foto: LETA
Latvijas Banka  izlaidusi jaunu kolekcijas monētu
Latvijas Banka 31.augustā izlaiž Latvijas simtgadei veltīto 20 eiro zelta kolekcijas monētu "Zelta saktas. Pakavsakta", kuras grafisko dizainu veidojusi māksliniece Ingūna Elere, bet plastisko veidojumu - māksliniece Solvita Rulle. (Publicitātes foto)
Kultūra
2017. gada 30. augusts, 12:40

Latvijas Banka izlaidusi jaunu kolekcijas monētu

Kasjauns.lv/LETA

Latvijas Banka ceturtdien, 31.augustā, izlaidīs 20 eiro zelta kolekcijas monētu "Zelta saktas. Pakavsakta", informēja Latvijas Banka.

foto: LETA
Latvijas Banka 31.augustā izlaiž Latvijas simtgadei veltīto 20 eiro zelta kolekcijas monētu "Zelta saktas. Pakavsakta", kuras grafisko dizainu veidojusi māksliniece Ingūna Elere, bet plastisko veidojumu - māksliniece Solvita Rulle. (Publicitātes foto)

Monēta ar pakavsaktas atveidojumu turpina Latvijas saktām veltīto eiro zelta kolekcijas monētu sēriju, kas rotā Latviju valsts 100 gadu jubilejā. 2016.gada novembrī tika izlaista kolekcijas monēta ar ripsaktas atveidojumu, bet jubilejas gadā - 2018. gadā - šo sēriju noslēgs zelta kolekcijas monēta ar burbuļsaktas atveidojumu.

Kolekcijas monētas "Zelta saktas. Pakavsakta" grafisko dizainu veidojusi Ingūna Elere, bet plastisko veidojumu - Solvita Rulle. Mākslinieces veidoja arī monētu ar ripsaktas atveidojumu.

Monēta "Zelta saktas. Pakavsakta" izgatavota "Münze Österreich Aktiengesellschaft" (Austrija). Zelta monētas aversā izvietoti uzraksti "#Latvija", "#pakavsakta", "#8_12gs", "20 euro" un "#2017", bet reversā - stilizēts 12.gadsimta pakavsaktas ar rēdžu galiem atveids.

Saskaņā ar mākslinieces Eleres ieceri saktas atveids uz monētas nes gadsimtiem senas ziņas, savukārt monētas aversā izvietoti tēmturi, iezīmējot laiktelpu, kurā dzīvojam pašlaik. Sakta stāsta par senāku laiku Latvijas vēsturē, bet monētas otra puse - par šodienu, to, kā mēs komunicējam virtuālajā vidē, sociālajos tīklos, kā iezīmējam sev svarīgas tēmas.

Pakavsaktas bija visplašāk izplatītās senās saktas un tagadējās Latvijas teritorijā izmantotas gandrīz 1000 gadu. Par tipisku rotu tās kļuva vēlajā dzelzs laikmetā (devītajā-12.gadsimtā), kad tika darinātas gan no bronzas, gan dzelzs un sudraba. Tās lietoja gan vīrieši, gan sievietes. Tikai 17.gadsimta beigās pakavsaktas pilnībā tika aizstātas ar riņķsaktām.

Kolekcijas monēta "Zelta saktas. Pakavsakta" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā, tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāks apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas, skaidro Latvijas Banka. Monētas maksimālā tirāža - 4000 eksemplāru.

Monētas cena Latvijas Bankā būs 270 eiro. Monētu no 31.augusta varēs iegādāties Latvijas Bankas kasēs Krišjāņa Valdemāra ielā 1B, Rīgā, un Teātra ielā 3, Liepājā, kā arī Latvijas Bankas kolekcijas monētu un citu numismātikas produktu iegādes vietnē internetā "e-monetas.lv".

Jaunajā interneta vietnē iegādei ir pieejams plašs Latvijas Bankas kolekcijas monētu un citu numismātikas produktu klāsts, tajā skaitā, pirmā saktām veltītās sērijas kolekcijas monēta "Zelta saktas. Ripsakta".

Monēta būs nopērkama arī tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās - numismātikas salonos, grāmatu un suvenīru veikalos un juvelierveikalos.