Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Uzlīme ar plēsēja siluetu uz loga atbaidīs putnus no stikla. (Foto: Shutterstock)

Uzlīmes uz stikla var glābt putnu dzīvības

Noderīgi ikdienā
18. septembrī 05:39 2021. gada 18. septembrī 05:39
  Kas Jauns Avīze
Lai mazinātu putnu bojāeju sadursmēs ar stikliem, Latvijas Ornitoloģijas biedrība gājputnu migrācijas laikā mudina parūpēties par lidoņu drošību.

Stiklotas virsmas – logi, fasādes, prettrokšņa barjeras gar ceļiem un dzelzceļu – ir viens no biežākajiem putnu mirstības cēloņiem. Izpētīts, ka sadursmēs ar stikla virsmām biežāk cieš gājputni, nevis nometnieki, proti, putni, kas nedodas uz siltajām zemēm.

Pētnieki lēš, ka nometnieki savu apkaimi, līdz ar to arī riskus, jau izpētījuši, kamēr gājputni ainavu tik labi nepārzina un ietriecas stiklā biežāk.

Bīstamie spoguļi

Putni nespēj uztvert caurspīdīgas, stiklotas virsmas, tās neredzot un nemainot lidojuma trajektoriju. Ja virsmai otrā pusē saskatāmi, piemēram, telpaugi, putns tos var izvēlēties par sava lidojuma mērķi.

Spoguļvirsmas, kurās saskatāms apkārtnes atspulgs, piemēram, debesis, koki, krūmi, putns uztver kā telpas turpinājumu. Tāpat putns savā atspulgā var saskatīt konkurentu un censties tam uzbrukt.

Sadursmes ar stikliem veicina arī mākslīgais apgaismojums, apdraudot naktī migrējošos putnus, kuri var lidot gaismas virzienā, tā ietriecoties, piemēram, apgaismotos logos sliktas redzamības apstākļos.

Plaukstas metode

Sadursmju gadījumu mazināšanai Ornitoloģijas biedrība mudina izmantot uzlīmes, ko pielīmē loga ārpusē, vai UV zīmuli, ar ko uz caurspīdīgās vai atstarojošās virsmas uzvelk līnijas, ko putns spēj saskatīt, lai signalizētu par šķērsli. Šādi apstrādātas virsmas labi redzamas putniem, bet cilvēka acij izskatās kā parasts stikls.

Jāpatur prātā, ka putni ir piemērojušies izlidot cauri ļoti šaurām vietām, piemēram, koku zariem. Jāizmanto plaukstas metode, proti, ja atstarpe starp uzlīmēm ir lielāka par pieauguša cilvēka plaukstu, putns tai mēģinās izlidot cauri. Pareizi ir izvietot uzlīmes 10 līdz 15 centimetru attālumā citu no citas.
Ieteicams arī aizvērt aizkarus, nolaist žalūzijas vai aizvērt logu slēģus, kas var mazināt sadursmju skaitu, padarot logu labāk redzamu putnam. Ieteicams tumšajā laikā neatstāt ieslēgtu gaismu logos, kad tā vairs nav vajadzīga.

Kā palīdzēt, ja apdullis

Ja putns tomēr ieskrien logā, nokrīt zemē un guļ nekustīgi, tas ne vienmēr nozīmē bojāeju, iespējams, lidonis ir apdullis. Tādā gadījumā putns jāievieto aptumšotā kastē ar gaisa piekļuvi uz aptuveni stundu, kur tas var atgūties, lai turpinātu lidojumu.

Saistītās ziņas

Sestdien sāksies ūdensputnu medību sezona
Ņujorkiešus pārsteidz nepatīkams skats pie Pasaules tirdzniecības centra
Rīgas vanagu hronikas: kā Imants dodas skaitīt, svērt un apgredzenot putnu jauno paaudzi

Tomēr jāņem vērā, ka pat gadījumā, ja putns pēc sadursmes atsāk lidojumu, pastāv liela varbūtība, ka tas nav pasargāts no nāves savainotu galvas smadzeņu dēļ.

Ornitoloģijas biedrība aicina arī ziņot par objektiem pilsētvidē, kur putni cieš no sadursmēm ar stikliem, rakstot uz e-pastu putni@lob.lv. Uzlīmes putnu sadursmju novēršanai ar stiklu un UV zīmuli var meklēt gan tiešsaistes veikalos, piemēram, motacilla.lv, gan rūpniecības preču veikalos.

Citi šobrīd lasa

Rīdzinieki lamā “komunālos traktorus” par sniega šļuras veidošanu. Pašvaldības policija skaidro: “Tīra piespiedu kārtā” 2
Satraucoša tendence: pacientiem izraksta zāles, bet viņi mēģina nopelnīt un pārdod tās tālāk citiem 1
33 gadu vecumā mūžībā devies keramiķis Kaspars Geiduks
Pievienot komentāru

"Смерть королевы не вызовет кризиса": Елизавета II готовит документы для передачи трона

"Никто не знает, что у меня в душе": пропустивший похороны Градского Билан показал фото на его могиле