Kas ir zobu higiēnists, un kā tas var palīdzēt uzturēt mutes higiēnu ikdienā?
Mutes dobuma veselība ir būtiska vispārējai veselībai un labsajūtai, un lielu lomu tās uzturēšanā spēlē zobu higiēnists. Bet kas īsti ir zobu higiēnists un kā viņš var palīdzēt Tev ikdienā?
Kas ir zobu higiēnists?
Zobu higiēnists ir veselības aprūpes speciālists, kurš ir apmācīts veikt pacienta mutes dobuma saslimšanu ārstēšanu un profilaksi. Viņš ne tikai rūpējas par Tavu zobu un smaganu veselību, bet arī sniedz padomus un ieteikumus, kā labāk rūpēties par mutes dobumu ikdienā. Lai varētu saglabāt zobus un smaganas veselas, zobu higiēnistu ieteicams apmeklēt vismaz divas reizes gadā. Zobu higiēnists spēj identificēt agrīnās pazīmes dažādām mutes dobuma problēmām, piemēram, kariesam, smaganu iekaisumam un periodontītam.
Zobu higiēnisti ir arī ļoti labi informēti par jaunākajām tehnoloģijām un produktiem, kas var palīdzēt uzlabot mutes dobuma higiēnu. Viņi var ieteikt, piemēram, kādas zobu pastas un zobu diegi ir vispiemērotākie konkrētam pacientam. Turklāt zobu higiēnisti ir apmācīti, lai izglītotu pacientus arī par veselīgu uzturu, kas var būtiski ietekmēt mutes dobuma veselību – veselīga uztura ievērošana var palīdzēt samazināt zobu bojājumu un smaganu slimību risku.
Ko dara zobu higiēnists?
Zobu higiēnista apmeklējuma laikā tiek veikts vairāku procedūru kopums. Pirmkārt, higiēnists veic profilaktisku pārbaudi, kuras laikā tiek izmērīts smaganu rievas jeb kabatas dziļums un novērtēts periodonta stāvoklis. Tas ļauj noteikt, vai pastāv kādas smaganu slimības, un, ja tādas tiek konstatētas, tad uzsākt atbilstošu ārstēšanu. Tāpat higiēnists novērtē mutes dobuma higiēnas kvalitāti, pārbaudot, cik labi pacienti rūpējas par saviem zobiem mājas apstākļos.
Viens no svarīgākajiem zobu higiēnista uzdevumiem ir profesionāla mutes dobuma higiēnas procedūra, kas paredz zobu aplikuma un zobakmens noņemšanu. Zobu higiēnists izmanto specializētus instrumentus, lai rūpīgi notīrītu zobus un smaganas, atjaunotu to veselību un tīrību. Pēc šīs procedūras zobu higiēnists sniedz individuālas instruktāžas par zobu kopšanu mājās apstākļos – iemāca pacientiem pareizu zobu tīrīšanas tehniku, tostarp, piemēram, to, kā pareizi lietot zobu diegu un citus zobu kopšanas līdzekļus.
Kāpēc ir svarīgi apmeklēt zobu higiēnistu regulāri?
Regulāras vizītes pie zobu higiēnista ir svarīgas, jo tās palīdz uzturēt mutes dobuma veselību. Apmeklējot zobu higiēnistu regulāri, pastāv daudz lielāka iespēja, ka higiēnists palīdzēs identificēt un risināt problēmas to agrīnajās stadijās, vēl pirms tās pāraugušas nopietnās saslimšanās. Regulāras pārbaudes ļauj higiēnistam savlaicīgi konstatēt smaganu slimības, kariesu un citas problēmas, kas var izraisīt zobu zaudēšanu vai nepieciešamību pēc sarežģītām un dārgām ārstēšanas metodēm.
Apmeklējot zobu higiēnistu divas reizes gadā, Tu nodrošināsi, ka Tava mutes dobuma veselība tiek uzraudzīta un kopta pienācīgi. Tas ir īpaši svarīgi, jo daudzas mutes dobuma problēmas sākuma stadijā var attīstīties arī bez redzamiem un jūtamiem simptomiem. Piemēram, smaganu iekaisums sākotnēji var būt nesāpīgs, taču, ja to laicīgi neārstē, tas var progresēt un izraisīt periodontītu – nopietnu smaganu slimību, kas var novest pie zobu zaudēšanas.
Padomi ikdienas mutes higiēnai
Lai uzturētu mutes dobuma veselību starp vizītēm pie zobu higiēnista, ir svarīgi ievērot šādus padomus:
- 1. Izvēlies piemērotu zobu birsti: Vispiemērotākā ir tieši mīksta (soft, super soft, ultra soft) zobu birste, jo tā efektīvi notīra zobu virsmu, nebojājot smaganas. Izvēlies birsti ar nelielu galviņu, lai varētu ērti piekļūt visām mutes dobuma daļām, īpaši aizmugurējiem zobiem. Mīkstie sariņi ir īpaši piemēroti cilvēkiem ar jutīgām smaganām un/vai zobiem, jo tie rada mazāku kairinājumu.
- 2. Izvēlies piemērotu zobu pastu: Kad tiek veikta zobu pastas izvēle, svarīgi ņemt vērā savas individuālās vajadzības, piemēram, ja Tavi zobi un/vai smaganas ir jutīgas, tad vajadzētu izvēlēties zobu pastu, kas paredzēta jutīgiem zobiem. Pieaugušo zobu pastai ir jāsatur fluorīds amplitūdā no 1000ppm līdz 1500ppm vienībām. Fluorīds ir svarīgs, jo palīdz stiprināt zobu emalju un novērst kariesu. Lai nodrošinātu maksimālu fluorīda iedarbību, zobu pastu uzklāj uz sausas zobu birstes!
- 3. Izmanto pareizu zobu tīrīšanas tehniku: Tīrot zobus, zobu birsti novieto slīpi pret smaganām (~45° leņķī), tādējādi nodrošināsi, ka tiek notīrīti gan zobi, gan smaganas, kas ir svarīgi, lai novērstu smaganu slimības. Tīri zobus aptuveni divas minūtes, katram zobam veicot 10 horizontālas kustības. Šī metode palīdz rūpīgi notīrīt katru zobu, novēršot aplikuma veidošanos. Atceries, ka zobus jātīra vismaz divas reizes dienā – no rīta pēc brokastīm un vakarā pirms gulētiešanas. Tomēr atceries, ka zobus nedrīkst tīrīt uzreiz pēc maltītes - ir jānogaida vismaz 30 min. Pārtikā esošās skābes zobu emalju padara mīkstāku un poraināku, un ilgtermiņā berzes rezultātā var noberzt emalju. Ieteicams muti izskalot ar ūdeni vai lietot košļājamo gumiju, kas saražo vairāk siekalas un nogaidīt, kamēr siekalas neitralizē skābju saturu mutes dobumā.
- 4. Izmanto zobu diegu: Zobi jādiego vienu reizi dienā – to ieteicams darīt vakarā pirms zobu tīrīšanas, lai iztīrītu tās vietas starp zobiem, kuras zobu birste nespēj sasniegt. Zobu diegs ir neaizstājams palīgs, lai noņemtu pārtikas atliekas un aplikumu no starpzobu spraugām. Izmantojot zobu diegu, uzmanīgi slidini to starp zobiem, veidojot C-veida kustību, lai aptvertu zobu virsmas. Pievērs īpašu uzmanību tam, lai netraumētu smaganas!
- 5. Izmanto zobu irigatoru: Lai izskalotu aplikumu, pirms zobu mazgāšanas vari izmantot zobu irigatoru. Zobu irigators, izmantojot ūdens strūklu, palīdz efektīvi noņemt pārtikas atliekas un aplikumu no grūti sasniedzamām vietām. Irigators ir īpaši noderīgs rīks cilvēkiem ar zobu implantiem, jo tas spēj iztīrīt zobu spraugas un piekļūt visām vietām, kur parastā zobu birste visbiežāk nespēj.
- 6. Pēc zobu tīrīšanas neskalo muti ar ūdeni: Tikai izspļauj lieko zobu pastu, tādējādi fluorīds uz zobu virsmas paliks ilgāku laiku un spēs maksimāli pastiprināt savu efektu. Fluorīds stiprina zobu emalju un palīdz novērst kariesu, tāpēc ir svarīgi ļaut tam iedarboties pēc iespējas ilgāk.
- 7. Regulāri maini zobu birsti: Dari to ik pēc trīs mēnešiem vai ātrāk, ja zobu birste ir sākusi izradādīt nolietojuma pazīmes. Veca zobu birste var kļūt par baktēriju avotu un zaudēt savu efektivitāti. Turklāt, ja zobu birste ir nolietojusies, tā nespēj nodrošināt pietiekami efektīvu tīrīšanu, ar laiku novedot pie mutes dobuma problēmām. Atceries, ka zobu birste jāmaina arī pēc slimošanas.
Citus vērtīgus zobārstniecības padomus un augstākās kvalitātes zobārstniecības pakalpojumus piedāvā Adenta zobārstniecības klīnika, kur strādā profesionāli un pieredzējuši speciālisti, kuri regulāri pilnveido savas zināšanas un prasmes. Adenta speciālisti palīdzēs Tev uzturēt veselus un skaistus zobus, nodrošinot personalizētu pieeju un draudzīgu atmosfēru katrā vizītē!