Kāpēc smēķētājiem obligāti papildus jāuzņem D3 vitamīns?
Gribētos domāt, ka smēķēšana ir mans vienīgais kaitīgais ieradums. Es, protams, cenšos to atmest, bet diemžēl atkal un atkal secinu, ka tieši cigarete ir vienīgais glābiņš, kas manā straujajā ikdienas ritmā ļauj prātam paņemt pauzi.
Protams, mana ģimenes ārste nav sajūsmā, ka netieku vaļā no šī kaitīgā ieraduma, tāpēc man jau sen ir stingri noteikts veikt ikgadējās veselības pārbaudes. Šogad tās iekrita maija beigās. Paralēli dažādiem izmeklējumiem man bija jānodod arī asins analīzes un jānosaka D vitamīna līmenis asinīs, un – tas bija katastrofāli zems!
Ģimenes ārste man jau agrāk bija stāstījusi, ka pasaulē ir veikti pētījumi, kas pierāda, ka smēķētājiem ātrāk pazeminās D vitamīna līmenis. Tas notiek, pirmkārt, tāpēc, ka smēķēšana samazina kalcija līmeni organismā un D vitamīns tiek izmantots, lai to uzturētu. Otrkārt, tāpēc, ka smēķēšana kaitē ķermenim un D vitamīns tiek izlietots ķermeņa atveseļošanai. Turklāt pētījumi atklāj, ka D vitamīna papildu uzņemšana smēķētājiem palielina elpošanas kapacitāti un samazina gan vēlmi smēķēt, gan ar smēķēšanu saistīto veselības problēmu attīstību, jo apslāpē lielu daļu iekaisumu, ko izraisa tabakas dūmu ieelpošana. Tāpat ģimenes ārste vienmēr ir īpaši uzsvērusi, ka D vitamīns samazina gan svara pieaugumu, gan depresiju, kas saistīta ar smēķēšanas atmešanu.1
Arī šogad vizītē pie ģimenes ārstes man nācās uzklausīt, ko smēķēšana nodara veselībai. Daktere īpaši akcentēja, ka tabakas dūmu ķīmiskās vielas var ietekmēt D vitamīna metabolismu un darbību, kas nozīmē, ka D vitamīna deficīts ir ļoti iespējams un var rezultēties arī pavisam baisās saslimšanās. Piemēram, Amerikas Klīniskās ķīmijas asociācija (The American Association for Clinical Chemistry, AACC) vēsta par pētījumiem, kuros pierādīts: zems D vitamīna līmenis smēķētājiem var izraisīt vēzi. Tas ir primārais cēlonis vismaz 30 procentiem no visiem vēža izraisītiem nāves gadījumiem ASV. Attiecīgi D vitamīna papildu uzņemšana ar uztura bagātinātājiem var uzlabot smēķētāju veselību, jo D vitamīns var tieši mainīt tabakas dūmu ķīmisko vielu kancerogenitāti.2
Ģimenes ārste var nenogurstoši runāt par to, ka smēķēšana ir sabiedrības veselības problēma, kas izraisa novēršamas hroniskas slimības un priekšlaicīgu nāvi. Un šoreiz viņa vērsa manu uzmanību, kādi uztura bagātinātāji var palīdzēt uzlabot veselību, kamēr es vēl mēģinu atmest smēķēšanu.
Vispirms viņa izskaidroja, kā smēķēšana samazina vitamīnu daudzumu organismā: cigarešu dūmi satur apmēram 7000 ķīmisku vielu, un tie ir bagātīgs brīvo radikāļu avots. Brīvie radikāļi ir nestabilas molekulas, kas ir gan toksiskas, gan reti dod kādu ieguvumu organismam. Ja organismā notiek pārmērīga brīvo radikāļu uzkrāšanās, tas bieži izraisa oksidatīvā stresa stāvokli (kas nozīmē, ka ķermenis nespēj iznīcināt lieko brīvo radikāļu daudzumu), un tas ir atbildīgs par lielāko daļu hronisko slimību, piemēram, vēzi, autoimūnām, sirds un asinsvadu, un neirodeģeneratīvām slimībām. Lai arī organismam ir aizsardzības mehānisms pret oksidatīvo stresu – tie ir antioksidanti, kas tiek ražoti organismā vai tiek iegūti no pārtikas –, cigarešu dūmos esošās vielas tos iznīcina. Piemēram, tabakā esošais kadmijs samazina selēna un cinka līmeni, kas ir svarīgi minerāli, kas nepieciešami antioksidanta – superoksīda dismutāzes – ražošanai.
Ģimenes ārste savā praksē novērojusi, ka smēķētājiem bieži ir zemāks C un E vitamīna, A vitamīna, B6 un B12 vitamīna, beta karotīna un folijskābes līmenis asinīs. Smēķētāju ēdienkartē parasti ir mazāk šķiedrvielu, augļu un dārzeņu, bet vairāk – alkohola un gaļas. Visi šie faktori veicina vitamīnu un antioksidantu izsīkumu. Tāpēc papildus uzņemti vitamīni, kas vienlaikus darbojas kā antioksidanti, ir vismaz viens pozitīvs solis veselības uzlabošanas virzienā.
Viens no vitamīniem, ko ārste īpaši iesaka saviem pacientiem smēķētājiem, ir D vitamīns. Jo pasaulē veikti pētījumi pierāda, ka D vitamīns atbalsta smēķētāju imūnsistēmu – tā lietošana pasargā plaušas no bojājumiem. Attiecīgi D vitamīna deficīts var izraisīt straujāku smēķētāja plaušu funkciju samazināšanos.3
Uzsverot, ka vitamīni vien nevar novērst smēķēšanas radīto kaitējumu organismam un labākais ieteikums ir atmest smēķēšanu – jo gadu pēc smēķēšanas atmešanas ievērojami samazinās sirdslēkmes un insulta risks, bet 10 gadus pēc atmešanas plaušu vēža risks samazinās uz pusi –, ģimenes ārste man ieteica sākt vismaz papildus uzņemt D3 vitamīnu. Viņa vēl piebilda, ka ar manu dzīvesveidu, dienas lielāko daļu pavadot biroja telpās, ar pīppauzi saulītē nebūs līdzēts.
Apzinoties, ka ģimenes ārstei ir absolūta taisnība, taujāju, kuru D vitamīnu izvēlēties. Viņa ieteica Latvijas farmācijas zīmola LYL love your life® produktu LYLsunD3, kas ir iedarbībā efektīvākais D3 vitamīns. Viņa stāstīja, ka tā tirgus līdera pozīciju apstiprina četri Latvijā veikti pētījumi: 1) produkts spēj paaugstināt kopējo D vitamīna līmeni asinīs vidēji par 132 % tikai 30 dienu laikā un noturēt to; 2) spēj pacelt un noturēt D vitamīna līmeni asinīs 30 dienu laikā vidēji par 197 % personām ar D vitamīna deficītu; 3) uzsūkšanās jaudā četras reizes pārspēj citus tirgū esošos D vitamīna produktus spreja formā uz eļļas un ūdens bāzes; 4) tam ir pierādīta efektivitāte, atveseļojoties pēc elpceļu infekcijām.
Kad aptiekā jautāju pēc LYLsunD3, farmaceite teica, ka LYLsunD3 4000SV ir finansiāli izdevīgs – produkts paredzēts līdz 125 ikdienas devām jeb četriem mēnešiem. Kad ieminējos, ka ģimenes ārste man to ieteica, jo esmu smēķētāja, farmaceite vien noteica, ka smēķēšanas atmešana ir lielas pārmaiņas un bieži vien ir izaicinājums, taču šis lēmums ir pirmais un vissvarīgākais solis ceļā uz atveseļošanos. Un atmest smēķēšanu nekad nav par vēlu!
Reklāmas raksts sadarbībā ar SIA Ozermedia.
Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.