Kā ārstēt klepu? Ģimenes ārste Signe Novika iesaka labākos risinājumus
foto: Shutterstock
Klepus ir viens no galvenajiem infekciju pārnešanas veidiem, jo klepošanas laikā gaisā nonāk vīrusi un baktērijas, kas var inficēt citus cilvēkus.
Runā speciālists

Kā ārstēt klepu? Ģimenes ārste Signe Novika iesaka labākos risinājumus

Veselības nodaļa

"100 Labi Padomi"

Viktorija Popova

"100 Labi Padomi"

Klepus ir jāārstē, lai novērstu komplikācijas un ātrāk atveseļotos, jo tas var liecināt par nopietnu infekciju. Klepojošiem cilvēkiem ir svarīgi palikt mājās un izvairīties no sabiedrisku vietu apmeklēšanas, lai pasargātu apkārtējos no inficēšanās.

Konsultē ģimenes ārste Signe Novika.

Izšķir sausu un mitru klepu. Sauss klepus ir ass, svilpjošs, lēkmjveidīgs, vairāk izpaužas naktī, savukārt mitrs klepus ir ar krēpām.

Mitrs vai sauss klepus?

Sākotnēji abiem klepus veidiem var lietot augu ekstraktus saturošu uztura bagātinātāju GoRespiro un pretklepus sīrupus, bet tos ir vērts dzert tikai tad, ja nav temperatūras. Sīrupu klāsts ir plašs – var izvēlēties Rinodeks, Hedelix, Prospan. Šie preparāti palīdz šķīdināt un izdalīt krēpas. Ja, 5–7 dienas dzerot pretklepus sīrupu, nekļūst labāk, jāiet pie ārsta. Ja palielinās temperatūra, ģimenes ārsta palīdzība jāmeklē ātrāk. Svarīgi paturēt prātā, ka temperatūra no 37,2 līdz 37,5 grādiem ir vīrusa izraisīta. Ja tā ir lielāka, tad jau attīstījies iekaisums.

Konsultācijas laikā ārsts paklausīsies krūtis un nozīmēs ārstēšanu. Ja būs dzirdami sausi trokšņi, tad ieteiks Ventolin inhalācijas, savukārt, ja trokšņi ir mitri, vajadzēs nodot asinsanalīzes, lai noskaidrotu, vai nav attīstījies iekaisums, kas jāārstē ar antibiotikām. Klepu nekādā gadījumā nedrīkst ielaist, jo tas var pāraugt plaušu karsonī, kas būs jāārstē ilgstoši.

Zināšanai

Bērniem līdz sešu gadu vecumam nav atkrēpošanas refleksa, tāpēc krēpas izdalīt palīdz forsētas izelpas, lēkāšana pa batutu vai gultu.

Palīdzība pret kakla sāpēm

Klepus laikā visbiežāk sāp arī kakls, jo caur to organismā iekļūst klepus izraisītājs – vīruss. Pirmā palīdzība šajā gadījumā ir silta tēja, lielisks palīgs Faringospray, kas satur smiltsērkšķu un kliņģerīšu ekstraktu, jo tas gatavots uz eļļas bāzes un ir antiseptisks. Ja tas nepalīdz, var nosūkāt kādu Neo-angin vai Strepsils tableti, bet ar tām nevajag aizrauties.

Atviļņa klepus

Ne vienmēr klepus rodas no vīrusa – daudzi cieš no atviļņa izraisīta klepus. Tādā gadījumā skābe no kuņģa ceļas uz augšu pa barības vadu un apdedzina rīkli. To ārsts nosaka, apskatot kaklu. Pie atviļņa klepus rīkles mugurējā siena ir graudaina, redzams kapilāru zīmējums. Lielākoties atviļņa klepus ir vakaros, tas ir viegls krekšķis, nevis kārtīgs, skaļš klepus. Šādā gadījumā cilvēki sūdzas, ka no rītiem sāp kakls, jo pa nakti skābe ir atplūdusi no kuņģa un apdedzinājusi kakla gļotādu.

Pirmā palīdzība šāda klepus gadījumā ir skābi samazinoši medikamenti, tomēr, parādoties atvilnim, jāmaina ēšanas paradumi. No rītiem ieteicams ēst auzu pārslu putru, kas neitralizēs kuņģa skābi, ēdienreizēm jābūt regulārām, nedrīkst pārēsties, dienas pēdējā maltīte jāietur 3–4 stundas pirms miega. Tāpat nav ieteicams ēst asus, skābus, ceptus, marinētus ēdienus, labāk izvēlēties sautētus, tvaicētus un vārītus.

Kāpēc klepotājiem jāpaliek mājās?

Klepus ir viens no galvenajiem infekciju pārnešanas veidiem, jo klepošanas laikā gaisā nonāk vīrusi un baktērijas, kas var inficēt citus cilvēkus. Paliekot mājās, klepojošais cilvēks ne tikai pasargā apkārtējos no iespējamas saslimšanas, bet arī dod savam organismam nepieciešamo atpūtu un laiku atveseļoties. Īpaši svarīgi ir izvairīties no sabiedriskā transporta un vietām ar lielu cilvēku plūsmu, jo tur infekcijas izplatīšanās risks ir īpaši augsts. Šāda atbildīga rīcība palīdz apturēt slimību izplatību un nodrošina drošāku vidi visiem.