Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Māksliniece Džemma Skulme. (Foto: LETA)

Džemmai Skulmei rūgtas atklāsmes čekas maisu diskusiju dēļ - svarīgi jautājumi aizstumti malā 136

Sabiedrība
2018. gada 14. janvārī 23:31 2018. gada 14. janvārī 23:31
Kasjauns.lv
Diskusijas par to, vai publiskot Valsts drošības komitejas aģentu kartotēku jeb tā dēvētos čekas maisus, ļauj nostumt malā citus, daudz būtiskākus jautājumus, intervijā raidījumam „LNT Ziņu TOP 10" saka gleznotāja Džemma Skulme.

„Man jauni cilvēki ir teikuši - pats galvenais, kas jādara, tie maisa jāattaisa. Labi, bet kā tas mainīsies? Vai līdz ar to veselības lietas tiks nokārtotas, izglītības problēmas nokārtotas vai līdz ar to PVN [pievienotās vērtības nodoklis] būs mazāks? Man tas interesē. Ir tāda sajūta, ka ir cilvēki, kas vai ar muļķības vai aiz gudras ziņas to jautājumu grib pacelt, jo tas ir izdevīgi, jo tautai tā ir zināma nasta, smaga grēku nasta, atkal šausmīga nožēla, ka mēs tādi, šitādi, baigi sliktie, nodevēji, bet, kur tad paliek tas, kas jāpadara? Palīdzība jauniem uzņēmumiem, jaunām aktivitātēm, kuras jāpabalsta, tad to atkal varam nostumt malā un ņemsimies pa šito. Tāpat savā ziņā ņemšanās ap simtgadi - tā ir blakus lieta. Ko tad mēs tik ļoti svinēsim, esam visu padarījuši? Nu mēs esam lieli un lepni, bet nav tik vienkārši," stāsta Skulme.

Māksliniece ir pret „čekas maisu" atvēršanu, jo cilpas, kas savulaik tikušas mestas, bijušas visādas. „Es, protams, aizgāju tūdaļ, kad bija iespēja pārbaudīt sevi, vai tu esi maisos vai neesi. Es aizgāju uz Totalitārās izmeklēšanas nodaļu [...]. Tā sakot, nekas netika atrasts," saka Skulme, apstiprinot, ka viņa šajā jautājumā ir tīra.  

„Jā, bet tas nenozīmē, ka pilnīgi tīrs ir ikviens. Tagad [dzejnieku Jāni] Rokpelni uzklausa, bet vienu parastu cilvēku neviens neuzklausīs. Un viņš ielēks Daugavā varbūt."

Skulme ar savu sabiedrisko darbību veicinājusi latviešu tautas Trešo atmodu. Pēc neatkarības atgūšanas viņa gan politikā vairs nav darbojusies. „Tas padomisms, kas bija mūsos, tas multiplicēsies vēl neskaitāmās, neiedomājamās formās. Atņemt, skaust, nīst, bagāts ir slikts, kuram iet labāk, tas ir šaubīgs. [...] Tās visas ir šausmīgas īpašības."

Sabiedrības noslāņošanos, tautas aizplūšanu un simtiem tūkstošu iedzīvotāju netikšanu pāri nabadzības slieksnim, māksliniece sauc par mums uzlikto sodu. "Mēs to laikam bijām pelnījuši. Man tādas drūmas domas par to līniju, es skaitu, par visu ir jāsamaksā. Tā ir zināma grēcība, kura mums ir jāizpērk ārkārtīgi grūtā procesā. Par visiem tiem grēku maisiem."

Savā cienījamā vecumā - 92 gados - Skulme glezno ik dienu. Tai pašā laikā viņa paspēj būt visur, jo ir nepārspējama sabiedriskās dzīves līdere. Viņa nepārprotami dzīvo tagadnē. Te atklāj atjaunoto Mākslas muzeju, te cīnās par Laikmetīgās mākslas muzeju Rīgā, sajūsminās par kolēģu veikumu kārtējā izstādes atklāšanā vai uzbur albuma noformējumu pašmāju grupai „Instrumenti". "Šipsis [Jānis Šipkēvics] - viņš man izstādes atklāšanā Dubultos kā manis gribēts mūziķis uzstājās. Vedu klāt pie savas gleznas un teicu - re, tie smalkie stīgojumi, kas pavīd blakus zināmi brutāliem gājieniem, ir kā tavas balss augstais tonis. Un tad viņam bija doma kaut ko kopā koncertā darīt. Teicu, ka priekšā negleznošu. Bet beigu beigās plates vāks radās."

Skulme ir atvērta visam jaunajam, vai tas saistīts ar nebeidzamiem eksperimentiem un meklējumiem mākslā vai mūsdienu tehnoloģiju apgūšanu, kas dod iespēju sekot visiem procesiem līdzi. Turklāt bagātīgi sastrādātais darba pūrs neļauj māksliniecei sēdēt dīkā. Šobrīd top darbi rudenī gaidāmai izstādei Valmieras muzejā.

Citi šobrīd lasa

"Latvijas Pasts" atteicies no telegrāfa: nesaņemta ziņojuma dēļ liepājniece gandrīz netiek uz omītes bērēm Krievijā 1
VIDEO: Putins sola neraudāt kā meitene: pat ar naga traumu viņš iemet 7 ripas hokeja spēlē 31
Arī Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā izvērtē Kiviča un Skulmes publisko uzvedību 30
Skatīt visus komentārus

Стала известна причина смерти Карла Лагерфельда

Пять отморозков и один подросток: над четырежды изнасилованной школьницей надругался еще и таксист