Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa teic, ka šajā izstādē tiek parādīta pavisam neliela daļa no ilgā un sarežģītā procesa, kas ataino izrādes tapšanas gaitu vairāk nekā gada garumā. (Foto: Publicitātes foto)

 

Žilbinošas vakarkleitas, eleganti smokingi - Liepājas teātra jaunās izrādes kostīmus var iepazīt Ilzes Vītoliņas izstādē “Teātris”

Kultūra
2022. gada 17. februārī 10:48 2022. gada 17. februārī 10:48
  Jauns.lv
Sestdien, 2022. gada 19. februārī, pulksten 12  galerijas „Romas dārzs” izstāžu zālē, Zivju ielā 3, Liepājā, atklās mākslinieces Ilzes Vītoliņas tērpu skiču izstādi „Teātris”, kas tapusi sadarbībā ar Liepājas teātri un kuratori Elīnu Sproģi, Jauns.lv informē izstādes veidotāji. Izstāde būs skatāma līdz 2022. gada 1. maijam.

Mākslinieces Ilzes Vītoliņas personālizstāde atklāj Liepājas teātra jaunās sezonas lielākā jauniestudējuma “Vairāk par dzīvi / Teātris” tapšanas aizkulises. Tā sastāv no piecdesmit kostīmu skicēm, kas veidotas akvareļa tehnikā ar pievienotiem audumu un aksesuāru paraugiem, kā arī precizējošiem aprakstiem.

Ilzes Vītoliņas kostīmskice izrādei “Vairāk par dzīvi / Teātris”. (Foto: Publicitātes foto)

Galerijas telpās būs sastopami tēli, kas uz skatuves atdzīvojas Lauras Grozas režijā. Muzikālajai izrādei ar kaislībām, kā to nodēvējusi režisore, par pamatu ņemta britu dramaturga Gaja Boltona luga “Vairāk par dzīvi”, kas balstīta rakstnieka Viljama Somerseta Moema romānā “Teātris”. Tā skatītājus iepazīstina ar kabarē, kurā mūsdienās tiek izspēlēta pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu estētika. Atsauces uz to nolasāmas arī Ilzes Vītoliņas iztēloto kostīmu risinājumos – žilbinošajās vakarkleitās, ekstravagantajās galvas rotās un elegantajos smokingos.

Ilzes Vītoliņas kostīmskice izrādei “Vairāk par dzīvi / Teātris”. (Foto: Publicitātes foto)

Sapludinot realitāti un skatuvi, gan izrādes scenogrāfijā, gan kostīmos, atklājas raksturu un kopējās atmosfēras meklējumi. Pati māksliniece saka, ka šajā izstādē tiek parādīta pavisam neliela daļa no ilgā un sarežģītā procesa, kas ataino izrādes tapšanas gaitu vairāk kā gada garumā. Pēc šiem zīmējumiem šūti, materiālā iztēloti un konstruēti kā aktieru kostīmi, tā arī to frizūras, grimi un aksesuāri, kas izrādes varoņu attiecību horeogrāfiju piesaista noteiktai videi, vienlaikus parādot kostīmu mākslinieka neizmērojamo lomu izrādes tapšanā – aktieru spējā iejusties tēlā un nodot materiāla kopējo vēstījumu.

Ilzes Vītoliņas kostīmskice izrādei “Vairāk par dzīvi / Teātris”. (Foto: Publicitātes foto)

Uz skatuves un Ilzes Vītoliņas akvareļu gleznojumos atpazīstami Inese Kučinska, Valts Skuja, Egons Dombrovskis, Karīna Tatarinova, Edgars Pujāts, Everita Pjata-Gertnere, kā arī citi Liepājas teātra aktieri.

Foto: Publicitātes foto

Ilze Vītoliņa ir viena no vadošajām izrāžu kostīmu māksliniecēm Latvijā. Viņu raksturo spēja strādāt ar vērienīgiem plaša diapazona projektiem, nezaudējot iztēles kapacitāti kā tehniskajos risinājumos, tā vēsturiskajās interpretācijās. Veidojusi tērpus vairāk nekā 200 izrādēm visos Latvijas teātros, Latvijas Nacionālajā operā un baletā, kā arī Maskavā, Sanktpēterburgā un Jekaterinburgā. Vairākkārt tikusi nominēta, kā arī saņēmusi “Spēlmaņu nakts” balvas kategorijā “Gada kostīmu mākslinieks”, kā arī Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” kategorijā “Labākais animācijas mākslinieks”. Vītoliņa ir vairāk nekā piecpadsmit leļļu teātra izrāžu, vairāku animācijas filmu un grāmatu māksliniece.

Izstāde būs skatāma līdz 2022. gada 1. maijam. Galerija “Romas dārzs”, Liepājā, Zivju ielā 3, atvērta no otrdienas līdz sestdienai plkst. 12-18, svētdienās plkst. 12-15. Ieejas maksa – 5 eiro, bērniem, skolēniem – 1 eiro, otrdienās ieeja galerijā bez maksas.

Saistītās ziņas

Kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa: "Teātris ir zūdoša māksla"
Nekronētā karaliene un teātra dīva Vija Artmane - viņai būtu jau 90
Ivars Kalniņš par aktiera gaitām ārzemēs un skaudību, ko jutis teātrī Latvijā: "Nekad neesmu bijis atkarīgs no kāda"

 

Vēl portālā

Izplatīts, bet nepatiess mīts par LED spuldzēm 2
Tautas medicīna. Kas jāzina par skābo dakteri – citronu 1
Pavasara un vasaras modes tendenču apskats. Zemās jostasvietas un kargo bikses atkal ir modē!
Pievienot komentāru