Sabiedrība

2010.gada putns Latvijā - mednis

Jauns.lv

Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) par 2010.gada putnu izvēlējusies medni 'Tetrao urogallus', kas ir Latvijā apdraudēta meža putnu suga.

2010.gada putns Latvijā - mednis...

Mednis ir tītara lieluma vistveidīgo kārtas putns. Medņu tēviņi ir zilganmelni, bet mātītes - rūsganbrūni raibas. Šie putni apdzīvo galvenokārt priežu mežus purvu malās. Pavasarī medņu tēviņi pulcējas riestos, kur dzied un cīnās par mātīšu uzmanību. Galvenā medņu barība ir priežu skujas, pavasarī - spilvju ziedi, bet vasarā - mellenes.

Ļoti ierobežotās izplatīšanās spējas dēļ mednis Latvijā cieš no populācijas sadrumstalotības. Šo putnu izplatīšanos ierobežo lieli izcirtumi, mežsaimnieciskās darbības negatīvā ietekme izpaužas arī kā traucējums pavasarī riesta laikā. Iespējams, medņus apdraud mežacūku skaita pieaugums mežos.

Šo un citu faktoru ietekmē medņu skaits Latvijā sarūk - uzskaites 21 riestā kopš 2000.gada liecina, ka lielākajā daļā riestu medņu gaiļu skaits ir samazinājies.

"Tā kā mednis ir izteikts nometnieks un visu dzīvi pavada Latvijā, sliktajā populācijas stāvoklī mēs nevaram vainot kādu citu. Tā ir tikai mūsu atbildība saimniekot Latvijas mežos tā, lai šeit būtu vieta arī medņiem," uzsvēra LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

Nākamā gada laikā LOB apzinās neaizsargātos medņu riestus un veidos tiem mikroliegumus, kā arī uzlabos jau izveidotos medņu riestu mikroliegumus un cīnīsies pret medņiem kaitīgu mežsaimniecības praksi, piemēram, valsts mežos sākto cirsmu koncentrāciju.

Ņemot vērā, ka mednis ir prestižs medījums, LOB arī aicinās uz diskusiju medniekus par iespējamo sadarbību sugas saglabāšanā.

Arī iedzīvotāji ir aicināti atbalstīt gada putna akciju, ziņojot par medņu riestiem un citiem medņu novērošanas gadījumiem ornitologu biedrībai.

Gada putna akciju LOB rīko jau piecpadsmito reizi. Iepriekš par gada putniem izvēlēti - grieze (1996), vakarlēpis (1997), zaļā vārna (1998), mazais ērglis (1999), ķīvīte (2000), ūpis (2001), lielais ķīris (2002), rubenis (2003), baltais stārķis (2004), ziemeļu gulbis (2005), lauka piekūns (2006), melnā dzilna (2007), melnais stārķis (2008) un jūraskrauklis (2009).

BNS