foto: LETA
Streips: "Nav racionāli, ka 2020.gadā Latvijā ir tikai divi sabiedrībā redzami geji - es un Edgars Rinkēvičs"
Žurnālists Kārlis Streips
Attiecības
2020. gada 11. oktobris, 18:53

Streips: "Nav racionāli, ka 2020.gadā Latvijā ir tikai divi sabiedrībā redzami geji - es un Edgars Rinkēvičs"

Jauns.lv

11.oktobrī, kad pasaulē tiek aizvadīta Starptautiskā "no skapja iznākšanas" diena, tiešsaistē notika diskusija par to, kā lesbiešu, geju, biseksuāļu un transseksuāļu (LGBT) kopienas pārstāvjiem sajusties drošāk, dzīvojot Latvijā.

Diskusijas laikā ļoti atklātu viedokli pauda žurnālists Kārlis Streips, kurš nekad nav slēpis, ka ir homoseksuāls.

Streips kavējās atmiņās par pirmajiem Rīgā rīkotajiem praidiem, geju bāru attīstīšanos, "Mozaīkas" dibināšanu un citiem LGBT kopienai svarīgiem brīžiem. Diskusijā plaši tika apspriestas viendzimuma pāru attiecības un ģimenes veidošana no juridiskās puses.

Streips stāstīja, ka laikā, kad viņš "sevi apzinājies", viņš dzīvojis Čikāgā, kur "jau bija visa nepieciešamā infrastruktūra". "Līdz ar to es "tajā pasaulē" varēju ieslīdēt absolūti bez jebkādām problēmām," uzsver Streips, norādot, ka netradicionāli orientētiem jauniešiem Latvijā šajā ziņā dzīve ir daudz sarežģītāka.

Diskusijas noslēgumā tās vadītājs jautāja dalībniekiem, kā sabiedrībā varētu iedrošināt tos, kuri "sēž dziļi, dziļi skapī" un tos, kuri beidzot vēlas pārmaiņas. Streips šajā sakarā vērsies pie "vienas konkrētas sabiedrības daļas" ar ļoti atklātu aicinājumu.

"Otra lieta, ko es gribu teikt, uzrunājot Latvijas sabiedrību un vienu konkrētu sabiedrības daļu - nav racionāli, ka 2020.gadā Latvijā ir tikai divas sabiedrībā redzamas geju personas - es un Edgars Rinkēvičs," atklāts ir Streips.

"Neviens aktieris, neviena aktrise, neviens mūziķis, neviena mūziķe, neviens sportists, viena sportiste.." turpina Streips. "Ir taču tik daudz aktieru, par kuriem visa pasaule zina, ka viņš ir gejs. Es vienu reizi esmu diviem cilvēkiem, kuri abi jau tagad ir aizgājuši mūžībā, un tagad es varu pateikt, ka tas bija Andrejs Žagars un Normunds Naumanis, esmu jautājis: "Kāpēc jūs nekad neesat publiski teikuši, ka jūs esat geji?" Un viņi abi atbildēja gandrīz vienā un tajā pašā balsī - mamma nezina."

Streips norāda, ka sabiedrībā atpazīstamām personām ir liela loma, veidojot Latvijas kulturālo vidi. Tālāk Streips turpina, ka viņam ļoti paveicies, jo viņa vecāki bijuši ļoti izglītoti.

Atminoties brīdi, kad pats "iznācis no skapja", Streips stāsta, ka tas noticis automašīnā. Viņš par savu orientāciju pirmajai izstāstījis māsai. Pēc tam viņš pateicis arī vecākiem. Streips joko, ka Latvijā fakts par to, ka viņš ir gejs, ieradies pirms viņa paša.

Sarunā, kas skatāma lesbiešu, geju, biseksuāļu un transseksuāļu (LGBT) un viņu draugu apvienības "Mozaīka" profilā sociālajā tīklā "Facebook", piedalījās žurnālists Kārlis Streips, "Mozaīkas" valdes locekle Evita Goša, performanču māksliniece Laura Šterna, Dažādības un iekļautības programmas vadītāja "Accenture" Latvijas filiālē Alda Zeiļa. Diskusiju moderēja Kaspars Zālītis.

Starptautiskās no "skapja iznākšanas" dienas mērķis ir aicināt ikvienu lesbiešu, geju, biseksuāļu, transseksuāļu, kvīru, interseksuāļu un aseksuāļu (LGBTQIA) kopienai piederīgo "iznākt no skapja", tādējādi veicinot LGBTQIA kopienas redzamību pārējā sabiedrībā.