Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Pēteris Apinis un Andrejs Ērglis (Foto: LETA)

Ārsti Pēteris Apinis un Andrejs Ērglis aicina valsts vadītājus atvieglot Covid-19 ierobežojumus 10

Par veselību
9. aprīlī 14:01 2020. gada 9. aprīlī 14:01
  Jauns.lv
Ārsti Pēteris Apinis un Andrejs Ērglis vērsušies pie Valsts prezidenta Egila Levita, Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces, premjerministra Artūra Krišjāņa Kariņa un Veselības ministres Ilzes Viņķeles ar iniciatīvu atvieglot noteiktos Covid – 19 ierobežojumus.

„Bērniem jāatgriežas sportā un treniņos. Pirmais solis nozīmē atgriezties treniņos un sacensībās brīvā dabā, nodrošinot distancēšanos vienam no otra 2 vai pat 4 metru attālumā un stingri ievērojot sanitārijas, higiēnas un epidemioloģijas normas", savā iniciatīvā norāda Apinis un Ērglis.

Viņi uzsver, ka globāli nav neviena pierādījuma, ka bērni labi organizētās sporta nodarbībās un sacensībās (obligāti startējot no individuāla starta, nevis visiem kopā) varētu viens otram nodot SARS CoV 2 vīrusu un paplašināt Covid-19 pandēmiju.

Nekur pasaulē nevienā pētījumā uz nevienas lielas vai mazas bumbas, raketes, lodes vai šķēpa nav atrasts pietiekami liels dzīvotspējīgu un inficēšanos ierosinātspējīgu vīrusu skaits iepretim lifta pogām, sabiedriskā transporta sēdekļiem un pieturēšanās stieņiem, benzīna sūkņiem vai bankomātiem, kur bīstamus vīrusus var sastapt daudz. Toties šajās jomās ierobežojumi ir daudz vājāki nekā ierobežojumi bērniem sportot.

Ārsti lūdz Slimību profilakses un kontroles centru iespējami ātri izstrādāt normatīvus sporta zālēm un baseiniem – cik bērnu drīkst vienlaikus trenēties, cik bērnu drīkst vienlaikus uzturēties baseinā (nepalielinot iespējamo vīrusu slodzi), vai ir nepieciešams pastiprināt baseinu ūdens sanitārijas normas, kādi ir noteikumi telpu ventilācijai, bērnu blīvumam ģērbtuvēs, noteikt dušu lietošanu pēc treniņa tikai mājās u.tml., lai iespējami ātri ļautu bērniem atsākt treniņus arī sporta zālēs un baseinos.

Ārsti Pēteris Apinis un Andrejs Ērglis norāda, ka zāles nedrīkst būt bīstamākas par slimību. Latvijā, kur ar adipozitāti mazkustības dēļ slimo vairāk par 30% bērnu, nepieciešams atgriezties pie bērnu sporta nodarbībām. Vēl ilgāka bērnu sporta ierobežošana radīs lielas sabiedrības veselības problēmas nākotnē.

Publicējam ārstu vēstuli nerediģētā formā:

"Godātie valsts vadītāji, vēršamies pie Jums ar aicinājumu pārskatīt daļu ierobežojumu Covid–19 epidēmijas apkarošanai!

Ik dienu mēs sekojam līdzi starptautiskiem pētījumiem un publikācijām par Covid–19 vīrusa pandēmiju, ierobežošanas pasākumiem, virusoloģijas atklājumiem, medikamentu lietošanas pierādījumiem. Tādēļ mēs pilnībā atbalstām virkni Latvijā noteikto ierobežojumu: distancēšanos vienam no otra, roku mazgāšanu, virsmu dezinfekciju, telpu vēdināšanu, adekvātu personiskās drošības līdzekļu lietošanu, konferenču un mācību rīkošanu attālināti, drošības pasākumus saistībā ar vecāka gadagājuma cilvēkiem, hroniskiem slimniekiem un, protams, drošības pasākumus slimnīcu un aprūpes iestāžu nosargāšanā no infekcijas. Mēs atbalstām valdības ieteiktos pasākumus par izolāciju un pašizolēšanos.

Vienlaikus mēs aicinām valdību pārskatīt stingrās izolēšanas pozīcijas atsevišķās jomās, kas ir saistītas ar fizisko aktivitāšu norisi.

Aicinām atjaunot sporta skolu un interešu izglītības sporta nodarbību darbu ārpus telpām – stadionos, parkos, mežā, pludmalē u.tml. Kolektīvi nodarbojoties ar vispārattīstošiem vingrojumiem brīvā dabā, vingrotāji var atrasties 3–4 metru attālumā viens no otra, tādējādi nepalielinot vīrusa izplatīšanos.

Saistītās ziņas

Ko darīt, lai nemirtu no koronavīrusa? Atbild ārsts Pēteris Apinis 13
Pētera Apiņa ieteikumi, kā ar sporta palīdzību viegli pārslimot Covid-19 4
Infektologs Dumpis: "Pilnīga izolācija pagaidām nebūtu pareizais risinājums" 9

Vienlaikus aicinām lūgt Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC) izstrādāt normatīvus par bērnu sporta atjaunošanu sporta zālēs un baseinos – cik bērnu drīkst vienlaikus trenēties, cik bērnu drīkst vienlaikus uzturēties baseinā, nepalielinot iespējamo vīrusu slodzi, vai ir nepieciešams pastiprināt baseinu ūdens sanitārijas normas, kādi ir noteikumi telpu ventilēšanai, bērnu blīvumam ģērbtuvēs, noteikt dušu lietošanu pēc treniņa tikai mājās u.tml. Tiklīdz normatīvi ir izstrādāti, aicinām atjaunot sporta nodarbību pieejamību bērniem arī iekštelpās un baseinos.

Kāpēc mēs aicinām jūs pieņemt šādu lēmumu? Trešdaļa bērnu Latvijā sirgst ar adipozitāti vai arī viņiem ir liekais svars. Vairāk nekā puse Latvijas bērnu ikdienā (pirms Covid–19 pandēmijas) nepietiekami nodarbojas ar sportu un fiziskām aktivitātēm. Šobrīd ir daudz publikāciju par karantīnas negatīvo ietekmi uz sabiedrības psihisko veselību. Fiziskas aktivitātes ir ne tikai bērnu fiziskās veselības jautājums, bet arī bērnu kognitīvās attīstības jautājums, tās novērš iespējamu psihisku spriedzi, ilgstoši atrodoties vienveidīgā vidē, un iespējamu vardarbību mājās.

Ierobežojumi nedrīkst apdraudēt arī pārējo Latvijas iedzīvotāju veselību. Fizisko aktivitāšu ierobežošana saasina sirds un asinsvadu, plaušu, iekšējās sekrēcijas dziedzeru slimības, paātrina un palielina onkoloģijas slimību risku. Katru dienu Latvijā no sirds un asinsvadu slimībām, onkoloģijas un citām hroniskām kaitēm mirst 60–100 cilvēku. Lai šo statistiku nepalielinātu, aicinām atjaunot iespēju sportot ierastajos apstākļos arī pieaugušajiem, protams, arī šajā gadījumā nosakot stingrus ierobežojumus sportotāju skaitam, blīvumam un citiem parametriem.

Medikamentu pret SARS CoV 2 vīrusu nav! Labākais līdzeklis, kā viegli pārciest vīrusa slimību, ir paaugstināt savu nespecifisko imunitāti, ko var paveikt ar kustībām un sportu. Nav sporta bez sacensībām – arī tās ir iespējams organizēt droši. Piemēram, sacensības skriešanā (Stirnu buks), orientēšanās sportā (Magnēts) vai riteņbraukšanā katrs dalībnieks var startēt individuāli, rezultātus aprēķinot ar automatizētas programmas palīdzību.

Mēs aicinām valdību ļaut savas valsts iedzīvotājiem būt veselīgākiem un rast drošus un radošus risinājumus, kā veicināt sabiedrības fiziskās aktivitātes arī Covid–19 laikā."

Citi šobrīd lasa

FOTO: tā tagad izskatās mājās, kur pirms teju 40 gadiem tika uzņemts "Limuzīns Jāņu nakts krāsā" 14
"Covid-19 otrais vilnis var sākties zibens ātrumā" - Lietuva varētu atgriezties pie sejas maskām sabiedriskās vietās
"Es negribu mirt," 31 gadu veca sieviete pirms nāves asarām acīs sniedz godīgu interviju
Skatīt visus komentārus

Звезда сериала "Хор" пропала без вести: ее 4-летний сын найден один в лодке

Еще не конец: тяжелобольная Заворотнюк продолжает бороться за жизнь