Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
"Pārmaiņu laukums" Esplanādē Rīgā. (Foto: Publicitātes foto)

Esplanādē skatāms mākslas objekts, kas veltīts Baltkrievijas iedzīvotājiem

Kultūra
28. maijā 13:15 2021. gada 28. maijā 13:15
  LETA
Esplanādē, pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM), skatāms festivāla "Rīgas Fotomēnesis" veidots mākslas objekts "Pārmaiņu laukums", kas ir veltījums baltkrievu iedzīvotājiem, kuri pēdējo astoņu mēnešu laikā izgājuši cauri Baltkrievijas cietumiem.

Kā informēja festivāla direktors Arnis Balčus, oriģinālais "Pārmaiņu laukums" atrodas kādā no Minskas iekšpagalmiem, kas kļuva par nozīmīgu baltkrievu simbolu cīņai par savām tiesībām. Šī vieta radās pārmaiņu rezultātā 2020.gada augustā, kad Baltkrievijā izcēlās masu protesti pēc prezidenta vēlēšanām.

Oriģinālais "Pārmaiņu laukums" Minskā. (Foto: Publicitātes foto)

Pēc Balčus paustā, pagalms kļuva par vienu no centrālajām pulcēšanās vietām, kur cilvēki apsprieda politiku, rīkoja koncertus, pretojās drošības spēku patvaļai. "Pārmaiņu laukuma" centrālais objekts ir elektrības transformācijas būdiņa, kuru rotāja sienas gleznojums ar dīdžejiem Vladimiru Sokolovski un Kirilu Galanovu. Šo grafiti varas iestāžu darbinieki vairākas reizes aizkrāsoja, aizkrāsoto sienu apsargāja miliči, taču sienas gleznojums parādījās atkal un atkal. 

"Pārmaiņu laukums" Minskā. (Foto: Publicitātes foto)

Festivāla direktors atzīmēja, ka Sokolovskis un Galanovs kļuva par "Pārmaiņu dīdžejiem", kad mītiņā, kuru organizēja valsts struktūras, lai vēlēšanu dienas priekšvakarā, 9.augustā, Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska nevarētu tikties ar vēlētājiem, atskaņoja Viktora Coja dziesmu "Pārmaiņas". Dīdžeji tika arestēti, piekauti cietumā un ieslodzīti uz desmit dienām, pēc soda izciešanas viņi emigrēja no Baltkrievijas. Novembrī pēc iedzīvotāja Romāna Bondarenko slepkavības laukums kļuva par piemiņas vietu, kur desmitiem tūkstošu cilvēku nesa ziedus un sveces. Dažas nedēļas vēlāk īpašās vienības nežēlīgi izkliedēja mītiņu, piemiņas vieta tika iznīcināta.

Oriģinālais "Pārmaiņu laukums" Minskā. (Foto: Publicitātes foto)

Festivāla "Rīgas Fotomēnesis" objekts "Pārmaiņu laukums" ir oriģinālās elektrības būdiņas kopija, kas izveidota Esplanādē pie LNMM.

Būdiņas sienu rotā sienas gleznojums ar dīdžejiem, bet ēkas sienas papildina fotoizstāde - vairāk nekā 100 fotogrāfijas, kas dokumentē notikumus "Pārmaiņu laukumā". Objekts būs apskatāms līdz 4.jūlijam.

"Pārmaiņu laukums" Esplanādē Rīgā. (Foto: Publicitātes foto)
"Pārmaiņu laukums" Esplanādē Rīgā. (Foto: Publicitātes foto)

Saistītās ziņas

Ar tēmu "Dzīve pēc Covid?" sāksies ikgadējais fotomākslas festivāls "Rīgas Fotomēnesis"
Gāja pa ielu un sagrāba vīri maskās. Kāpēc nēsāt nepareizās zeķes Baltkrievijā ir bīstami? 5
Baltkrievu politiķa Cepkalo ģimenes sadzīve Rīgā. Sieva Veronika par līmeni šeit: "Es sākumā tam nespēju noticēt" 13

Vēl portālā

Krāšņā liāna - kampsis. Lai skaisti ziedētu, šim augam vajag minimālu, bet pareizu kopšanu
Piektdien Latvijā atklāti 816 jauni Covid-19 gadījumi; miruši 7 sasirgušie 19
Reakcija par braucienu uz Disnejlendu var atmaksāt meitenei studijas 1
Pievienot komentāru

"Как я любил…": канал НТВ обнародовал сенсационное предсмертное интервью Владимира Меньшова

Впервые услышала голос отца только по телефону: какая была жизнь новой девушки Харламова до их встречи