Interesants fakts: kāpēc savulaik dzīvokļos vanna atradās virtuvē
Daudzi cilvēki zina, ka Staļina valdīšanas laikā celtajos dzīvokļos vanna un duša atradās tieši virtuvē. Vai virtuvē var ierīkot vannu tagad? Protams, bet šādu risinājumu izdosies izskaidrot tikai ar unikālu dizaina gājienu, bet PSRS laikā iemesls bija pavisam cits.
Staļina laika dzīvokļi tika projektēti un būvēti no 1930. līdz 1950. gadiem. Mūsdienu pasaulē tās viegli izceļas no kopējās celtņu masas - biezām sienām, augstiem griestiem, unikālu arhitektūras stilu.
Bija paredzēts, ka šādos namos dzīvos PSRS valdes "galotne" - resoru struktūru darbinieki, un parastie strādnieki. Atšķirība bija tā, ka padomju elites dzīvokļos bija pilnvērtīga virtuve, vannas istaba, karsts un auksts ūdens.
Vienkāršie strādnieki, kas saņēma dzīvokļus Staļina mājās, ar to nevarēja rēķināties - viņiem pienācās neliela dzīvojamā platība, visbiežāk kopmītne. Dzīvojamā istaba viena, ūdens tikai auksts, viena tualete stāvā.
Patiesībā, lai saprastu, kāpēc Staļina laika ēkās bija tik unikāls plānojums, ir svarīgi nonākt līdzīga dzīvokļa iedzīvotāja pozīcijā. Iedomājieties, ka jums nav iespējas normāli nomazgāties dušā (kur nu vēl - vannā), tāpēc jāiet pirtī. Cita varianta nav - mainīt plānojumu nav naudas, un arī tehniski telpas atsevišķam sanitārajam mezglam nav.
Vēlāk PSRS iedzīvotāji atrada izeju - pirkt vannas un likt tās dzīvokļa plašākajā vietā - virtuvē. Ērtības tas nepievienoja, jo gan gatavot ēdienu, gan mazgāties nācās vienā telpā, bet vienīgais, kas kailo cilvēku aizklāja no apkārtējiem, bija plānais aizkars. Arī virtuves mēbeles ātri zaudēja pievilcīgo izskatu no augstā mitruma, tomēr uz tādiem upuriem nācās iet, lai kaut nedaudz uzlabotu dzīves kvalitāti.