NBA skatās Eiropas virzienā, bet ULEB Eirolīga uz arābiem. Eiropas presitžākā turnīra fināli norisināsies Abu Dabī
foto: imago/ANE Edition
ULEB Eirolīgas līdervienības Pirejas "Olympiacos" līderis bulgārs Aleksandrs Vezenkovs.
Basketbols

NBA skatās Eiropas virzienā, bet ULEB Eirolīga uz arābiem. Eiropas presitžākā turnīra fināli norisināsies Abu Dabī

Kaspars Apsītis

Jauns.lv

0

Šīs sezonas ULEB Eirolīgas "Final Four" norisināsies Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) galvaspilsētā Abū Dabī, otrdien pavēstīja līga.

NBA skatās Eiropas virzienā, bet ULEB Eirolīga uz ...

Finālčetrinieka spēles notiks no 23. maija līdz 25. maijam. Paredzēts, ka pusfināla mači norisināsies 23. maijā plkst.19 un plkst.22, bet spēle par trešo vietu un fināls tiks aizvadīti 25. maijā, attiecīgi plkst.18 un plkst.21. Šī būs pirmā reize, kad Eirolīgas uzvarētāji tiks noskaidroti AAE.

Par rīkošanu AAE tika runāts jau ilgāku laiku, tomēr tam nebija oficiāla apstiprinājuma. Interesanti, ka tas ticis paziņots vien dažas dienas pēc tam, kad Nacionālās Basketbola asociācijas (NBA) komisārs Adams SIlvers, atrodoties Parīzē, kur tika aizvadītas divas NBA regulārā čempionāta spēles starp Sanantonio "Spurs" un Indiānas "Pacers", pavēstīja, ka viņa vadītā līga turpina lūkoties Eiropas virzienā, ko saskata kā lielu potenciālo tirgu. Jau esot sāktas sarunas ar Starptautisko Basketbola federāciju (FIBA) par atsevišķu spēļu vai vienotu un kopīgi pārraudzītu sacensību rīkošanu.

Šis paziņojums lielā mērā apgāž ULEB utopiskos plānus par Eiropas divīzijas pievienošanu NBA. Savukārt FIBA un NBA sadarbība visai ātri varētu gāzt ULEB no Eiropas vadošā klubu basketbola sacensību rīkotāju troņa.

Ja ar vārdiem ULEB runā par NBA, tad ar darbiem lūkojas austrumu virzienā. Jau ilgāku laiku tiek runāts, ka drīzumā ULEB turnīros varētu piedalīties arī kāda AAE komanda. Sagaidāms, ka tā varētu būt Dāvja Bertāna pārstāvētā "Dubai", kas jau šosezon sekmīgi spēlē spēcīgajā Adrijas līgā, un ļoti iespējams jau uz nākamo sezonu spēs izpildīt sportiskos kritērijus, lai pretendētu uz dalību ULEB Eirokausā (otrs spēcīgākais turnīrs aiz ULEB Eirolīgas)

Liela daļa basketbola sabiedrības ir viegli sašutuši ULEB lēmumu rīkot sacensības tik eksotiskā vietā, jo "Final 4" apmeklējums tagad pa kabatai būs tikai retajam basketbola fanam, kurš Eiropas kontinenta ietvaros būtu bijis gatavs ceļot. Maz ticams, ka finālturnīrā mēs sagaidīsim tādu atmosfēru, kāda tā būtu kādā no sacensību dalībnieku pilsētām, īpaši, ja tās pārstāvji kvalificētos izšķirošajām spēlēm.

Sporta biznesa pamatā vairumā sacensību tiek primāri domāts par apmeklētāju un skatītāju priekšrocībām un viņiem piedāvāto produktu. Pēc daudzu domām, ULEB ar šo soli parāda, ka tai rūp vienīgi arābu naudu, nevis Eiropa basketbola fana intereses.

Šobrīd ULEB Eirolīgā aizvadītas 23 kārtas un līderi ar 16 uzvarām ir Pirejas "Olympiacos" no Grieķijas. Otro pozīciju ar 15 panākumiem 22 spēlēs ieņem turku vienība Stambulas "Fenerbahce", kuras rindās spēlē Latvijas basketbolists Artūrs Žagars. Tālāk ar 14 panākumiem 23 mačos seko franču "Monaco" un Atēnu "Panathinaikos" no Grieķijas.

ULEB Eirolīgā 18 komandas aizvada divu apļu turnīru, labākajām sešām iekļūstot izslēgšanas turnīrā, bet septītās līdz desmitās vietas ieguvējas cīnīsies "play-in" kārtā. Izslēgšanas turnīra pāru uzvarētāji iekļūst finālčetriniekā. Pagājušajā sezonā "Final Four" norisinājās Berlīnē un par čempioniem kļuva "Panathinaikos" no, kas finālā ar 95:80 pieveica spāņu klubu Madrides "Real".