foto: Shutterstock
Bērnu pavedinātāji čatā uzrunā nepilngadīgos un sola dažādus labumus
Jo vairāk laika bērns vienatnē pavada internetā, jo lielāki riski.
Bērni
2023. gada 31. oktobris, 11:08

Bērnu pavedinātāji čatā uzrunā nepilngadīgos un sola dažādus labumus

Jauns.lv

Video spēļu platformās bērni var saskarties, piemēram, ar rupjas valodas lietošanu, vardarbību. Tur mazos var uzrunāt pavedinātāji, solot dažādus labumus, lai izvilinātu no bērna kailfoto.

Arvien vairāk bērnu vecumā no 4 līdz 7 gadiem lieto digitālās ierīces, tomēr 38 % vecāku ar saviem bērniem šajā vecumposmā vēl nav runājuši par digitālo drošību, liecina Tet aptauja*. Vairums vecāku uzskata, ka tieši šis ir īstais vecums, kad sākt runāt par drošu interneta lietošanu, tāpēc Latvijas Drošāka interneta centra (drossinternets.lv) vadītāja Maija Katkovska sniedz ieteikumus, kā ar bērniem uzsākt šo sarunu un izskaidrot drošības pamatprincipus.  

Pusei bērnu vecumā no 4 līdz 7 gadiem pieder kāda digitālā ierīce 

Ataujā noskaidrots, ka pēdējā gada laikā ir pieaugusi viedtālruņu lietošana 4-7 gadus vecu bērnu vidū — ja pērn 58 % aptaujas dalībnieku norādīja, ka viņu bērni lieto skārienjutīgos telefonus, tad šogad tie ir jau 62 %. Televizoru skatās nemainīgi 79 % bērnu, bet planšetes lieto 43 %. Turklāt pusei bērnu šajā vecumā pašiem pieder kāda digitālā ierīce, piemēram, 36 % ir savs viedtālrunis, bet 21 % sava planšete. 

83 % vecāku norāda, ka viņu bērniem mājās ir pieejams internets un visbiežāk viņi to izmanto, lai skatītos bērnu raidījumus, filmas un seriālus (60 %), dažādus video (55 %) un spēlētu spēles (51 %).  "Vecākiem jāsaprot, ka nereti video platformās bērni redzēs pieaugušajiem paredzētu saturu, kas bērnam var būt nepiemērots vai pat kaitīgs. Tāpat arī spēļu platformās bērni var saskarties, piemēram, ar rupjas valodas lietošanu, vardarbību vai apreibinošu vielu reklāmām. Spēļu platformas mēdz izmantot arī bērnu pavedinātāji, čatā uzrunājot nepilngadīgos un solot dažādus labumus, lai izvilinātu no bērna kailfoto. Jo vairāk laika bērns vienatnē pavada internetā, jo lielāki riski," norāda Maija Katkovska. 

Vecāki apzinās riskus, bet daudzi par to nerunā 

Lai gan ir dažādas iespējas, kā vecāki var kontrolēt un ierobežot bērniem pieejamo saturu viedierīcēs, bērni nereti ātri vien atrod veidus, kā šos ierobežojumus apiet, tādā veidā, iespējams, saskaroties ar augstāk minētajiem riskiem. To apzinās arī vecāki — 68 % aptaujas dalībnieku uzskata, ka bērnu drošība internetā ir apdraudēta, un 81 % piekrīt, ka ir būtiski arī publiski runāt par bērnu digitālo drošību. Vienlaikus 38 % vecāku atzīst, ka vēl nav ar bērniem runājuši par drošu interneta lietošanu.  

Drossinternets.lv vadītāja skaidro: "Visbiežāk vecāki nepārrunā ar bērniem drošas interneta izmantošanas pamatnoteikumus laika trūkuma vai nepietiekamo zināšanu dēļ. Tomēr jau tajā brīdī, kad vecāks iedod trīsgadniekam savu viedtālruni, lai bērns tur skatās filmiņas, ir jāatceras, ka interneta algoritms "domā", ka ierīci joprojām lieto pieaugušais, tātad var gadīties, ka starp izglītojošiem un jaukiem speciāli bērnam atlasītiem video tomēr parādīsies arī tāds saturs, kas paredzēts tikai pieaugušajiem. Tāpēc vecākiem ir jāvelta tās dažas minūtes sava laika, pārrunājot kaut vai to, kā bērnam rīkoties, ja viņš pēkšņi redz video, kas viņu satrauc." 

Sarunās par digitālo drošību var palīdzēt Ričijs Rū 

Pārliecinošs vairākums jeb 68 % vecāku uzskata, ka tieši 4-7 gadu vecumā ir īstais laiks sākt runāt ar bērniem par interneta drošības jautājumiem. "Jo agrāk vecāki sāks ar bērniem runāt par drošību internetā, jo lielāka iespējamība, ka bērns augs par gudru un apdomīgu interneta lietotāju. "Kaliet dzelzi", kamēr bērns vēl mazs un ieklausās vecākos! Informācija bērnam ir jāsniedz atbilstoši viņa vecumam, interesēm un aktivitātēm internetā — piemēram, 4 līdz 7 gadu vecumam atbilstoši par šo tēmu runā raidījumā "Ričijs Rū un internets". Ja bērns tikai skatās citu radītu saturu, tad jārunā par to, ka nevar visam ticēt, kā jārīkojas, ja saturs ir nepatīkams vai pat pretlikumīgs. Ja bērns arī pats ievieto saturu un sazinās ar citiem, tad jārunā par privātumu, par saziņu ar nepazīstamām personām, par cieņpilnu attieksmi vienam pret otru un par rīcību problēmu gadījumos," skaidro Maija Katkovska. 

Labs palīgs vecākiem, runājot par drošību internetā, ir raidījums "Ričijs Rū un internets", kam tikko iznākusi otrā sezona un kurā bērnu iemīļotais lācēns Ričijs Rū kopā ar bērniem apspriež dažādus ar digitālo drošību saistītus jautājumus un dzied jautras dziesmiņas. Raidījums skatāms platformā Tet TV+, kā arī vietnē digitaladrosiba.lv, kur papildus pirmās un otrās sezonas raidījumu video pieejami arī sadarbībā ar drossinternets.lv ekspertiem izstrādāti un katrai sērijai tematiski atbilstoši uzdevumi, darba lapas un aktivitātes. Skatoties raidījumu un pildot uzdevumus, vecāki aizraujošā un izklaidējošā veidā var izglītot bērnus par tēmām, kas citādi varētu šķist neērtas un grūti izskaidrojamas — pikšķerēšana, mobings internetā, privātuma saglabāšana un citi jautājumi, kas bērniem būtu jāzina, lai varētu internetu lietot droši.  

*Aptauju pēc Tet pasūtījuma 2023. gadā veica pētījumu kompānija Norstat, izjautājot 500 vecākus, kuriem ir bērni vecumā no 4 līdz 7 gadiem.