Gribas savas bites, bet zināšanu - nulle. Ar ko sākt, stāsta bitenieks
foto: Shutterstock
Pavasarī bitenieki tirgo saimes, cena 80–100 eiro. Tirgotājus varēsi atrast vai nu pēc sludinājumiem, vai jautājot Latvijas Biškopības biedrībā.
Noderīgi ikdienā

Gribas savas bites, bet zināšanu - nulle. Ar ko sākt, stāsta bitenieks

Padomu nodaļa

"100 Labi Padomi"

Lote Elizabete Krišūne

"100 Labi Padomi"

0

Ja sapņo par savām bitēm un medu, bet nav nekādu zināšanu par biškopību, tam nevajadzētu atturēt no saimju iegādes, jo darbošanās ar šiem čaklajiem kukaiņiem ir ļoti aizraujoša, sagādā daudz prieka un paver skatu uz bišu pasauli. Tomēr sākumā jāsper daži praktiski soļi, kā arī jārēķinās ar zināmiem ieguldījumiem.

Padomus dod bitenieks Uģis Mālnieks.

1. Kur ņemt bites? Pavasarī bitenieki tirgo saimes, cena 80–100 eiro. Tirgotājus varēsi atrast vai nu pēc sludinājumiem, vai jautājot Latvijas Biškopības biedrībā. Iesācējam piemērota būs miermīlīg suga, vislabāk tā sauktās bakfāstietes jeb Bakfāstas (Buckfast) bites. Tās ir ne vien ražīgas, bet arī ar vieglāk kontrolējamu spietošanas instinktu. Vēlams sākt ar divām, nevis vienu saimi, jo šajā vaļaspriekā daudz var iemācīties no savām kļūdām, tāpēc pamācoši ir salīdzināt vienā un otrā stropā notiekošo.

2. Kādu stopu izvēlēties? Iesācējam un absolūtam amatierim visērtākie būs daudzkorpusu stropi. Tie ir labi piemēroti arī pašām bitēm, jo visvairāk atgādina to dabisko dzīves vidi koku dobumos. Stropu vari iegādāties biškopības inventāra veikalos vai pasūtīt galdniekam, taču tas nebūs lēts prieks, jo koka cenas pēdējā laikā ļoti paaugstinājušās. Vienas saimes starta komplekts – spiets, strops, rāmīši, plauktiņi un cits nepieciešamais inventārs – izmaksās ap 300 eiro.

3. Cik daudz vietas vajag? Londonā stropi redzēti arī 5x5 m lielos mazdārziņos, tā ka nekādi hektāru simti nav nepieciešami. Galvenais – strops jānovieto tur, kur klusāks un nenotiek nemitīga kustība, tātad nostāk no mājām. Arī tev diezin vai patiktu, ja kāds nemitīgi staigātu šurpu turpu gar mājokli. Vēlams arī brīdināt tuvākos kaimiņus, ka tev uzradies šāds jauns hobijs. Bites pašas par sevi nav agresīvas, tomēr iztraucētas var kļūt piktas un kādu sadzelt.

4. Cik daudz laika bites prasīs? Būtu dīvaini, teiksim, iegādāties makšķeri, bet nedoties makšķerēt. Arī bites ir vaļasprieks, kas prasa laiku. Cik daudz? Tas atkarīgs no gadalaika un laikapstākļiem. Gadās, ka pat divas nedēļas nav nepieciešamības pieiet pie stropa, bet citreiz jāiet katru dienu. Jo aktīvāk strādā kukainīši, jo aktīvāk jādarbojas arī biteniekam, tātad vasarā un ziedēšanas laikā tām vajadzēs sevišķi daudz uzmanības.

5. Kam prasīt padomu? Visi Latvijas Biškopības biedrības konsultanti ir augstas raudzes eksperti un ar ieteikumiem neskopojas. Ļoti ieteicams arī palasīt literatūru par biškopību – tad būs labāk saprotams, kas stropā notiek. Pamatzināšanas noder arī tāpēc, lai kādam draudzīgam biškopim, kurš gatavs palīdzēt sarežģītākā situācijā, pa telefonu varētu izstāstīt satraukuma iesmeslu. Tad padomdevējam nebūs ikreiz jābrauc pie tevis.

6. Tikai ieguvumi. Sākumā droši vien ies kā pa celmiem, bet, kad būs pārvarēti pirmie šķēršļi un apgūta bišu uzvedība un instinkti, darbs ar šiem kukaiņiem sagādās daudz prieka. Tas radīs arī jaunas intereses – par nektāraugu audzēšanu, putekšņu un bišu maizes ievākšanu, iespējām iegūt kādu noteiktu ziedu medu, par kopšanas knifiem un modes tendencēm biškopībā. Galu galā iegūsi arī gluži taustāmu labumu – savu medu.