Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Izsenis gavēnis paredz atteikšanos no gaļas, mūsdienās to papildina arī atteikšanās no saldumiem, baudvielām, arī no kafijas, alkohola un smēķēšanas (Foto: Lita Krone (LETA))

Vai gavēnis ir sevis spīdzināšana?

Sievietēm
2013. gada 20. februārī 16:02 2013. gada 20. februārī 16:02
  Mammamuntetiem.lv
Gavēņa laiks – 40 dienu gara miesas un gara sagatavošana Lieldienām – lielākai daļai cilvēku gavēnis asociējas ar badošanos, atteikšanos no ierastajiem ēdieniem, sevis spīdzināšanu. Lūk, ko stāsta Sabiedrības Veselības institūta uztura speciāliste Ksenija Andrijanova.

Bet, izpētot gavēņa uztura aspektus, atklājas, ka šis ir pats piemērotākais laiks tam, lai savestu kārtībā savus ēšanas paradumus un sniegtu organismam pelnītu atpūtu no uztura pārmērībām. Ka jau jebkuram uztura plānam, arī gavēnim vajag pareizo pieeju.

Jēga slēpjas nevis produktā, bet atturēšanās faktā

Pirmkārt, jāizvēlas, kādu gavēni ieturēt. Katra konfesija piedāvā savus, mazāk vai vairāk radikālus variantus. Izsenis gavēnis paredz atteikšanos no gaļas, mūsdienās to papildina arī atteikšanās no saldumiem, baudvielām, arī no kafijas, alkohola un smēķēšanas. Jēga slēpjas nevis tajā produktā, no kā tu atsakies, bet paša atturēšanas faktā.

Jāanalizē, vai veselība ļauj ieturēt gavēni

Otrkārt, ir jāizanalizē, vai esošais veselības stāvoklis ļauj gavēni ieturēt. Cilvēki ar anēmiju nedrīkst atteikties no gaļas – tas var novest pie vēl lielākiem veselības traucējumiem. Arī grūtniecēm tas nav ieteicams, īpaši ņemot vērā to, cik izplatīts ir B 12 vitamīna trūkums grūtniecēm Eiropā. Gavēšana paredz arī maltīšu skaitu un porciju lielumu samazināšanu – to nevar atļauties profesionāli sportisti. Arī cilvēki ar smagām saslimšanām, piemēram, vēzi, nedrīkst ierobežot uztura daudzumu.

Vai atteikšanās no gaļas ir veselīga?

Ja veselība ļauj ieturēt gavēni, ir nepieciešams sākt sagatavošanas pasākumus: pieeja „no rītdienas vairs nedrīkst” nestrādā. Vislabāk ir saldumu un gaļas daudzumu ēdienkartē ir samazināt jau vismaz 2 nedēļas iepriekš, jo citādi ir ļoti viegli „norauties” un pieēsties ar aizliegtajiem produktiem, ko pavada vainas apziņa un vilšanās sevī. Jāgatavojas laicīgi.

Daudz jautājumu izraisa atteikšanās no gaļas. Vai tas tiešām ir veselīgi? Ko tas man dos? Nenoliedzami, gaļa satur B grupas vitamīnus un neaizstājamās aminoskābes, kas ir nepieciešami organismam. Bet 40 dienu laika to trūkums izveidoties nevar. Turklāt, neēdot gaļu, cilvēks palielina dārzeņu un putraimu īpatsvaru ēdienkartē – organismā nāk papildus vitamīni un šķiedrvielas. Iegaumējiet – atturoties no gaļas, ēdienkartē obligāti jāpalielina pākšaugu un sojas daudzumu.

Visgrūtākais - atteikšanās no saldumiem

Atteikšanos no kādām produktu grupām cilvēks bieži uztver kā „zaļo gaismu” tiem produktiem, kas ir atļauti un patērē tos milzīgajos daudzumos. Tā nedrīkst darīt. Atļauto produktu patēriņam jābūt samērojamam un, taisot ēdienus, jāievēro veselīga uztura pamatprincipus. Eļļā cepti kartupeļi, dārzeņu salāti ar majonēzi – gavēnim jau der, bet veselībai – nekādā gadījumā.

Atteikšanās no saldumiem ir visgrūtākais. Toties arī ir te ir lielisks risinājums – lai apmierinātu tieksmi pēc saldā, jāizvēlas saldi augļi – vīnogas, apelsīnus. Lieliski der arī žāvēti augļi – dateles, rozīnes, aprikozes.

Pārmērības pēc atturēšanās noved pie liekā svara

Dažas gavēņa dienas paredz tikai vienu maltīti dienā. Šādu uztura režīmu uzturzinātne neiesaka un neatbalsta – tas rada nevajadzīgās problēmas vielmaiņai un var novest pie liekā svara. Ēdienreizēm jābūt regulārām.

Gavēņa beigas nenozīmē, ka uzreiz drīkst mesties virsū aizliegtajiem produktiem, lai arī cik ļoti mēs pēc tiem neilgotos. Tapāt kā sagatavošanas posmā tos ēdienkartē vajadzētu ievest pakāpeniski. Gandarījums no gavēšanas nav konfekšu kārbas iztukšošana vai kotlešu pannas apēšana. Pārmērības pēc atturēšanās noved pie liekā svara.

Mammamuntetiem.lv / Foto: Lita Krone/ LETA

Konsultante: uztura speciāliste Ksenija Andrijanova (www.edietologs.lv)

Citi šobrīd lasa

Atklāta saruna ar Lieni Greifāni. Kāpēc te viņu nesaprata, bet Krievijā novērtē?
Sieviete, kura apmānīja nāvi. Skarba anorektiķes pieredze un atklāti foto
"Man dreb rokas" - saimniecībā Ilūkstes novadā otrdienas rītā paviesojies brūnais lācis 4
Pievienot komentāru

Звезда фильмов для взрослых Райли Рид выходит замуж за паркуриста из Латвии

Софи Лорен: главные мужчины в жизни 86-летней актрисы