Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Pixabay.com

Toksiska draudzība: kā labākie draugi mūs patiesībā izmanto 18

Sievietēm
18. maijā 05:45 2019. gada 18. maijā 05:45
Jauns.lv
Mēs katrs idealizējam savu draudzību un iztēlē esam radījuši dažādus priekšstatus, kādai tai vajadzētu būt.

Aizmirsta dzimšanas diena, tā arī nenotikusi tikšanās, apmānīšana vai vilšanās patiešām nav īstas draudzības pazīmes. Kā atzīmē klīniskā psiholoģe un grāmatas "The Friendship Fix: The Complete Guide to Choosing, Losing, and Keeping Up With Your Friends" autore Andrea Boniora, dažas toksiskās draudzības zīmes var būt grūti pamanāmas.

Taču šādas attiecības ir ļoti postošas, vēstī womenshealthmag.com. Pēc psiholoģes teiktā, toksiski draugi rada stresu, skumjas, nemieru un nepalīdz tev būt tam, kas esi.

Kādas pazīmes nodod, ka tevi tikai izmanto?

Tu dod vairāk, nekā saņem atpakaļ

Ja taviem draugiem nemitīgi vajag palīdzību, bet atpakaļ tu nesaņem pat mazāko atbalstu, visticamāk, šīs attiecības ir toksiskas. Kā uzsver psiholoģe, disbalansam ir jābūt tiešām lielam. Piemēram, tavs draugs vai draudzene nemitīgi runā tikai par sevi, taču, kad pienāk tava kārta pastāstīt, kā klājas, viņam allaž kaut kur ir jāsteidzas. 

Protams, nav runa par to, ka tev jāpamet tuvs cilvēks, kuram vajadzīga tava palīdzība un kurš piedzīvo grūtu dzīves posmu. "Svarīgi saprast, ka draudzībai ir jābūt elastīgai," saka Boniora. Un ir jāsaprot atšķirība, jo, visu laiku dodot un nekādu atbalstu nesaņemot pretī, attiecības patiešām nav veselīgas.

Tu savam draugam vai draudzenei neuzticies

Draudzību veido uz uzticēšanās pamatiem. Tāpēc rodas jautājums - ko šī draudzība ir vērta, ja nav uzticēšanās. Kā atzīmē psiholoģe, ir svarīgi saprast, kāpēc solījumi tiek lauzti. Reizēm patiešām apstākļi sakrīt un tu neko nevari mainīt, taču, ja tas kļūst par tendenci, ir vērts aizdomāties. Īpaši, ja, jau sarunājot kaut ko, tu zini (nojaut), ka draugs sarunāto nepildīs.

Tev bail ieskatīties savā telefonā

Tehnoloģijām vajadzētu atvieglot komunikāciju, taču, kā uzsver psiholoģe Džila Skviresa, ja tu jūti satraukumu, jau ieraugot drauga īsziņu vai zvanu, vajadzētu saprast - tā tam nevajadzētu būt. Varbūt vērts viņa zvaniem un ziņām uzstādīt režīmu bez skaņas?

Tevi vairs neiepriecina kopā pavadītais laiks

Ja tu priecājies, ka jūsu pēdējā plānotā tikšanās nenotika, un jūti atvieglojumu, iespējams, ka esi noguris ieguldīt laiku un pūles draudzībā, kura nav tā vērta.

"Draudzības dēļ jūties pārguris vai tā, it būtu jāveic ģenerāltīrīšana visā dzīvoklī? Tad varbūt šīs attiecības nav tā vērtas," saka Boniora. Tāpat arī vari sajust trauksmi, galvas sāpes vai gremošanas traucējumus, kad esi kopā ar draugu (draudzeni), saka psiholoģe Elizabete Lombardo.

Tu sev nepatīc, kad esi kopā ar draugu (draudzeni)

Pēc psihologu teiktā, toskisks draugs savu toksiskumu nodod citiem cilvēkiem, kuri ir viņam līdzās. "Kad esi kopā ar šo cilvēku, viņš it kā "parauj" uz augšu tavu pašu sliktāko uzvedību," paskaidro Boniora.

Iespējams, tu par daudz dzer, pīpē, runā rupjības, esi pasīvi agresīvs - un tas notiek brīžos, kad esat kopā, jo pārējā laikā tev šād uzvedība nav raksturīga. 

Un ir sajūta, ka tev neizdodas būt tev pašam, jo tu nezini, kā tavs draugs reaģēs. Svarīgi saprast, ka šīs ir toksisku attiecību pazīmes.

Tu zini, ka tevi aprunā

Ir būtiski zināt, vai par tevi runā par labu tavām interesēm, vai arī otrādi. Piemēram, draudzene saka - viņai nepatīk vīrietis, ar kuru satiecies, viņai šķiet, ka šis cilvēks ir slikta izvēle, un viņa ir par tevi norūpējusies. Pavisam cita lieta ir, ja viņa nemitīgi citiem stāsta, ka tu satiecies ar visādiem idiotiem, kuri tevi tikai izmanto.

0/1

Citi šobrīd lasa

FOTO: Levits, "Pērkons", danči un pārģērbšanās - ar iespaidīgu ballīti Latvijas Mākslas akadēmija nosvin savu simtgadi 1
Tā izskatās dārgākās kurpes pasaulē
Apgāžam mītus par dzeramo ūdeni: cik daudz to ikdienā patiesībā vajadzētu uzņemt? 11
Skatīt visus komentārus

«Мелания, следите за питанием своего сына!»: жену Трампа упрекнули за "лишние" килограммы 13-летнего Бэррона

Герцогиня Меган наняла первую в истории британской королевской семьи темнокожую няню 2