Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Dzejnieks Jānis Rokpelnis. (Foto: LETA)

Dzejnieks Jānis Rokpelnis atzīstas, ka bijis čekists ar segvārdu Miķelis

Ziņas
2017. gada 27. decembrī 08:43 2017. gada 27. decembrī 08:43
  Kasjauns.lv
Izcilais dzejnieks Jānis Rokpelnis sarunā ar žurnālisti Elitu Veidemani atzinies sadarbībā ar VDK jeb tā dēvēto čeku, šodien raksta "Neatkarīgā".

Rokpelnis stāsta, ka Stūra mājā pabijis jau septiņdesmito gadu sākumā, kad kāds bija par viņu uzrakstījis denunciāciju. Taču otrā reize izrādījusies trakāka.

Tolaik vēl būdams alkoholisko dzērienu cienītājs (dzejnieks nedzer kopš 1979.gada), viņš slavenajā mākslinieku bohēmas vietā "Skapis" dzērumā cilvēkus rāvis ārā no krēsliem un uz tiem bļāvis: ja tu esi komunists, tevi vajadzētu nošaut, raksta "Neatkarīgā".

Nākamajā dienā smagu paģiru stāvoklī Rokpelnis izsaukts uz "čeku", kur tincināts, kālab viņš gribot šaut komunistus. Pats dzejnieks domā, ka netika apcietināts tikai tāpēc, ka viņa tēvs Fricis Rokpelnis bija Latvijas PSR himnas līdzautors un visādi citādi nozīmīgs kultūras darbinieks. 

Rokpelnis norāda, ka viņam bijis absolūts naids pret čekistiem un komunistiem; viņa tuvākie draugi bija literāti Knuts Skujenieks un Uldis Bērziņš.

"Bet gribu pastāstīt, kā sākās mana krišana," žurnālistei Veidemanei teic Rokpelnis. 

Tas noticis 1981.gadā, kad viņš strādāja izdevumā "Literatūra un Māksla" galvenā redaktora Jāņa Škapara komandā. Škapars ticis vajāts par to, ka izdevumā ir pārāk maz partejisku cilvēku, un, iesaukdams Rokpelni kabinetā, teicis: "Stājies!" Tā kā bijušas vajadzīgs trīs rekomendācijas, taču Rokpeļņa draugos komunistu nav bijuši, Škapars solījies rekomendācijas pagādāt. 

Škapara "pielauzti" tās snieguši gan Arvīds Grigulis, gan Imants Ziedonis, vēsta "Neatkarīgā".

"Tas man bija darījums ar sirdsapziņu," sarunā norāda Rokpelnis.

Darbā VDK Rokpelnis savervēts 1986.gadā, viņu savervējis štata darbinieks Juris Miļevskis. Rokpelnis parakstījies, ka nevienam neizpaudīs, ka strādā VDK ar segvārdu "Miķelis". 1992.gadā, būdams partijas LSDSP biedrs, Rokpelnis par sadarbību ar čeku izstāstījis Uldim Bērziņam, Arnim Mugurēvičam. 

Pagājušajā gadā Jānim Rokpelnim tika pasniegta Latvijas Literatūras gada balva par mūža ieguldījumu, ar to novērtējot viņa devumu Latvijas rakstniecībā, radot augstvērtīgus literāros darbus dzejā un atdzejā.

Citi šobrīd lasa

Kirkorovs parāda jaunu foto ar sievieti, kuru uzskata par viņa bērnu bioloģisko māti
Pasaulē nācis Borisa Džonsona un sievas Kerijas "varavīksnes bērniņš"
Rozentāle: omikrons, iespējams, ir Covid-19 pašiznīcināšanās process 3
Pievienot komentāru

"Мне больно": предполагаемая любовница впервые рассказала об отношениях с Градским

Время не щадит никого? Героини "Секса в большом городе" 20 лет назад и на вчерашней премьере