Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
(Foto: REUTERS/SCANPIX)

Ārsti ceļ trauksmi: daudzi vairs nemazgā rokas un tāpēc saslimst ar infekcijas slimībām 1

Esi vesels
14. jūlijā 06:21 2021. gada 14. jūlijā 06:21
  Jauns.lv
Elementāra roku mazgāšana ir ļoti svarīga ne tikai Covid-19 pandēmijas laikā, bet arī pēc tās. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Komunikācijas daļas vadītāja Dace Zaldāte-Rozentāle sarunā ar portālu Jauns.lv pastāstīja, ka roku nemazgāšanas dēļ var saslimt ar dažādām infekcijas slimībām, kas īpaši bīstamas bērniem.

"Šī vasara kopumā Bērnu slimnīcā ir tiešām darbīga. Traumu dinamika ir ļoti augoša. Gada sākumā vidēji pēc palīdzības (ne tikai ar traumām) slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļā vērsās aptuveni 70 bērnu dienā, bet jūnija izskaņā palīdzības gadījumu skaits pārsniedza 200 bērnus dienā. Kopējais bērnu skaits, kuriem bijusi nepieciešama ārstu palīdzība, tiešām ir krietni audzis," viņa teica.

Elementāra roku mazgāšana var palīdzēt nesaslimt

Kā svarīgu jautājumu Zaldāte-Rozentāle aktualizēja roku mazgāšanu. "Pirmā lieta, kas nebūtu tik daudz par traumām, bet gan saistīta ar rūpēm par bērna veselību, būtu vēlreiz ļoti, ļoti aktualizējams roku mazgāšanas jautājums, elementāra roku higiēna.

Covid-19 laikā Bērnu slimnīcas ārsti manīja būtisku kritumu ar visdažādākajām infekcijas slimībām, bet diemžēl tagad jau vairākus mēnešus mēs atkal redzam diezgan būtisku un strauju kāpumu.

Caureja un vemšana bērniem var būt bīstama

Šobrīd abās mūsu infekcijas nodaļās ir ļoti daudz mazo pacientu, kuriem ir dažāda veida infekcijas slimības, kas izpaužas arī ar nopietnu caureju un vemšanu. Tas bērniem, īpaši mazā vecumā, ir ļoti bīstami. Tas var ļoti ātri radīt atūdeņošanās riskus, kad bērniem nepieciešama uzturēšanās un ārstēšanās slimnīcā, lai atūdeņošanos novērstu.

Tā ir viena lielā [slimību] grupa, par ko mums šovasar ārsti ir ļoti satraukti," Bērnu slimnīcas pārstāve teica.

Divām trešdaļām ir zarnu infekciju pazīmes

Slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļā šobrīd pēc palīdzības ik dienu vēršanas vairāk nekā 200 pacientu, no kuriem divām trešdaļām ir zarnu infekciju pazīmes un izpausmes.

Bērni ir ieguvuši gan vīrusu izraisītas, gan bakteriālās saslimšanas, piemēram, Norovīruss, kampilobaktērijas, E.coli baktērijas, Jersīniju infekcija un citas. Vairums bērnu, kuriem nepieciešama slimnīcas ārstu palīdzība, ir vecumā no sešiem mēnešiem līdz trīs gadiem.

Pārliecināties par pārtikas svaigumu

Zaldāte-Rozentāle skaidroja, ka šīs saslimšanas tiek iegūtas, jo vecāki nav pievēruši pietiekamu uzmanību veselīgam uzturam, piemēram, pieļāvuši lielāku augļu patēriņu maziem bērniem, kas nav atbilstošs viņu tā brīža organisma vajadzībām.

Karstajā laikā pastiprināti jādomā par pārtikas produktu svaigumu. "Karstajā laikā daudz rūpīgāk jāseko līdzi, lai pārtika būtu svaiga un nomazgāta."

Bezrūpīga attieksme pret higiēnu

Otrs iemesls ir bezrūpīga attieksme pret higiēnas jautājumiem. Uzmanība jāpievērš ne tikai roku mazgāšanai, pārtikas kvalitātes uzraudzīšanai un mazgāšanai, bet arī ūdens kvalitātei peldvietās , kurās, vasarās peldoties, nirstot un laistoties ar ūdeni, nereti arī norij ūdeni. Arī mazgājot pārtikas produktus, piemēram, arbūzus, mums nereti nav informācijas par ūdens kvalitāti.

Šīs ūdenstilpnes ne vienmēr ir drošas, daudzi vecāki tajās peldina mazus bērnus bez autiņbiksītēm, kas nenovēršami noved vēl pie papildu piesārņojuma ūdenstilpnē, īpaši mazās peldvietās – dažādos dīķos, karjeros un siltās peļķēs, kas izveidojušās jūras krastā.

Pārkaršanas riski maziem bērniem

Papildu tam vecākiem būtu svarīgi saprast un ņemt vērā, ka pat ēnā šajās tveicīgajās dienās maziem bērniem ir pārāk karsti un tas nereti rada pārkaršanu.

"Bērnu vecākus gribam aicināt to apzināties un īpaši domāt par apkārtējās vides drošību un piemērota mikroklimata radīšanu mazajiem. Mazam bērnam ir grūti iemācīt nedzert peldvietas ūdeni, tāpēc mums ir jāizvēlas drošas peldvietas un jāapzinās, ka šie vides radītie riski pēdējo nedēļu laikā ir bijis iemesls ļoti daudzu bērnu hospitalizācijai," slimnīcas pārstāve aicināja.

Kā pareizi mazgāt rokas?

Citi šobrīd lasa

Brāļa Gvido zaudējums pamudinājis Igoru Lingu apprecēties
“Mums bija jāskaidro, ka protam skaitīt līdz divi!” Veikals atbild policistu sodiem ar humoru, tas nebeidzas īpaši labi 35
Olga Kambala savu perfekto ķermeni ieguvusi divos mēnešos
Tēmas: Covid-19
Pievienot komentāru

Биограф рассказала, почему Елизавета II боялась встреч с принцессой Дианой

"В важный момент для страны правительство ушло в отпуск": популярный местный блогер о Латвии