foto: Publicitātes foto
"Pastaiga"  sasniegumu tops - Latvijas gada sievietes jurisprudencē un finansēs 2023
Sanita Osipova
Topi
2023. gada 25. augusts, 12:51

"Pastaiga" sasniegumu tops - Latvijas gada sievietes jurisprudencē un finansēs 2023

Pastaiga

Žurnāls “Pastaiga” šo topu veido jau septīto gadu, lai izceltu un godinātu Latvijas sieviešu panākumus, stāstītu par tiem plašākai sabiedrībai. Lūk, Latvijas gada sievietes jurisprudencē, finansēs un banku sektorā 2023.

Jaudīgi. Tas ir pirmais vārds, kas nāk prātā, pārskatot šā gada Latvijas sieviešu spožāko sasniegumu topu. Tas ik gadu atspoguļo sabiedrības viedokli un vēsta par to, kas mums rūp un ko novērtējam. Un aiz tā visa stāv pašaizliedzīgas, radošas, drosmīgas un ietekmīgas Latvijas sievietes. Mēs pamanām, novērtējam un ļoti lepojamies. Šis ir mūsu veids, kā pateikt paldies ikvienai no jums.

Šogad topu veido 19 “Pastaigas” eksperti – dažādu jomu pārstāvji, kuru viedokli augstu vērtējam. Mēs lūdzām ekspertus nosaukt savas favorītes mūsu definētajās 11 nozarēs un nozaru grupās. Un te nu atklājas šā topa burvība – tas ir tik daudzveidīgs.

Ir aizraujoši vērot, kā gadu no gada mainās topā pieminētās dāmas. Protams, ir arī gluži pretēji – vairāki vārdi stabili turas savās pozīcijās. Piemēram, šogad sadaļā “Politika” visvairāk izcelta ir Elīna Pinto, savukārt “Tehnoloģijās/IT” līdere joprojām ir “Riga TechGirls” vadītāja Anna Andersone, bet “Medicīnā/Farmācijā” – NMPD direktore Liene Cipule.

Visu apkopojot, mēs ne tikai izceļam sievietes, kuras patlaban varam saukt par pārliecinošām savas nozares līderēm, bet arī uzzinām par profesionālēm, kuras nesavtīgi dara savu darbu un ikdienā nemirdz starmešu gaismās. Mums ir izcilas politiķes, uzņēmējas, vadītājas, juristes, finansistes, kultūras darbinieces, arhitektes, dizaineres, žurnālistes, zinātnieces, pedagoģes, tehnoloģiju un IT guru, mediķes, farmaceites, sportistes un aktīvistes. Sievietes, kuras var! Sievietes, kuras dara un kurām izdodas! Un mēs varam tikai iztēloties, cik daudz tas no viņām prasa ne vien profesionāli, bet arī privāti – būt labai, mīļai un pacietīgai mammai, sievai, meitai, draudzenei… Un vēl – ar patiesu cieņu un apbrīnu vērojam, cik nozīmīgas un aizraujošas ir topā minēto sieviešu nodarbošanās. Lai tikai kāds pasaka, ka Latvijā “nekas nenotiek”! Ir mums gan daudzsološi uzņēmumi, gan zinātne un inovācijas, gan pērles kultūrā un dizainā. Mums ir viss! Un talantīgas sievietes pavisam noteikti.

Eksperti

Karīna Kulberga, “Swedbank” valdes locekle un privātpersonu pārvaldes vadītāja
Lotte Tisenkopfa-Iltnere, “Mádara Cosmetics” dibinātāja un līdzīpašniece
Enno Ence, “MILZU!” dibinātājs un zīmola radītājs, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Eksporta padomes loceklis, biznesa mentors
Henrieta Verhoustinska, teātra kritiķe un LTV raidījuma “100 g kultūras” vadītāja
Anda Čakša, izglītības un zinātnes ministre
Marija Ručevska, inovāciju vadības uzņēmuma “Helve” līdzdibinātāja un vadītāja, “Practica Capital” investīciju partnere, “TechChill” valdes locekle
Maija Katkovska, Latvijas Drošāka interneta centra “Drossinternets.lv” vadītāja
Ulvis Noviks, biedrības “Tavi draugi” vadītājs, uzņēmuma “MRCar.lv” līdzīpašnieks, uzņēmumu “braucamkopa.lv” un “Tiny Village Latvija” dibinātājs
Ilze Aizsilniece, ģimenes ārste un homeopāte, Latvijas Ārstu biedrības prezidente
Baiba Liepiņa, Latvijas Reklāmas asociācijas vadītāja
Dace Melbārde, Eiropas Parlamenta deputāte
Dana Bjorka, Mihaila Čehova Rīgas krievu teātra direktore
Kaspars Gorkšs, Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektors
Ieva Zībārte, Latvijas Arhitektu savienības valdes locekle, Eiropas Komisijas stratēģiskās iniciatīvas “Jaunais Eiropas Bauhaus” pārstāve Latvijā
Matīss Kaža, kinorežisors
Tomass Pildegovičs, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra (“Stratcom”) vecākais eksperts
Gunda Reire, Valsts prezidenta kancelejas vadītāja
Aija Šmidre, izdevniecības “Rīgas Viļņi” valdes priekšsēdētāja
Ivars Norvelis, oficiālā “Porsche” zīmola Latvijā pārstāvja SIA “Baltijas Sporta Auto” valdes loceklis

Paskaidrojumi

* Sievietes, kuru sasniegumus eksperti izcēluši vairākās nozarēs
# Sievietes, kuru sasniegumus izcēluši vairāki eksperti

Latvijas gada sievietes jurisprudencē, finansēs un banku sektorā 2023

# LĪVA ZORGENFREIJA, “Swedbank” galvenā ekonomiste, bijusī Latvijas Bankas ekonomiste

Publicitātes foto

“Par darbu Latvijas ilgtspējas nodrošināšanā.”
Aija Šmidre

“Kopš pandēmijas sākuma, kad pasaules piegāžu ķēdes skāra vēl nepieredzēti izaicinājumi, līdz šodienai, kad piedzīvojam strauju pozitīvo procentlikmju atgriešanos, makroekonomistu prognozes par pasaules attīstību ir ļoti nozīmīgas, lai uzņēmēji un ikviens no mums spētu pieņemt pārdomātākus lēmumus. Līvas intelektuālais un plašais redzējums vienmēr devis labu ieskatu nākotnes scenārijos un ieteikumus, kā tiem sagatavoties labāk.”
Karīna Kulberga

LAIMA LETIŅA, Finanšu nozares asociācijas padomniece, nozares atzīta juriste

Publicitātes foto

“Bijusi aktīva Latvijas pārstāve “Moneyval” delegācijā. Rūpīgi strādājusi pie patiesā labuma guvēju reģistra izveides, kas tagad jau ir pašsaprotams datu ieguves rīks ikvienam uzņēmējam. Izcila speciāliste savā jomā.”
Anda Čakša

# SANITA OSIPOVA, bijusī Satversmes tiesas priekšsēdētāja, LU profesore

foto: Publicitātes foto
Sanita Osipova

“Nebaidoties par savu amatu (kuru pēc šā lēmuma arī zaudēja!), pieņēma lēmumu, ka Satversme aizsargā visas ģimenes, arī viendzimuma pāru veidotās.”
Henrieta Verhoustinska

“Katru reizi, kad lasu, klausos vai redzu TV interviju ar Sanitu Osipovu, vienmēr nodomāju – cik labi, ka mums, mazajai Latvijai, ir tik inteliģenti, dzīvesgudri un ar izteiktu taisnīgumu apveltīti cilvēki. To parādīja arī Saeimas balsojums, kas Osipovas kundzi neapstiprināja par Augstākās tiesas tiesnesi, iespējams, baidoties no viņas taisnīguma. Cienu un apbrīnoju šo sievieti.”
Maija Katkovska

# EVA BERLAUS, advokātu biroja “Sorainen” vadošā partnere

foto: no izdevniecības "Rīgas Viļņi" arhīva
Eva Berlaus.

“Spēj vadīt lielu juridisko biroju un būt ļoti atsaucīga arī sociālajiem projektiem.”
Lotte Tisenkopfa-Iltnere

“Par sevi ir teikusi, ka vajadzīga gan drosme darīt, gan arī pati rīcība. Pēdējos gados “Sorainen” birojs ir bijis klāt lielākajos apvienošanās darījumos Latvijā, kas norāda uz kompetenci, uzticēšanos un spēju aptvert plašu lauku. Tās biznesā ir ļoti būtiskas vērtības.”
Ivars Norvelis

KARĪNA KULBERGA, “Swedbank” valdes locekle

foto: Kaspars Dobrovoļskis

“Sociālā projekta “she owns” aizsācēja. Karīnas mērķis ir izglītot sievietes finanšu pratībā un iedrošināt pievērsties arī investīcijām.”
Marija Ručevska

ELĪNA SVIRIDOVA, juriste

Publicitātes foto

“Interesējas par likumdošanas jaunumiem un neprecizitātēm tajos. Pēc savas iniciatīvas atbalsta un palīdz ukraiņiem Latvijā, novēršot dažādus juridiskus šķēršļus un meklējot iespējas. Sieviete, kas pierāda, ka nav garlaicīgu nozaru un amatu.”
Ulvis Noviks

* INESE LĪBIŅA-EGNERE, tieslietu ministre

foto: LETA
Inese Lībiņa-Egnere.

“Spēcīgs advokātu prakses, akadēmiskās vides un valsts pārvaldes pieredzes apvienojums. Aktīvi iestājas par cilvēktiesībām un Stambulas konvenciju. Spēcīgs sieviešu līderības paraugs topošām juridiskās nozares līderēm.”
Enno Ence

MADARA MANČINSKA, finanšu tehnoloģiju uzņēmuma “Crassula” biznesa attīstības vadītāja, “Porsche Club Latvia” prezidente

Publicitātes foto

“Zināšanu un pieredzes vēstnese finanšu tehnoloģiju, digitālo banku produktu un pakalpojumu, stratēģiskās vadības, starptautiskā biznesa attīstības jomās. Madara esot arī vienīgā “Porsche” kluba vadītāja–sieviete Eiropā, piedalījusies amatieru auto sacensībās Eiropas leģendārākajās trasēs. Mentore “Riga TechGirls” programmās, kas izglīto un iedvesmo sievietes uzsākt darbu IT jomā.”
Enno Ence

VITA LIBERTE, “BDO Law” un “BDO Latvia” vadošā partnere un zvērināta advokāte

Publicitātes foto

“Juriste ar plašu skatījumu uz pasauli un interešu loku. Pazīstama un cienīta gan Latvijā, gan starptautiski, jo sasniedz savus nospraustos mērķus cieņpilni un ar lielu profesionālo atbildību. Īpaši jāuzsver Vitas Libertes mecenātisms un atbalsts Latvijas radošajiem cilvēkiem.”
Ilze Aizsilniece

INNA ŠTEINBUKA, Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētāja

foto: LETA
Inna Šteinbuka.

“Viena no retajiem Latvijas ekspertiem, kas labi orientējas ES fiskālās politikas labirintos un spēj saprotami un vienkārši to skaidrot sabiedrībai. Kompetence, uzticamība un tālredzība – šīs iezīmes ļauj Innai Šteinbukai jau otro termiņu veikt sarežģītos Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētājas pienākumus cauri Covid-19 krīzei un Krievijas izraisītā kara sekām.”
Dace Melbārde

IRĪNA PĪGOZNE, “Signet Bank” dibinātāja

Publicitātes foto

“Ļoti gudra, zinoša savas jomas profesionāle. Harismātiska līdere, kurai izdodas palikt nemainīgi jaunai, skaistai, izteikti sievišķīgai. Prot strādāt karjeras izaugsmei, būt paraugsieva un mamma un atrast laiku sev. Vienmēr gatava dalīties pieredzē. Irīnai var droši uzticēties gan kā profesionālei, gan kā cilvēkam. Skaistuma un cēluma paraugs.”
Dana Bjorka

SOLVITA OLSENA, LU Medicīnas fakultātes asociēta profesore sabiedrības veselībā un veselības tiesībās

Publicitātes foto

“Zvērināta advokāte, kas savulaik aktīvi iestājusies par pacientu tiesībām. Nebaidās nedz uzņemties iniciatīvu, lai rosinātu pārmaiņas, nedz ik pa laikam nomainīt savu darbības virzienu. Ar savu neatlaidību spēj pārliecināt citus sekot.”
Kaspars Gorkšs

KATRĪNA KAKTIŅA, juriste, diplomāte, Latvijas vēstniece ANO, EDSO un citās starptautiskajās organizācijās Vīnē

foto: LETA
Katrīna Kaktiņa.

“Katrīnas spožās, pret Krievijas agresiju Ukrainā vērstās runas Vīnē bāzētajās starptautiskajās organizācijās ir spilgti un drosmīgi skaidrojušas Latvijas nelokāmo nostāju. Drosmi apliecina arī fakts, ka šogad viņa un cita mūsu diplomāte – vēstniece Ungārijā Agnese Kalniņa – Latvijas tiesā panāca spriedumu, ka viņu viendzimuma pāra attiecības ir uzskatāmas par ģimeni atbilstoši Latvijas likumdošanai.”
Gunda Reire

Citas "Pastaiga" Latvijas sieviešu sasniegumu topa nominantes skati šeit