Integrācijas fonds vēršas policijā: labdarības projekts redzes invalīdiem, iespējams, ir krāpšana
Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) vērsies policijā par biedrības "Es redzu" īstenotu sociālo projektu "Citāda Latvija" ar aizdomām, ka notikusi krāpšana un projekts patiesībā nemaz nav īstenots, turpretim biedrības vadītāja šādus apgalvojumus noliedz, skaidrojot, ka šādā veidā konkrēts cilvēks vēlas atriebties organizācijai, piektdien raksta "Neatkarīgā Rīta Avīze" (NRA).
Saskaņā ar SIF laikrakstam sniegto informāciju, 2014.gada jūlijā fonds apstiprināja projektu par veselīga dzīvesveida un sporta aktivitāšu pieejamības veicināšanu bērniem un jauniešiem ar redzes invaliditāti Latvijas reģionos. Projekta tiešā mērķa grupa bija neredzīgi un vājredzīgi bērni un jaunieši, kuriem ikdienā ir problemātiski vai neiespējami nodarboties ar dažādiem sporta veidiem informācijas trūkuma un vides nepieejamības dēļ.
2014.gada septembrī SIF par projekta īstenošanu noslēdza līgumu ar biedrību "Es redzu". Kā projekta sadarbības partneri bija norādīti Kuldīgas novada pašvaldība un Drobakas pašvaldība Norvēģijā. Finansējumu šim projektam piešķīra Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta ietvaros. Projekta kopējās izmaksas bija 58 214 eiro, no šīs naudas ārvalstu finansētāji maksāja 47 456 eiro, Latvijas valsts budžets - 2497 eiro, bet projekta īstenotājiem pašiem bija jāmaksā 8260 eiro.
Kā vēsta NRA, SIF mājaslapā pie šī projekta tagad ir uzraksts "Pārtraukts". SIF starptautiskās sadarbības eksperte Madara Mežviete laikrakstam apstiprināja, ka, saņemot atskaites par projektu "Es redzu", fondam radās aizdomas, ka tās varētu būt viltotas, tāpēc fonds vērsās policijā, kas savukārt sāka kriminālprocesu.
Pēc SIF sniegtās informācijas laikrakstam, projekta kopējā neatbilstības summa ir 41 461 eiro, no kuras ārvalstu finansējums granta ietvaros ir 39 388 eiro. Līdz ar to Latvijas valsts projekta partneriem, kas šajā gadījumā ir Norvēģija, bijusi spiesta atmaksāt turpat 40 000 eiro, jo izmaksas saistībā ar projektu atzītas par neattiecināmām. Sīkāku informāciju SIF varēšot sniegt vien tad, kad būs noslēgusies izmeklēšana policijas sāktajā kriminālprocesā.
Kā raksta NRA, nevalstisko organizāciju "Es redzu" vada Aivija Bārda, kura Latvijas sabiedrībā kļuva pazīstama pēc pašaizliedzīgās cīņas par sava dēla izglītošanās iespējām, proti, viņas dēls ir neredzīgs, un šī iemesla dēļ, pēc Bārdas stāstītā, puisis netika uzņemts ģimnāzijā.
Bārda kategoriski noliedz, ka saistībā ar projektu "Citāda Latvija" būtu notikusi krāpšanās. "Projekts pilnībā ir īstenots, un mums par to ir pilnīgi visas atskaites, turklāt mūsu projektus vienmēr atspoguļojusi prese," sarunā ar NRA sacīja Bārda. Pēc viņas klāstītā, realizētas arī projekta aktivitātes, kurām SIF vairs naudu nav piešķīrusi, tai skaitā Latvijas neredzīgo brauciens uz Oslo. Projektā notikušas četras nometnes.
Jautāta, kāpēc tad SIF varēja rasties aizdomas, ka ar projekta īstenošanu notikusi krāpšanās, Bārda min iespējamo iemeslu - darbinieces, kura rakstīja projektu atskaites, vēlmi atriebties organizācijai. "Šo projektu atskaites ir ļoti komplicētas. Pajautājiet ikvienai biedrībai! Mums nav tāda štata, lai varētu sagatavot šīs atskaites, tāpēc mēs noalgojām vienu personu kā atskaišu rakstītāju, taču šis cilvēks netika galā ar saviem pienākumiem, bet vēlējās saņemt lielu atalgojumu un beigās sāka mūs šantažēt, kā arī vērsās fondā atriebības nolūkā ar sagrozītu informāciju."
Bārda policijai esot iesniegusi visus dokumentus, kā arī sola šos dokumentus nodot atklātībā presei.