Kā mazgāt dušas aizkarus, lai tie izskatītos nevainojami tīri
Ikviens vēlas, lai dušas vai vannas aizkari izskatītos nevainojami, taču tie diezgan ātri zaudē pievilcību, jo bieži samirkst, tāpēc uz tiem paliek nosēdumi un var attīstīties pelējums. Kas jāņem vērā?
Kurus vieglāk kopt?
Lētākie ir polietilēna aizkari, tiesa, tie ļoti ātri zaudē savu pievilcību. Un, mazgāšana to izskatu neuzlabo, drīzāk otrādi – izbalina vai iznīcina apdruku. Tāpēc šos aizkarus īsti nav vērts mazgāt – labāk nomainīt pret jauniem. Tiesa, tas nav videi draudzīgi, un laika gaitā iztērēsi vairāk naudas, nekā nopērkot kvalitatīvākus, bet dārgākus dušas aizkarus, kas kalpos ilgāk.
Vinila (polivinilhlorīda) aizkari ir ļoti izturīgi, un tos ir viegli kopt. Šī materiāla dušas aizkarus labāk mazgāt un tīrīt ar rokām, jo pēc mazgāšanas veļasmašīnā tiem izveidojas ieloces, kas neiztaisnojas. Tomēr, ja ir norādīts, ka tos var mazgāt veļasmašīnā, uzticies ražotājam un izmanto šo iespēju.
Poliestera aizkari ir vismazāk prasīgie, jo tos var mazgāt veļasmašīnā, ar rokām vai notīrīt no tiem atsevišķus traipus.
Izpēti arī to, no kāda materiāla izgatavoti iešūtie riņķi. Ja tie ir no metāla, tiem nevajadzētu atrasties ūdenī, tāpēc, iemērcot aizkarus, parūpējies, lai riņķi ir sausumā. Arī veļasmašīnā aizkarus ar metāla elementiem labāk nemazgā.
Kā iztīrīt traipus?
Rūsas un sārmu traipi. Oranži traipi rodas no rūsas, bet dzeltenie ir sārmaini aplikumi. Gan ar vieniem, gan otriem tiks galā skābi šķīdumi, piemēram, 9 % galda etiķis vai citronu sula.
Dari tā! Ar kādu skābu šķidrumu sasmērē traipu, ļauj iedarboties 10–15 minūtes un rūpīgi iztīri ar sūkli vai birsti. Pēc tam izskalo aizkarus un ļauj izžūt.
Pelējuma traipi. Ar tiem labi tiek galā sārmaini līdzekļi, piemēram, pārtikas soda.
Dari tā! Sajauc 1 tējk. sodas ar 2–3 pilieniem ožamā spirta un uzklāj iegūto putriņu uz traipa. Noturi 10–15 minūtes, parīvē ar sūkli vai birsti, tad noskalo un ļauj izžūt. Ja nav iebildumu pret ķīmiskiem līdzekļiem, var izmantot arī veikalā nopērkamu balinātāju ar hloru vai bez tā; tas arī ir sārmains. Izšķīdini to ūdenī un apstrādā traipus vai iemērc šķīdumā visus aizkarus. Ļauj līdzeklim iedarboties uz iepakojuma norādīto laiku un pēc tam noskalo.
Ja mazgā veļasmašīnā vai ar rokām
Ļoti netīrus aizkarus iemērc uz 1–2 stundām balinātāja šķīdumā. Vislabāk to darīt vannā vai lielā bļodā, lai aizkarus nevajadzētu burzīt vai savīt. Pēc tam liec tos veļasmašīnā kopā ar pāris frotē dvieļiem – tiem būs mīkstu, tīrošu birstīšu loma. Pievieno veļas mazgājamo līdzekli un mazgā saudzīgā režīmā; temperatūra nedrīkst pārsniegt +40 grādu. Neizmanto centrifūgu, lai nesaburzītu audumu. Pēc izņemšanas no veļasmašīnas aizkarus uz pusstundu iemērc bļodā ar vāju sālsūdeni – uz auduma izveidosies aizsargslānis, kas novērsīs traipu veidošanos. Pēc mazgāšanas izklāj aizkarus vannā, lai notek ūdens, pēc tam piekarini un ļauj nožūt.
Ar rokām aizkarus mazgā vannā vai lielā bļodā. Ielej siltu ūdeni, pievieno 50 g saimniecības ziepes, mērkaroti veļas pulvera un, ja traipu ir daudz, arī tējkaroti traipu tīrītāja. Atstāj mērcēties 1–2 stundas, pēc tam ar mīkstu birsti vai trauku mazgājamo sūkli notīri aizkarus, spēcīgāk paberžot redzamos traipus. Izskalo aizkarus tīrā ūdenī, pagaidi, kamēr tas notek, tad bez nospiešanas uzkarini, lai žūst.
Bez ikdienas kopšanas neiztikt
* Uz dušas aizkariem regulāri nonāk mazgāšanās līdzekļu daļiņas, un, ja tās ātri nenoskalo, tās pārvēršas par pelēkiem vai dzeltenīgiem traipiem. Tādēļ pēc katras mazgāšanās aizkarus rūpīgi noskalo ar karstu ūdeni.
* Dušas aizkari nedrīkst visu laiku būt mitri, jo tad tajos iemitinās pelējums, kā arī parādās rūsas traipi. Ja vannasistabā ir slikta ventilācija un nepalīdz pat atvērtas durvis, laiku pa laikam noslauki aizkarus ar dvieli vai mikrošķiedras drānu.
* Nesavij aizkarus un neliec to apakšdaļu uz vannas malas! Tad aizkaru locījuma vietās uzkrājas ūdens, kas veicina pelējuma un citu traipu veidošanos.
* Reizi mēnesī dušas aizkarus iztīri rūpīgāk.
Dari tā!
1 l ūdens izšķīdini 1 ēdk. trauku mazgājamā līdzekļa. Samitrini šķīdumā drānu vai sūkli un noslauki kaut vai tikai aizkaru apakšējo daļu. Pēc tam noskalo.
Citus vērtīgus mājsaimniecības padomus lasi žurnāla "100 Labi Padomi" digitālajā versijā: