Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Pētījums: "garā Covid" gadījumos iepriekš veselīgiem cilvēkiem tiek nodarīti dažādu orgānu bojājumi
Ilustratīvs foto. (Foto: Stanislav Krasilnikov/TASS)

Pētījums: "garā Covid" gadījumos iepriekš veselīgiem cilvēkiem tiek nodarīti dažādu orgānu bojājumi 1

Esi vesels
17. novembrī 06:13 2020. gada 17. novembrī 06:13
  Jauns.lv
Lielbritānijā veiktā pētījumā, kura laikā ievākti dati no vairākām slimnīcām, kas ārstē Covid-19 pacientus, secināts, ka jauniem un iepriekš veselīgiem cilvēkiem, kuri slimo ar "garo Covid", rodas vairāku orgānu bojājuma pazīmes, raksta "The Guardian".

Pētījums veikts, lai noteiktu efektīvāko ārstēšanu tiem Covid-19 pacientiem, kuri sirgst ar slimību vairākus mēnešus, piedzīvojot nepatīkamus simptomus. Visbiežāk šie pacienti saskaras ar nogurumu, grūtībām koncentrēties, elpas trūkumu un sāpēm.

Lielbritānijas Nacionālais Veselības dienests svētdien paziņoja, ka izveidos vairāk nekā 40 klīniku iekšējo tīklu, kurā ārsti, medmāsas un terapeiti dalīsies ar Covid-19 pacientu fiziskajiem un psiholoģiskajiem simptomiem.

Pētījuma mērķis ir novērtēt Covid-19 ilgtermiņa ietekmi uz orgānu veselību apmēram 500 "zema riska" indivīdiem ar pastāvīgiem Covid-19 simptomiem - tiem pacientiem, kuri ir salīdzinoši jauni un kuriem nav iepriekš diagnosticētu būtisku veselības problēmu. Šiem pacientiem tiks veikta magnētiskās rezonanses tomogrāfija, ņemtas asins analīzes, veikti fiziskie mērījumi un tiešsaistes anketēšana.

Sākotnējie dati no pirmajiem 200 pacientiem, kuriem veikts orgānu skrīnings, liecina, ka gandrīz 70% cilvēku radušies bojājumi vienā vai vairākos orgānos, tostarp sirdī, plaušās, aknās un aizkuņģa dziedzerī četrus mēnešus pēc sākotnējās slimības noteikšanas.

"Labā ziņa ir tā, ka šie bojājumi ir viegli, bet 25% cilvēku Covid-19 ietekmējis divus vai vairākus orgānus," stāsta kardiologs un Londonas Universitātes koledžas Klīnisko datu zinātnes profesors Amitava Banerjē. "To ir jāturpina pētīt, jo mums ir jāzina, vai bojājumi turpinās vai uzlabojas, vai arī ir kāda cilvēku grupa, kurai situācija var pasliktināties."

Dažos gadījumos, bet ne visos, pastāv korelācija starp slimības simptomiem un orgānu bojājuma vietu. Piemēram, sirds vai plaušu bojājumi korelēja ar elpas trūkumu, savukārt aknu vai aizkuņģa dziedzera darbības traucējumi bija saistīti ar kuņģa-zarnu trakta simptomiem.

Tomēr pētījums nepierāda, ka orgānu bojājumi ir pastāvīgo simptomu cēlonis.

Banerjē arī norāda, ka pirms saslimšanas ar Covid-19 neviens no pacientiem nav veicis magnētisko rezonansi, tāpēc dažiem no viņiem, iespējams, arī iepriekš ir bijuši kādi orgānu bojājumi, lai gan tas ir maz ticams, jo neviens pacients nav iepriekš sūdzējies par veselības problēmām. Pētījuma dalībnieku vidējais vecums ir 44 gadi.

Salīdzināšanai pētnieki skenējuši arī cilvēkus, kuri nav slimojuši ar Covid-19, vai kuri ir pieredzējuši citas vīrusu infekcijas, piemēram, gripu.

Saistītās ziņas

Covid-19 vakcīnas izstrādātājs prognozējis, kad pasaule varētu atgriezties pie "normālas dzīves" 7
“Es ar Covid-19 saslimu martā, bet sešus mēnešus vēlāk aizvien nejūtos labi” 3
Kāpēc labāk nesaslimt ar Covid-19? Dumpis pastāsta, ko pasaule ir uzzinājusi par infekciju 9

Sākotnējie dati no cita pētījuma, kurā divus līdz trīs mēnešus pēc pirmā pozitīvā testa pārbaudīti 58 Covid-19 pacienti, 60% konstatēja patoloģijas plaušās, 29% bija problēmas ar nierēm, 26% bija skarta sirds, bet 10% pacientu atrada bojājumus aknās, kā arī audu izmaiņas smadzeņu daļās.

Citi šobrīd lasa

Džilindžera mūza Samira Adgezalova iziet par sievu pie boksa trenera
VIDEO: banketu zālē pēkšņi atveras visas durvis, un darbinieki tic, ka to darījis spoks
VIDEO: sarūgušus bumbierus saēdusies vāvere reibumā gandrīz nokrīt no galda 1
Pievienot komentāru

Мелания Трамп с новым цветом волос начала готовиться к последнему Рождеству в Белом доме

Лопез показала лицо без макияжа утром и разочаровала поклонников