Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Izspiešanā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā apsūdzētais bijušajais maksātnespējas administrators Māris Sprūds pēc pusmiljona eiro lielās drošības naudas iemaksas ir atbrīvots no apcietinājuma un atstāj Rīgas Centrālcietumu. (Foto: LETA)

Policija aizturējusi 4 bijušos un esošos maksātnespējas administratorus, advokātus. Arī Sprūdu un Lūsi 46

112
2018. gada 26. aprīlī 14:00 2018. gada 26. aprīlī 14:00 | Papildināts, 2018. gada 26. aprīlī 15:59
  Jauns.lv / LETA
Valsts policija (VP) aizdomās par noziedzīgiem nodarījumiem maksātnespējas procesa laikā aizturējusi četras personas, tostarp jau apsūdzētā statusā esošo kādreizējo maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu un kādreizējo Tieslietu ministrijas parlamentāro sekretāru un administratoru Aigaru Lūsi, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Pēc Latvijas Radio rīcībā esošās neoficiālās informācijas, aizturēto vidū ir arī bijušais Nacionālās apvienības ģenerālsekretārs Aigars Lūsis.

Kā informē Valsts policijas pārstāve Simona Grāvīte, par noziedzīgiem nodarījumiem, kas veikti maksātnespējīga uzņēmuma administrēšanas laikā un kuru izdarīšanas rezultātā cietušajām personām nodarīti zaudējumi lielā apmērā, šī gada 24. aprīlī Valsts policijas ENAP darbinieki aizturējuši četras personas, kuru vidū ir bijušie un esošie maksātnespējas administratori un advokāti. 

Kopumā desmit kratīšanu laikā izņemti dokumenti, elektroniskie datu nesēji un citi pierādījumi.

Aizturēšanas veiktas agrāk uzsāktā kriminālprocesa ietvaros, kas tiek veikts pēc Krimināllikuma 177. panta trešās daļas, 215. panta otrās daļas un 196. panta otrās daļas.

Aizturēšanas veiktas agrāk sāktā kriminālprocesā, kas tiek izmeklēts pēc Krimināllikuma 177.panta trešās daļas, 215.panta otrās daļas un 196.panta otrās daļas. Kriminālprocess pašlaik ir ENAP lietvedībā. Aģentūrai LETA zināms, ka kriminālprocess varētu būt sākts jau pirms vairākiem gadiem.

Iepriekšminētie Krimināllikuma panti paredz atbildību par krāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa, maksātnespējas procesa kavēšanu, kā arī pilnvaru ļaunprātīga izmantošana un pārsniegšanu.

Izmeklēšanas interesēs plašāku informāciju policija patlaban nesniedz, tostarp vai aizturētajām personām ir piemēroti drošības līdzekļi.

Jau ziņots, ka Sprūdu ENAP citā kriminālprocesā aizturēja pagājušā gada jūnijā. Sprūdu atbrīvoja šogad februārī pēc tam, kad tiesa viņam noteica pusmiljona eiro lielu drošības naudu. Šī ir lielākā drošības naudas Latvijas tiesu sistēmas vēsturē un to oficiāli samaksāja viņa brālis, uzņēmējs Kristaps Sprūds.

Iepriekš prokuratūra Sprūdam uzrādīja apsūdzību par izspiešanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Sprūdam inkriminē aptuveni miljons eiro izspiešanu grupā un šīs summas legalizēšanu.

Lietā apsūdzētas vēl piecas personas, tostarp finansists Jorens Raitums, kuram inkriminē izspiešanu un nelegāli iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanu. Tāpat apsūdzētā statusā ir bijušais administrators Ilmārs Krūms.

Lietā apsūdzēti arī būvuzņēmējs Mārtiņš Krūms, uzņēmējs Guntars Slišāns, kā arī Īrijas pilsonis, uzņēmējs Timotijs Kellijs.

Valsts policija paziņojumā presei par lietas nodošanu prokuratūrai apsūdzību celšanai rakstīja, ka 2016.gadā, izmantojot "Trasta komercbankas" likvidācijas procesu savtīgās interesēs, maksātnespējas administratori pēc iepriekšējas vienošanās veica izspiešanu organizētā grupā kopā ar vēl četrām personām.

Janvāra vidū Latvijas Televīzijas raidījums "De facto" vēstīja, ka Sprūds un Krūms draudējuši konfiscēt "Trasta komercbankas" kreditoru naudu.

Izmeklēšana uzskatot, ka Sprūds, Krūms un vēl četri cilvēki no bankas kreditoriem, kas gaidījuši savu kārtu saņemt bankā iestrēgušo naudu, izspieduši pamatīgas summas. Likumsargu ieskatā, dažiem bankas kreditoriem tika paziņots - lai atgūtu noguldījumus, ir jādalās. Esot izmantoti arī draudi. Kreditoriem esot norādīts, ja Krūmam, Sprūdam un pārējiem nesamaksās, tad kreditoriem pienākošos naudu atzīmēs kā noziedzīgi iegūtu, un viņi to vienkārši neredzēs, vēstīja raidījums.

2017.gada jūnijā Valsts policija veica 16 kratīšanas, kuru laikā izņemti svarīgi dokumenti un naudas līdzekļi vairāku tūkstošu eiro apmērā. Tika arestēti vairāki nekustamie īpašumi, luksus klases automašīnas un vairāki simti tūkstoši eiro skaidrā naudā. 

Ar "Trasta komercbankas" likvidācijas procesu saistītajā un pašlaik prokuratūras lietvedībā esošajā kriminālprocesā apvienota arī lieta par iespējamiem pārkāpumiem uzņēmumu "Dzimtā sēta" un "Peltes īpašumi" maksātnespējas procesos. LETA jau 2017.gada vasarā vēstīja, ka lietā bija iesaistīts Sprūds, viņa dzīvesbiedre bijusī maksātnespējas administratore Ilze Gulbe, kā arī kādreizējais Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs, bijušais nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK ģenerālsekretārs Lūsis. Šajā procesā Sprūdam tika inkriminēta piesavināšanās.

Ņemot vērā iepriekšminēto apvienotajā krimināllietā kopumā figurē 11 personas - visi iepriekšminētie, kā arī saskaņā ar "De facto" šogad martā ziņoto - uzņēmuma "Sužu pussala" oficiālie līdzīpašnieki vai amatpersonas - nekustamo īpašumu uzņēmējs Vjačeslavs Holmins, bijusī Rīgas Latgales priekšpilsētas tiesas tiesnese Diāna Mašina, kas savulaik pati notiesāta par nelikumīga lēmuma taisīšanu, Oskars Ercens, kurš savulaik bijis Sprūda darbinieks un "Peltes īpašumu" maksātnespējas procesa laikā ir rīkojies viņa vārdā kā pilnvarnieks.

Citi šobrīd lasa

“Emocijas bija šokējošas!” – vecākus pārsteidz bērnu slimnīcas darbinieces attieksme 5
Sēru vēsts olimpiskā čempiona Naura Mieža ģimenē
Slepkavas profils: kas zināms par jaunieti, kurš skolā ASV sarīkoja masu slaktiņu
Skatīt visus komentārus