Slavenās sulu kūres. Kur un cik maksā?
Dzīvesstils

Slavenās sulu kūres. Kur un cik maksā?

Jauns.lv

Samaksāt pāris simt latu par to, lai dažās dienās zaudētu vienu vai divus liekus kilogramus? Jā, uz to esam gatavas! Un kā vēl! Dažā kūrortā un SPA centrā tuvākajām Sulu kūres programmām pieteikušies vairāki desmiti sieviešu (un programmas notiek katru nedēļu).

Slavenās sulu kūres. Kur un cik maksā?...
"Man patīk, ja sulu kūri uztver kā iespēju sakārtot domas un sākt darīt kaut ko citādi. Ja ziema bijusi grūta, sulu kūre var būt pirmais solis pretim citādam pavasarim," teic uztura speciāliste Signe Rinkule.
"Man patīk, ja sulu kūri uztver kā iespēju sakārtot domas un sākt darīt kaut ko citādi. Ja ziema bijusi grūta, sulu kūre var būt pirmais solis pretim citādam pavasarim," teic uztura speciāliste Signe Rinkule.

Kāpēc tās ir tik populāras? Ko no šīm triju vai piecu dienu kūrēm var gaidīt? Un par ko īsti maksājam savu naudu? Stāsta uztura speciāliste, KRC Jaunķemeri veselības veicināšanas programmas Sulu maģija  veidotāja Signe Rinkule.

Ir ļoti daudzas sanatorijas un SPA centri, kas piedāvā sulu kūres. Kādi varētu būt galvenie orientieri, izvēloties, uz kuru doties?

Pirmkārt, būtu svarīgi, lai tā tomēr ir medicīnas iestāde. Ja cilvēks brauc atpūsties uz SPA, atbildība par veselību ir viņa paša  ziņā. Medicīnas iestādēs strādā medicīnas personāls, kas var sniegt palīdzību, jo nekad nevar zināt, kā organisms reaģēs uz pārmaiņām. Var mainīties asinsspiediens, atklāties veselības problēmas.

Vai pēc sulu kūres var gaidīt tādu pašu organisma reakciju kā pēc stingras diētas?

Nē, ja nav jābadojas, kaloriju daudzums un uzturvielas ir pārdomātas, tad atsitiena efekta nebūs. Ja kādā SPA kūrē dod piecas dienas pēc kārtas ēst tikai zemenes, tad gan varētu gaidīt organisma pretreakciju, jo radīsies uzturvielu deficīts. Uztura speciālists, veidojot ēdienkarti, parasti seko, lai tā būtu sabalansēta un organismam nebūtu jāpiedzīvo šoks.

Ir sulu kūres, kur programmā katru dienu ir iekļauta klizma. Tas ir labi?

Tie, kas piedāvā klizmu, mēģina mehāniski attīrīt organismu, bet tā var iztīrīt tikai resno zarnu, un paldies Dievam, ka tikai to. Man nepatīk klizmas, jo tās maina zarnas mikrofloru, ko pēc tam organismam samērā grūti atjaunot. Cilvēka ķermenis ir tik gudrs un labi veidots, ka pats prot lieliski izmantot nepieciešamo un izvadīt lieko. Mehāniska iejaukšanās tam nav nepieciešama. Tiesa, ar klizmu var panākt svara samazinājumu, un daudziem cilvēkiem tas patīk. 

Kāpēc mums vispār būtu jāattīrās?

Protams, organisms nav pudele, ko var ņemt un ar birsti iztīrīt! Ja cilvēks ir vesels, daudzveidīgi ēd, pietiekamā daudzumā uzņem šķidrumu un kustas, tad visi fizioloģiskie procesi notiek tā, kā tiem būtu jānotiek. Problēmas rodas, ja kādā sistēmā ir saslimšana. Bet attīrīšana cilvēkam nav nepieciešama. Nav jālieto ne caurejas līdzekļi, ne jātaisa klizma.  

Cilvēki tiešām domā: atbrauks uz trim vai piecām dienām, attīrīsies, kļūs skaisti un viss būs brīnišķīgi. Tā nenotiek. Man patīk, ja sulu kūri uztver kā iespēju sakārtot domas un sākt darīt kaut ko citādi. Ja ziema bijusi grūta, sulu kūre var būt pirmais solis pretim citādam pavasarim.

Ko šī pirmā soļa laikā iespējams paveikt?

Noteikti – atpūsties. Arī pārskatīt savu dzīvesveidu un ēdienkarti. Nevajag krist galējībās – ja iepriekš kārtīgi ēdāt, turpmāk neko vairs neēst. Organismam nepatīk straujas pārmaiņas un stresainas situācijas. Savukārt, ja visu dara pakāpeniski un mierīgi, var gūt labus panākumus. Turklāt sulu kūres – tā jau nav badošanās. Man nemaz nepatīk tīras sulas. No vienas puses, tās ir kā vitamīnu bumba, ko cilvēks saņem. No otras – sula ir koncentrēts ēdiens, kam daudzas labas lietas tiek mehāniski noņemtas. Sulās trūkst šķiedrvielu, tās ļoti ātri uzsūcas, rada ātru enerģijas pieplūdumu, bet pēc tam seko kritums.Tikai sulas vien varētu dzert vienu dienu, piemēram, atslodzei. Ilgstoši (trīs vai piecas dienas pēc kārtas) noteikti nav pieļaujams, jo veidosies uzturvielu deficīts.

Ja ikdienā grib izdzert glāzi svaigi spiestas sulas, kādu labāk ņemt – apelsīnu, ābolu, burkānu?

Vislabāk katru dienu izvēlēties citu augļu vai dārzeņu solu. Var arī tās jaukt kopā. Ilgstoši nav ieteicama neviena sula, pat izslavētā burkānu sula. Vēl jāatceras, ka sula jādzer uzreiz pēc izspiešanas, jo saskarē ar gaisu tā zaudē daļu C vitamīna. Jo ilgāk sula stāv, jo mazāk vitamīnu paliek. Krāsainos kārtainos kokteiļus, ko piedāvā sabiedriskās ēdināšanas iestādēs, noteikti nav vērts uztvert kā kaut ko veselīgu. Tiem pievieno tik daudz cukura, ka labuma vietā drīzāk saņemsiet kaitējumu. Tad jau labāk apēst apelsīnu vai ābolu.

Atgriežoties pie sulu kūres, kā to labāk sākt – mierīgi un atpūšoties vai ar dažādām procedūrām?

Mans ieteikums – pirms doties uz sulu kūri, noskaidrot savu veselības stāvokli. Dažreiz cilvēks grib trijās vai piecās dienās saņem maksimāli daudz, bet organisms tam nav gatavs. Vieni ir sportiski, citi – mazāk sportiski, vieni pieraduši ēst veģetāru ēdienu, citiem tas rada šoku. Vienmēr jāizvērtē savas spējas. Turklāt arī mērķi katram citādi. Vieni grib atpūsties, citi – zaudēt svaru. Samazinot uzņemto kaloriju daudzumu un palielinot fizisko slodzi, svars, protams, mazināsies visiem, taču cerēt, ka pēc sulu kūres būs mazāks izmērs, – to gan es nevienam nesolu.

Kas jādara, lai samazinātu svaru?

Kā es saku, jāpavelk garumā sulu kūres ēdienkarte. Vajadzētu paskatīties, cik bieži ēd, ko liek uz šķīvja. Negribētu teikt, ka jāiemācās ēst veselīgāk, bet ir jāēd citādi. Nevajadzētu izvēlēties treknās mērces. Nedzert ēdienreizēs paku sulas, kam ir daudz cukura, bet ūdeni. Vairāk lietot uzturā dārzeņus.

Sulu kūrēs piedāvā ļoti daudz šķidruma. Kāda nozīme ir šķidruma uzņemšanai?

Pirmkārt, tā sevi mazliet piemānām. Cilvēks ir tā veidots, ka viņam nemitīgi vajag kaut ko iebāzt mutē. Padzeroties šo vajadzību apmierinām, neko neapēdot. Otrkārt, tiešām dzeram par maz. Uzņemot pietiekami daudz šķidruma, arī vielmaiņas procesi noris labāk. 

Daudzi aizbildinās, ka viņiem neslāpst vai veidojas tūska.

Sēžot visu dienu pie datora un neejot uz tualeti, kaut kur šķidrumam ir jāpaliek. Protams, ir jāpārbauda sirds un nieres, taču visbiežāk tūska veidojas no mazkustības. Tiesa, sākot uzņemt vairāk šķidruma, jādomā arī par sāls ierobežošanu uzturā, jo sāls aiztur šķidrumu. Tomēr vissvarīgāk ir kustēties.

Jūs iesakāt ēst ik pēc trim četrām stundām. Kā  to varētu organizēt strādājot?

Sāksim ar našķiem. Cepumu un bulciņu vietā, ko darbā parasti piekož pie kafijas, varētu apēst dažus riekstus vai kādu augli. Tā būtu laba uzkoda. Var paņemt līdzi biezpienu, pagatavot kādus vieglus salātus. Var atrast risinājumu, ja vien grib. Visbiežāk sakām, ka nav iespējams neko mainīt, un nedarām, jo nemaz negribam kaut ko mainīt.

Bet ko darām nepareizi?

Ļoti maz kustamies un par daudz ēdam. Un esam neizvēlīgi attiecībā uz ēdiena kvalitāti.Varbūt tas saistīts ar finansiālo stāvokli, kad jāatrod lētākais variants, taču arī tad iespējama veselīga alternatīva.

Cik daudz ēst vienā ēdienreizē?

Vidēji tas varētu būt ēdiena daudzums, kas ietilpst saujā. Kādreiz var apēst mazliet vairāk, citreiz – mazāk, bet ir jāskatās, ko ēd.

Vislabāk katru dienu izvēlēties citu augļu vai dārzeņu solu. Var arī tās jaukt kopā. Ilgstoši nav ieteicama neviena sula, pat izslavētā burkānu sula.
Vislabāk katru dienu izvēlēties citu augļu vai dārzeņu solu. Var arī tās jaukt kopā. Ilgstoši nav ieteicama neviena sula, pat izslavētā burkānu sula.
Piemēram, pelmeņus.

Pelmeņi nav slikti, ja tos gatavo paši un ēd kopā ar dārzeņiem, nevis treknu krējumu.

Kāda ietekme ir vēlajai ēšanai? Sulu kūrēs pēdējā ēdienreize ir ap sešiem vai septiņiem vakarā. Mājās to reti iespējams īstenot.  

Mājās vajadzētu pievērst uzmanību tam, lai pēdējā ēdienreize nebūtu vēlāk kā divas stundas pirms gulētiešanas.

Vai ir kas tāds, kas no daudzveidīgā uztura piedāvājuma mums nav  nepieciešams?

Ir tāds teiciens, ka  kulināriju un konditoreju izdomājis velns. Mums nav vajadzīgs tik daudz kūku un saldumu. Bet tas ir ļoti garšīgi un rada atkarību no ēdiena.

Sulu kūrēs piedāvā daudz procedūru – kuras ir ieteicamas, ja nav jārisina medicīniskas problēmas?

Ir labi izmantot dūņas, kas pozitīvi ietekmē vielmaiņas procesus. Vingrošana un nūjošana arī ir laba. Masāža visiem patīk, jo relaksē un no ārpuses iedarbojas uz organismu. Ar pareizu uzturu  un kustībām sevi kārtojam no iekšpuses, ar procedūrām – no ārpuses. Vienotu ieteikumu attiecībā uz procedūru izvēli nav.

Gandrīz katrā sulu kūrē ir iekļauta limfodrenāža. Kāpēc tā vajadzīga?

Tāpēc ka ļoti bieži, kad veidojas tūska, ir traucēta limfas atteces. Cilvēks ir mazkustīgs, visu dienu sēž, muskuļi nedarbojas, un limfa necirkulē. Limfodrenāža palīdz uzlabot limfas cirkulāciju un sekmē liekā šķidruma  izvadīšanu.

Tā vajadzīga arī ikdienā? Saloni to piedāvā.

Saloni nav medicīnas iestādes. Apmeklējot tos, pati esat atbildīga par savu veselību.

Vienmēr atkārtoju – ja iesim tikai uz procedūrām un neko negribēsim mainīt ēšanas paradumos un kustībās, tā būs lieki iztērēta nauda. Procedūras var uzlabot veselību un vairot labsajūtu, taču tās nav pamats, kas nodrošinās rezultātus.

Kurš ir sulu kūrei piemērotākais laiks? Sanatorijās un salonos tās  piedāvā visu gadu.

Ļoti labs būs bērzu sulu laiks: kad ir svaigas, garšīgas bērzu sulas, var panākt, ka šķidrumu lieto vairāk un tas uzlabo vielmaiņu, visus fizioloģiskos procesus. Kad sāksies zemeņu laiks, arī tad var doties sulu kūrē, tiesa, nevajadzētu ēst tikai zemenes vien.

Vai ir labi, ja kūrē dodas divas reizes gadā? Tas taču liecina par nespēju mainīt dzīvesveidu, ja atkal jāmazina svars?

Nedomāju, ka uz sulu kūrēm jābrauc izmēru dēļ, lai gan lielākā daļa cilvēku tās izmanto tieši šādiem mērķiem. Ļoti daudziem tiešām pietiek iedvesmas tikai pusgadam, tad atkal vajadzīgs pamudinājums no malas. Galvenokārt mums nepieciešama atpūta. Trijās vai piecās dienās var atslēgties no  ikdienas steigas, datoriem, telefoniem. Var vienkārši atpūsties. Tas ir lielākais ieguvums.

Pirms sulu kūrēm veic mērījumus. Kādam jābūt rezultātam?

Katram rezultāts atkarīgs no individuāliem parametriem. Kādam mazinās apkārtmēri, citam sarūk svars. Ir normāli, ja cilvēks mēnesī zaudē pusotru kilogramu liekā svara. Tad organisms nejūt stresu un pakāpeniski piemērojas jaunajiem apstākļiem. Citiem ir vajadzīgs, lai pirmajās dienās  zaudētu četrus kilogramus, citādi nav motivācijas rūpēties par veselību. Pēc sulu kūres sākumā visiem zūd liekais šķidrums. Tauku daudzums organismā sāk mazināties tikai, kad mēnesi aktīvi sporto un veselīgi ēd.

Vai nevar notievēt par daudz?

Ja ēd tikai trīs redīsus dienā, var. Protams, katram ir savas vēlmes. Viens labi jūtas kaulains un tievs, citam patīk muskuļots augums. Katram no mums ir savi labsajūtas un arī fizioloģiskie parametri. Druknu cilvēku ar platiem kauliem nevar pārveidot smalkā, tievā meitenē ar niecīgu svaru. Bet tas ir fakts – sievietes ļoti bieži grib būt tādas, kādas nav un nevar būt – īsākas, garākas, tievākas, plānākas. Ir jāatrod zelta vidusceļš.

Kur un par cik var baudīt sulu kūri?

Izsmalcināti: Dagnijas Brūveres sulu kūre viesnīcā Baltic Beach Hotel

Cenas:

triju dienu programma – Ls 280 (dzīvojot divvietīgā numurā; ja vēlas vienvietīgu, jāpieskaita Ls 25 vai Ls 45 dienā – atkarībā no viesnīcas korpusa); 5 dienu programma – Ls 380.

Piedāvājums: ēdināšana četras reizes dienā, tējas ar attīrošu iedarbību, pārtika no ekosaimniecībām. Triju dienu programmā iekļautas trīs fitnesa nodarbības, viena zemūdens masāža, klasiskā un koriģējošā masāža, pēdu masāža, sejas masāža, minerālvanna (12 minūtes), neierobežots saunas apmeklējums un viena stunda sāls istabā. Piecu dienu programmā vēl papildus iekļauta viena fitnesa nodarbība, viena zemūdens masāža, arommasāža un ķermeņa problēmzonu masāža. Abās programmās paredzētas izglītojošas lekcijas.

Vienkārši un aktīvi: KRC Jaunķemeri

Cenas:

triju dienu programma – Ls 90 vai Ls 150 (dzīvojot vienvietīgā numurā, Ls 114 vai 180).

Piecu dienu programma – Ls 150 vai Ls 250 (dzīvojot vienvietīgā numurā, Ls 190 vai Ls 300).

Piedāvājums:

ēdināšana četras reizes dienā, iekļaujot svaigi spiestas sulas, dārzeņu, augļu salātus un sautējumus, nedaudz piena un graudaugu produktu. Lētākajā (triju dienu) programmā paredzēta viena dūņu aplikācija, divas minerālūdens vannas, divi baseina un pirts kompleksa apmeklējumi, katru dienu vienu vai divas reizes dienā – fitnesa nodarbības un sāls istabas apmeklējums. Dārgākajā –  divas ķermeņa masāžas, viena zemūdens masāža, divas limfodrenāžas procedūras un viens hidromasāžas baseina apmeklējums, kā arī fitness katru dienu, sāls terapija, baseina un pirts kompleksa apmeklējums (divas reizes).  Papildus – izglītojošas lekcijas, ārsta ­un fizioterapeita uzraudzība. Piecu dienu programmā visas tās pašas procedūras paredzētas lielākā skaitā (galvenokārt 3 kursa laikā). Par papildu samaksu procedūru klāstu iespējams papildināt.

­

Pēc sulu kūres sākumā visiem zūd liekais šķidrums. Tauku daudzums organismā sāk mazināties tikai, kad mēnesi aktīvi sporto un veselīgi ēd.
Pēc sulu kūres sākumā visiem zūd liekais šķidrums. Tauku daudzums organismā sāk mazināties tikai, kad mēnesi aktīvi sporto un veselīgi ēd.

Konceptuāli: Elitas Drākes 5 dienu sulu kūre atpūtas kompleksā Brūveri Siguldā

Cena: Ls 250.

Piedāvājums:

veģetāra ēdināšana četras reizes dienā, joga, meditācija, kross, izglītojošas lekcijas un pirts rituāli.

Individuāla pieeja: Dr. Ingunas Rožkalnes-Žubures programma organisma atjaunošanai un attīrīšanai septiņās dienās Nacionālajā rehabilitācijas Centrā Vaivari.

Cena: Ls 285, ar atlaidi – Ls 213,75.

Piedāvājums:

piecas procedūras dienā, kuras nosaka ārsts, individuāli izvērtējot katra cilvēka veselības stāvokli.

Bez uztura ierobežojumiem: veselības un skaistuma programma Hotel Jurmala SPA

Cena: Ls 468,80 par septiņām naktīm.

Piedāvājums:

brokastis, vakariņas un svaigi spiestu sulu kokteilis katru dienu, saunas un baseina apmeklējums, trenažieru zāles un ūdens aerobikas nodarbības katru dienu, viena sāls terapija, viena vanna notievēšanai, trīs zemūdens masāžas, trīs Šarko dušas, divas pretcelulīta procedūras, pa vienai limfodrenāžas masāžai, slaidinošai masāžai, ķermeņa ietīšanas procedūrai un vispārējās ķermeņa drenāžas masāžai.

Lilija Ķīkule, žurnāls „Stella” / Foto: Shutterstock