Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Kafejnīca "Spiikiizi" piedāvā operatīvo dienestu darbiniekiem nelielu cienastu, tomēr likums ir nepielūdzams. (Foto: Juris Rozenbergs)

Pret likumu atduras kafejnīca, kurā ar bezmaksas kafiju cienā policistus, mediķus un ugunsdzēsējus 13

Sabiedrība
2018. gada 2. decembrī 07:49 2018. gada 2. decembrī 07:49
  Kas Jauns Avīze
Kāda Rīgas kafejnīca Valdemāra ielā sākusi akciju – policistiem, mediķiem un ugunsdzēsējiem kafija un piparkūka par brīvu, kā pateicība par sūro darbu un dzīvību glābšanu. Sirdi sildoša akcija, bet vai likums to ļauj?

Jaukais žests būs spēkā līdz pat gada beigām, dāvanu var saņemt, uzrādot darba apliecību.

Šķita dabiski

Āris Birze, Latvijas Universitātes psiholoģijas students un viens no kafejnīcas "Spiikiizi" dibinātājiem, teic, ka šāda pateicības izrādīšana šķiet pašsaprotama: “Mums viens no līdzīpašniekiem Martins ir medicīnas students no Norvēģijas. Un šķita dabiski 112 cilvēkiem pateikt paldies šādā veidā.” Sākumā ideja bijusi cienāt tos, kas ir darba tērpā, taču sapratuši, ka strādājošajiem darba dienā var gluži vienkārši nebūt laika ieskriet pēc kafijas, tāpēc izlemts par dienesta apliecību.

Mediķi te ir ikdiena

Kafejnīcas telpas izmanto arī daudzi medicīnas studenti. “Mediķi un topošie mediķi mums ir ikdiena, ir trīs semināru telpas, tās dodam studentiem bez maksas,” atklāj Birze. “Bija ideja, ka varbūt pavilksim arī apkārtējās kafejnīcas, bet laikam citus tas īsti neuzrunāja,” ar nelielu nožēlu atzīst uzņēmējs.
Atsaucība esot, tikai operatīvo dienestu darbinieki ir ļoti steidzīgi. “Ātri ieskrien, paņem pa dzērienam un dodas tālāk,” dzīvības glābējus raksturo Āris. Pagaidām gan pateicības akcija lielāku uzmanību ieguvusi tieši sociālajos tīklos, pašā kafejnīcā ideja vēl patiesi nav materializējusies.

Interešu konflikts

Tomēr viens ir gribēt pateikt paldies, cits – ko paredz likums, un valsts amatpersonas dāvanas saņemt nedrīkst. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) informē, ka runa ir “par iespējamo interešu konflikta situācijas rašanos valsts amatpersonu darbībā”. Dāvana ir jebkāds mantisks vai cita veida labums, un minētais cienasts nav izņēmums. “Gadījumos, kad kāds komersants policijas darbiniekam vai ugunsdzēsējam piedāvā bezmaksas kafiju un piparkūku, jārēķinās ar likumā noteiktajiem ierobežojumiem,” informē KNAB.

Divu gadu termiņš

Tie uzskaitīti likuma Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonas darbībā 13. pantā. No tā izriet, ka kafiju vai citu velti no fiziskajām vai juridiskajām personām var pieņemt tikai tad, ja “no vienas personas gada laikā saņemtās dāvanas vērtība nepārsniedz minimālās mēnešalgas apmēru”. Pašlaik tie ir 430 eiro – tie tātad ir griesti, līdz kuriem viens policists konkrētajā kafejnīcā gada laikā drīkst baudīt cienastu. Bet – tikai tajā gadījumā, ja viņš iepriekšējo divu gadu laikā nav šim uzņēmumam piemērojis sodu, izdevis administratīvo aktu, veicis tajā kontroli vai izziņas funkcijas.

Un pēc dāvanas saņemšanas, šajā gadījumā pirmā bezmaksas kafijas malka, nākamos divus gadus valsts amatpersona arī nedrīkst veikt minētās darbības. Uz mediķiem minētie ierobežojumi attiecas, ja viņi ir valsts amatpersonas statusā, piemēram, slimnīcas valdes locekļi. Ātro feldšeri un šoferi tomēr nav amatpersonas.

Par dāvanu likuma izpratnē nav uzskatāmi:

1) ziedi;
2) suvenīri, grāmatas vai reprezentācijas priekšmeti, ja no vienas personas gada laikā saņemto kopējā vērtība nepārsniedz vienas minimālās mēnešalgas apmēru;
3) apbalvojumi, balvas vai godalgas, kuru pasniegšana paredzēta ārējos normatīvajos aktos;
4) publiski pieejamas atlaides, ko piedāvā, piemēram, veikali;
5) no radiniekiem saņemtās (nav noteikti vērtības apmēri).

Citi šobrīd lasa

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; Doneckas iedzīvotājus mudina evakuēties 23
Koksaki vīrusa uzliesmojums skāris ļoti daudzus bērnus; ārste aicina būt piesardzīgiem
Baidoties no valsts apvērsuma, Maskavā plāno apmācīt informatīvā kara "specnazu"
Tēmas: KNAB, 112
Skatīt visus komentārus