Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

„Ko Ārsti Tev Nestāsta”: fluors kaitē zobiem un intelektam

Esi vesels
2013. gada 28. augustā 17:02 2013. gada 28. augustā 17:02
 
Hārvardas Sabiedriskās veselības skolas zinātnieki atklājuši, ka pārmērīgs fluora daudzums, ko bērni uzņem ar dzeramo ūdeni, fluora tabletēm un fluorizētu zobu pastu, pazemina viņu intelektu un kaitē zobiem.

Šādas satraucošas jaunas ziņas paustas žurnāla „Ko Ārsti Tev Nestāsta” jaunākajā septembra numurā. Hārvardas zinātnieki sadarbojušies ar Ķīnas Medicīnas universitātes pētniekiem un apkopojuši gandrīz trīsdesmit pētījumus, kuros analizēta fluora ietekme uz cilvēku veselību. Viņi secinājuši – jo vairāk fluora bērns uzņem, jo zemāks ir viņa intelekta koeficients (IQ). Pats satraucošākais, ka negatīvu ietekmi uz inteliģenci atstājis pat zems fluora līmenis ūdenī – 0,24 – 2,84 mg/l, kas ir tuvs līmenim, kāds ir Latvijas dzeramajā ūdenī. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mājaslapā 2010. gada pārskatā par ūdens kvalitāti var atrast informāciju, ka Daugavā fluorīdjonu ir 0,36 mg/l, bet Mazajā Baltezerā – 0,26 mg/l).

Zinātnieki arī pārliecinājušies, ka fluors nepasargā no kariesa, kā to apgalvo lielākā daļa stomatologu. Gluži otrādi, pārmērīga fluora uzņemšana izraisa zobu fluorozi – baltus plankumus uz zobiem, kas bojā emalju un var liecināt arī par skeleta problēmām.

Jaunākajā numurā vērsta uzmanība ne vien uz dzeramā ūdens, bet arī pārtikas kvalitāti. „Ko Ārsti Tev Nestāsta” apšauba iespēju visas nepieciešamās barības vielas mūsdienās uzņemt ar sabalansētu uzturu. Kā piemērs žurnālā minēts fakts, ka 1900. gadā kviešos bija 90% olbaltumvielu, bet mūsdienās – tikai deviņi procenti. Līdzīgi arī, piemēram, spināti 1948. gadā 100 g saturēja 158 mg dzelzs, bet mūsdienās – tikai vienu miligramu. Raksta autori aicina pievērst uzmanību sīkām, ikdienišķām veselības problēmām, kas var liecināt par noteiktu uzturvielu trūkumu organismā. Piemēram, bieža acu plakstiņu raustīšanās var norādīt uz magnija, cinka un B grupas vitamīnu nepietiekamību, bet nemitīga tulznu uzberšana – par E vitamīna trūkumu.

Vēl septembra numurā ir pasaulslavenas terapeites raksts par dzīvi bez stresa. Integratīvās medicīnas ārste Lisa Rankina ir New York Times bestsellera Mind Over Medicine: Scientific Proof That You Can Heal Yorself  autore, un žurnālā „Ko Ārsti Tev Nestāsta” viņa atklāj, kā ikviens cilvēks, izdarot pareizās izvēles, var atveseļoties bez medikamentiem. Būtībā daktere atklāj ceļu uz laimīgu dzīvi.

Jaunākais žurnāla „Ko Ārsti Tev Nestāsta” numurs kopš 28. augusta ir pieejams preses tirdzniecības vietās visā Latvijā.

Kasjauns.lv/ Publicitātes foto

Citi šobrīd lasa

Maskavas patriarha Kirila “svētais kritiens” sakrālajā peļķē: ko tas nozīmē? 10
Modes dizainere Vera Vanga 73 gadu vecumā izskatās kā trīsdesmitgadniece 2
Aigars Kalvītis ar sievu noslēdz līgumu par mantas šķirtību 11
Pievienot komentāru