
Vai tu dzer pietiekami daudz ūdens? Lūk, kā to pārbaudīt

Ja vien rūp veselība un labs izskats, pret ūdens dzeršanu jāizturas nopietni, īpaši siltā laikā, kad atūdeņoties ir pavisam vienkārši. Stāsta dermatoloģe, pretnovecošanās un preventīvās medicīnas speciāliste Jana Janovska.
Dzīvības avots
Cilvēks ilgāku laiku var neēst, bet bez ūdens nav iespējams iztikt pat pāris dienu, jo no tā sastāv mūsu organisms. Ūdens ir vitāli svarīgs ikvienai šūnai, lai tā pilnvērtīgi un kvalitatīvi funkcionētu. Ar ūdens palīdzību notiek arī organisma attīrīšanās process, kurā tiek iesaistītas gan nieres, gan āda, gan šūnas, kā arī caur sviedru dziedzeriem tiek izvadīti toksīni un sāļi. Ūdens palīdz kontrolēt arī organisma termoregulāciju. Par to, ka organismā ūdens ir pietiekamā daudzumā, signalizē āda – tajā ir gana daudz turgora (dzīvās šūnas iekšējais spiediens, kas regulē ādas ūdens balansu – red.), līdz ar to ir laba aizsardzība pret ārējo vidi. Tāpat ūdenim ir nozīme ādas estētiskajā funkcijā – āda ir elastīga un mitrināta.
Bīstamie simptomi
Atūdeņoties ir ļoti vienkārši, un, ja organismā trūkst ūdens, sākas intoksikācija jeb saindēšanās. Par nepietiekamu izdzertā ūdens daudzumu signalizē sirdsklauves, sausa mute un mēle, vājums, var būt galvassāpes un reiboņi, paātrināta elpošana, zūd ādas elastība, var paaugstināties ķermeņa temperatūra. Sajūtot šādus simptomus, uzreiz ir jādzer ūdens, var iet vēsā vannā, bet, ja iestājies karstuma dūriens, jāsauc neatliekamā palīdzība, jo var būt nepieciešams pievienot intravenozo sistēmu.
Regulāri un maziem malciņiem
Ja cilvēks ir vesels un viņam nav hronisku sirds, asinsvadu vai nieru slimību, dienā ieteicams izdzert pat 2,5 litrus ūdens. Jādzer regulāri, mazām devām, lai ūdens organismā tiktu filtrēts visu laiku, nevis uzreiz pa glāzei. Vislabāk dzert tīru ūdeni, kam garšas uzlabošanai var pievienot piparmētru lapiņas vai gurķa šķēlīti. Ja jāuzlabo kuņģa un zarnu trakta mikroflora, ūdenim var pielikt citrona šķēlīti, ja ir tendence uz nieru iekaisumiem un cistītu, dzeramajā ūdenī var iemest dažas dzērvenes. Saldinātu ūdeni gan dzert nevajadzētu. Karstā laikā jāizvairās no alkohola lietošanas, jo tas dehidrē organismu, bet katrai kafijas tasītei jāuzdzer divas glāzes ūdens, jo arī tā atūdeņo organismu.
Stikla, ne plastmasas pudelē
Vispiemērotākā dzeramajam ūdenim ir stikla pudele, jo plastmasas pudeles daļiņas ar ūdeni nonāk organismā un var uzkrāties aknās, nierēs un citos orgānos. Ja ūdenim pievieno dabīgos garšas uzlabotājus, stikla pudele jāizvēlas tumšā krāsā, lai saules staru ietekmē tie neoksidētos.
Siltā laikā var arī apsmidzināt sevi – tam der gan dzeramais ūdens, gan speciālie ķermeņa ūdeņi, kas ļoti labi mitrina ādu un uzlabo tās veselīgumu. Ķermeņa ūdeņus var smidzināt arī uz meikapa.