foto: Shutterstock
Ko valsts apmaksā, ja bērnam ir atklāti autiskā spektra traucējumi?
Esi vesels
2024. gada 2. aprīlis, 12:23

Ko valsts apmaksā, ja bērnam ir atklāti autiskā spektra traucējumi?

Veselības nodaļa

Jauns.lv

Šodien, 2. aprīlī, tiek atzīmēta Pasaules autisma atpazīstamības diena. Nacionālais veselības dienests atgādina, ka bērniem ar aizdomām par autiskā spektra traucējumiem (AST) vai bērniem, kuriem AST ir diagnosticēti tikko, ir pieejami valsts apmaksāti veselības aprūpes pakalpojumi.

Tie ir:

  • Autisma diagnostikas novērošanas instruments jeb ADOS – diagnosticējošais pakalpojums, kuru var saņemt neatkarīgi no Agrīnās intervences pakalpojuma.
  • Agrīnās intervences pakalpojums bērniem ar autiskā spektra traucējumiem – ārstējošais pakalpojums, kurā pie nepieciešamības var tikt izmantots arī ADOS.

Par katra pakalpojuma nepieciešamību lemj ārsts, vadoties arī pēc izstrādātiem klīniskiem algoritmiem.

Kas ir autisma diagnostikas novērošanas instruments? 

ADOS tests ir standartizēta metodika, ar kuras palīdzību var novērtēt bērna attīstības īpatnības vairākās jomās - komunikācijā, abpusējā sociālajā mijiedarbībā, ierobežotā un atkārtotā uzvedībā, spēlēšanās procesā u.c

ADOS ir viens no instrumentiem autiskā spektra diagnostikā. ADOS instrumenta sastāvā iekļautās strukturētās aktivitātes un materiāli izpētes procesā ļauj veidot standarta situācijas, kurās var izpausties dažādas uzvedības formas, kas, savukārt, ir svarīgas diagnostikas procesā.

Lai saņemtu valsts apmaksātu ADOS testu, ir nepieciešams psihiatra vai bērnu psihiatra nosūtījums.

Kas ir agrīnās intervences pakalpojums bērniem ar autiskā spektra traucējumiem?

Agrīnās intervences pakalpojums ir balstīts uz nefarmakoloģisko pieeju. Tas ir agrīnu pasākumu kopums, kas tiek nodrošināts, kad ir aizdomas par autiskā spektra traucējumiem vai autiskā spektra traucējumi ir tikko diagnosticēti. Valsts apmaksāta agrīnā intervence ir pieejama bērniem līdz 6 gadu vecumam (prioritāri sniedzot pakalpojumu bērniem līdz 3 gadu vecumam).

Agrīnās intervences programma bērniem ar autiskā spektra traucējumiem palīdz bērniem iegūt pamatprasmes, kuras viņi parasti apgūst pirmajos dzīves gados (fiziskās prasmes, domāšanas prasme, komunikācijas prasmes, sociālās prasmes, emocionālās prasmes).

Agrīnās intervences ietvaros bērniem tiek nodrošināts multiprofesionāls pakalpojums, kas sevī ietver lietišķās uzvedības analīzi jeb ABA, kognitīvi biheiviorālo terapiju (KBT), ergoterapiju, audiologopēdiju, fizioterapiju, mūzikas terapiju, kā arī uztura speciālista, psihologa, speciālā pedagoga un ārsta konsultācijas. Katram bērnam programma tiek izstrādāta individuāla un sniegta atbilstoši bērna vajadzībām.

Lai saņemtu valsts apmaksātu agrīnās intervences pakalpojumu, ir nepieciešams ģimenes ārsta vai sekundārās ambulatorās veselības aprūpes ārsta-speciālista nosūtījums.