelna un jau tagad iedzīvotāji, kuri pārslēguši līgumu, sūdzas par sadārdzinātajiem tarifiem, kas pieauguši par 40%.

Tikmēr dome, neraugoties uz KP darbībām, neplāno apturēt apsaimniekotāju līgumu slēgšanu ar akciju sabiedrību "Tīrīga".

Vienlaikus līdz 19.augustam Rīgas domei bija jāiesniedz savi skaidrojumi KP.

Savukārt septembra sākuma KP varētu pieņemt lēmumu par aizlieguma noteikšanu iedzīvotāji līgumu slēgšanai ar "Tīrīga" uz lietas izmeklēšanas laiku. Pati lietas izmeklēšana gan varētu ilgt pat līdz diviem gadiem.

Citi šobrīd lasa

Vai kaķi patiešām ir nedraudzīgi? 5
Latvijas noslēpumi: 1940. gads un Latvijas aizstāvēšanas plāni 83
“Zem formas tērpa slēpjas mīlulis," tā iepriekš domāja policista, kurš vainojams afroamerikāņa nāvē, sieva. Tagad iesniegusi šķiršanos 15
Skatīt visus komentārus

Анастасия Волочкова сделала свой самый откровенный шпагат

"Мы разбиты. Сломаны. Выпотрошены": 3-летняя дочь звезды Instagram умерла от рака за шесть недель