foto: Paula Čurkste/LETA
Latvijas vīriešu handbola izlase tiek pie negaidītas iespējas
Latvijas handbola izlase, neraugoties uz minimālu zaudējumu Luksemburgai divu spēļu summā, tomēr tikusi pie iespējas piedalīties Eiropas čempionāta kvalifikācijā.
Citi sporta veidi
2024. gada 6. februāris, 13:58

Latvijas vīriešu handbola izlase tiek pie negaidītas iespējas

Jauns.lv/LETA

Latvijas vīriešu handbola izlasei ir piešķirta vieta 2026.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas pamatturnīrā, otrdien ziņo Latvijas Handbola federācija (LHF).

LHF ziņo, ka tā ir saņēmusi Eiropas Handbola federācijas (EHF) izpildkomitejas lēmumu, kas dod tiesības Latvijas vīriešu izlasei piedalīties 2026. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas pamatturnīrā Krievijas un Baltkrievijas valstīm liegtās dalības šajās sacensībās dēļ.

"Pēc zaudējuma Luksemburgai bija sajūta, ka tomēr bijām pelnījuši tikt tālāk. Katrs gribēja šo uzvaru, tomēr kaut kas pietrūka," saka LHF prezidents Aleksandrs Babra.

"Tagad, kad esam saņēmuši otro iespēju, ir jāpieņem jauni izaicinājumi un jālabo pieļautās kļūdas," piebilst Babra.

"Sportā reti kad tiek dota otrā iespēja. Mēs šo iespēju izmantosim un aizvadīsim kvalifikācijas spēles, kuru pretiniekus uzzināsim marta beigās," saka LHF ģenerālsekretāre Līga Bīriņa.

"Gatavosimies šīm spēlēm, kvalitatīvi aizvadīsim treniņnometnes, turpināsim darboties un krāt pieredzi mačos ar pasaules līmeņa komandām," piebilst LHF ģenerālsekretāre.

"Galvenā problēma nepārprotami ir laiks, pieredze, kā arī sastāva komplektēšana," saka Latvijas valstsvienības galvenais treneris Davors Čutura.

"Nākotnē ir ļoti svarīgi, lai spēlētājiem arvien vairāk būtu kopā pavadīts laiks un gūta visa veida pieredze - gan zaudējumi, gan uzvaras," pieredzes trūkumu uzsver treneris.

"Ar pirmo uzvaru komanda izjuta, ka ir konkurētspējīga, bet esam viena no jaunākajām izlasēm, ar nelielu skaitu profesionālu spēlētāju," viņš turpina.

Čutura norāda, ka liela loma komandā ir Dainim Krištopānam, viņa pieredzei, zināšanām un līdera dotībām. Viņš uzsver, ka jaunajiem spēlētājiem ir vajadzīgs līderis, kas palīdz pārvarēt grūtos brīžus.

Treneris atgādina, ka jau spēlēs ar Igauniju pēc piecām gada laikā kopā pavadītām nedēļām "bija jūtamas lielas pārmaiņas komandā un tās spēlē".

Janvārī Eiropas meistarsacīkšu priekškvalifikācijas kārtā trīs komandas - Luksemburga, Kosova un Beļģija - iekļuva sacensību kvalifikācijas pamatturnīrā.

EHF Eiropas čempionāta kvalifikācijas posmam bija paredzējusi četras brīvas vietas gadījumam, ja notiktu izmaiņas politiskajā situācijā, kas pieļautu Krievijas un Baltkrievijas valstu komandu dalību EHF sacensībās. Tā kā situācija nav mainījusies un Latvija šobrīd triju zaudētājvalstu vidū bija ranga augšgalā, divu spēļu summā zaudējot pretiniekiem ar vienu vārtu deficītu, EHF Latvijas izlasei deva iespēju spēlēt kvalifikācijas pamatturnīrā.

"Mums ir vajadzīgas šīs sacensības, lai kopā trenētos, gūtu nepieciešamo pieredzi un turpinātu komandas izaugsmi," uzsver Čutura. "Beidzot ir arī sajūta, ka komanda ir kā ģimene, kas ir ļoti būtiski."

Viņš atgādina, ka izlasē tiek iesaistīti jauni spēlētāji un ka viņiem ir nepieciešams laiks, lai pierastu pie izlasē spēlētā handbola. Treneris lepojas, ka spēlētāji izlasē rāda labāku sniegumu nekā savos klubos, kā arī uzsver, ka izlase ir "ambicioza, entuziasma pilna un motivēta".

"Mēs esam palielinājuši izaugsmes tempu, taču mums joprojām ir jābūt pacietīgiem," uzsver izlases treneris.

Eiropas čempionāta kvalifikācija ar 32 komandu līdzdalību noritēs no 2024. gada oktobra līdz 2025. gada aprīlim.

Finālturnīrs ar 24 komandu līdzdalību no 2026. gada 15. janvāra līdz 1. februārim notiks Dānijā, Zviedrijā un Norvēģijā