Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Kokneses vietējie pārsteigti, cik cienījami un pilsētā zināmi cilvēki izrādījušies kokaīna kontrabandisti (papildināta ziņa)
Valsts policija sadarbībā ar ASV tiesībsargājošo iestādi un pretterorisma vienību "Omega" Kokneses novadā izņēma vairāk nekā divas tonnas kokaīna kravu ar 42 kartona kastēm, kurās atradās 2195 briketes ar dažādiem logo - "TNT", "Badboys", "Gold" un ar delfīna attēlu. (Foto: LETA)

Kokneses vietējie pārsteigti, cik cienījami un pilsētā zināmi cilvēki izrādījušies kokaīna kontrabandisti (papildināta ziņa) 166

Ziņas
2019. gada 15. janvārī 16:25 2019. gada 15. janvārī 16:25 | Papildināts, 2019. gada 15. janvārī 18:48
  Jauns.lv / LETA
Pagājušajā nedēļā kādā Kokneses saimniecībā uzietās divas tonnas kokaīna Eiropā ievestas paslēptas kuģa konteinerā, kura pavaddokumentos bija norādīti pārtikas produkti, vēstīts Ekvadoras policijas mājaslapā izplatītajā paziņojumā.

Paziņojumā skaidrots, ka ferma kalpojusi kā "loģistikas centrs" narkotiku tālākai izplatīšanai Eiropā. Tāpat paziņojumā norādīts, ka operatīvo darbību rezultātā Latvijā aizturēti pieci cilvēki, tiesa, nenorādot viņu uzvārdus, bet gan tikai uzvārda sākuma burtu.

Portālam Jauns.lv kļuvis zināms, ka aizturētie, visticamāk, ir Andris Elsts, Edgars Elsts (Andra brāļa dēls) un Agris Vaivods, savukārt Ekvadoras policija ziņojumā minējusi vēl divus vīriešus - Imantu B. un Jāni B. 

Jauns.lv neoficiāli zināms, ka lietā varētu būt iesaistīts arī Jānis Skrabāns, Aizkraukles pusē labi zināms uzņēmējs un nopelniem bagāts makšķernieks. Portālam Jauns.lv otrdien neizdevās sazināties ar pašu Skrabāna kungu, arī viņa uzņēmumos darbinieki pauda pārsteigumu par Skrabāna iespējamo saistību ar Latvijas vēsturē vērienīgāko narkotiku kontrabandas gadījumu.

Atbilstoši Ekvadoras policijas publicētajām lomu sadalījumam, Andris E. bijis fermas īpašnieks, savukārt Jānis B. un Edgars E. nodarbojušies ar kravas pārkraušanu, bet Imants B. nodrošinājis drošību. Turpretim Agrim V. nav norādīta loma noziedzīgajā nodarījumā.

Andrim Elstam un Edgaram Elstam Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 9.janvārī kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu. Abi tiesas lēmumu var pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

Grandiozā krava atklāta Andra Elsta īpašumā "Mazkārkli" Kokneses pagastā. Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju, šī īpašuma sastāvā ir trīs ēkas, un pašlaik neesam konstatējuši, ka šim īpašumam zemesgrāmatā būtu reģistrēts kāds liegums.

Pēc publiski pieejamas informācijas, Edgara Elsta hobijs ir autokross, savukārt pagaidām skopa ir informācija par viņa profesionālajām gaitām. Citādi ir ar Jāni Skrabānu: bez aktīvas aizraušanās ar spiningošanu viņam vienpersoniski pieder SIA "JS Products", kā arī SIA "JS Products" meitas kompānijas SIA "JSP transport" un SIA "JSP building". Zīmīgi, ka "JS Products" strādā arī Agris Vaivods - viens no aizturētajiem. Izskanot uzvārdiem, notikušais pārsteidzis daudzus Kokneses vietējos - visu lietā aizturēto uzvārdi iedzīvotājiem ir labi zināmi.

Skrābāns ir visu uzņēmumu valdes loceklis, kā arī tiem ir reģistrēta komercķīla par labu A/S "Luminor Bank". Uz minētajām kapitāla daļām vismaz pagaidām policija nav reģistrējusi nodrošinājuma vai lieguma atzīmes. Skrābāna uzņēmumi - ar saukli "Kvalitāte. Atbildība. Garantija" - piedāvā transporta un ekspedīcijas pakalpojumus, celtniecības un ražošanas pakalpojumus un informāciju tehnoloģiju pakalpojumus.

2013.gadā laikraksts "Staburags" publicējis rakstu ar nosaukumu "Pašam sava estrāde un Likteņdārzs", kurā stāstīts par "Mazkārklos" saimniekojušo Andri Elstu. Viņš īpašumā ierīkojis savu paradīzi, kurā pamazām atjaunojis kādreizējo cūku fermu, kurā ir trīs ēkas. Tāpat zem viena jumta iekārtots miteklis saimniekam, darbnīca, ir arī vairākas galdniecības darbiem vajadzīgās iekārtas un granulators, izpētījusi aģentūra LETA.

Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris (ZZS) neatklāja ne iesaistīto personu vārdus, ne uzņēmuma nosaukumu, taču pastāstīja, ka Elsta saimniecība ir saistīta ar autosportu, un arī vietā, kur narkotiskās vielas atklātas, atradies autoserviss. Novada mērs pieļāva arī situāciju, ka ēkas īpašnieks varētu būtu iznomājis to citiem un nemaz nav zinājis, kas ēkā tiek glabāts.

Arī novada pašvaldības mājaslapā 2017.gada maijā publiskota informācija, ka ar Andra Elsta labvēlību vietējās autosporta komandas sportistiem ir iespēja atbilstoši aprīkotās telpās remontēt savus spēkratus un tos sagatavot sacensībām.

Vingris stāstīja, ka likumsargu specoperācija, kas notikusi pagājušajā nedēļā, radījusi iedzīvotājos uztraukumu, pašvaldībā saņemti vietējo zvani. "Neviens neko nezināja, informācija tika turēta lielā slepenībā," notikušo aprakstīja domes priekšsēdētājs, jokojot, ka daļa zvanītāju pēc notikušā publiskošanas jokojusi arī par narkotisko vielu vērtības samērojamību ar valsts un pašvaldības budžetu.

Kokneses novada priekšsēdētājs mierināja, ka atrastā narkotiku krava nebija paredzēta vietējam nelegālajam tirgum. Viņaprāt, vielas nonākšana Latvijas un Lietuvas tirgū radītu atombumbas efektu. Vingris atzina, ka Kokneses novads tiek izmantot tranzītam, jo to šķērso divas lielas šosejas, un cauri novadam izbrauc daudzas kravas, daļa no tām, iespējams, ir nelegālas.

Valsts policijas (VP) preses pārstāve Simona Grāvīte plašākus komentārus par kokaīna lietu nesniedza. Tāpat VP nekomentēja Ekvadoras policijas izplatīto paziņojumu.

Jau vēstīts, ka 8.janvārī VP sadarbībā ar ASV Narkotiku apkarošanas administrāciju, Ekvadoras policiju un VP pretterorisma vienību "Omega" Kokneses novadā uzgājusi kravu ar 42 kartona kastēm, kas visticamāk, sūtītas no Ekvadoras. Kastēs atradās 2195 briketes ar dažādiem logo - "TNT", "Badboys", "Gold" un ar delfīna attēlu.

VP publicētajos fotoattēlos redzams, ka kokaīns atrasts kādā kokapstrādes uzņēmumā. No attēliem noprotams, ka narkotiskā viela atradusies gan banānu kastēs, gan kastēs ar būvniecības preču tirdzniecības uzņēmuma "K Senukai" logo.

Lai arī galīgā ekspertīze vēl turpinās, daļā no izņemtajām briketēm konstatēts kokaīns, kura īpatsvars ir 80%, kas, pēc Grišina teiktā, ir ļoti augsts rādītājs. Vienā briketē bija 1000 grami vielas. Grišins pastāstīja, ka vairumtirdzniecības cena par kilogramu kokaīna ir 30 000 eiro, līdz ar to kopumā kravas vērtība varētu būt aptuveni 65 miljoni eiro. Pavairojot kokaīnu mazumtirdzniecībā, cena vairākkārt palielinās, līdz ar to mazumtirdzniecībā šādas kravas cena varētu "tuvoties miljardam" eiro, sacīja Grišins.

VP šajā lietā aizturējusi piecus Latvijas pilsoņus. Trīs personām piemērots apcietinājums, bet pārējiem, kuriem bija mazāka līdzdalība šajā noziegumā, noteikts ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Viena no piecām personām agrāk tiesāta par kontrabandu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

Citi šobrīd lasa

"Šī slepenā dzīve man bijusi jau ilgu laiku" - bezkaunīga klienta nokaitināts, Dāvids laimi nu rod grandiozā dārzā
Drāma Igaunijā: autobusa pasažiere izglābj 30 cilvēku dzīvības 3
Jānis Timma apprecējis savu mīļoto Annu Sedokovu 8
Skatīt visus komentārus

"У меня появился новый вид комментаторов-хейтеров": Седокова ответила на критику свадьбы с Тиммой

Подруга Легкоступовой о ее смерти: "Боже, как же Валечка мучилась!"