Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Lielā gaura mazuļus mēdz vizināt uz muguras. (Foto: Shutterstock)

Tiešraidē aicina vērot lielo gauru dzīvi

Zaļās dzīves ABC
18. aprīlī 06:39 2021. gada 18. aprīlī 06:39
  Kas Jauns Avīze
Rūpējoties par lielo gauru ligzdošanas drošību, Ikšķilē uzstādītas mākslīgās ligzdvietas. Lai ļautu ikvienam iepazīt šo ūdensputnu ligzdošanu tuvplānā, uzstādīta tiešraides kamera.

Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina bērnus un jauniešus dokumentēt dzīvi ligzdā, veidojot savu vērotāja dienasgrāmatu.
“Lielās gauras mīt ūdenī, bet to mazuļi nāk pasaulē lielos koku dobumos. Tā kā piemērotu dabisko ligzdvietu – koku dobumu – paliek arvien mazāk, lai atbalstītu šos mazos pamatiedzīvotājus, Ikšķilē esam uzstādījuši sešas mākslīgās ligzdvietas lielajām gaurām,” stāsta iniciatīvas "Gauru galvaspilsēta/GAGA" Ikšķile īstenotājs Atis Balodis. Tiešraidei var sekot "YouTube" kanālā "GAGA IKŠĶILE".

Lielā gaura ir ūdensputns, kas ir lielāks par meža pīli, slaids, ar garu un šauru, sīkzobainu knābi, uz spārniem balti laukumi, muguras lejasdaļa un aste ir pelēkas. Peld, samērā sekli iegrimusi, bet barojas nirstot. Lai ķertu zivis, lielā gaura nirst zem ūdens un spēj pavadīt tur 30 sekundes, dažkārt līdz pat divām minūtēm.

Ligzdo lielos koku dobumos, vienā dējumā ir četras līdz pat 15 olas, mazuļi ir ligzdbēgļi un jau dienu pēc izšķilšanās ar māti dodas uz tuvāko ūdenstilpi.

Iniciatīva ir daļa no Latvijas Ornitoloģijas biedrības projekta Putna stunda, kas vērsts uz bērnu un jauniešu auditoriju, to īsteno ar Vides aizsardzības fonda atbalstu un Ikšķiles novada pašvaldības līdzfinansējumu.

Lai piedalītos, uzdevums ir sekot aktualitātēm tiešraidē lielās gauras ligzdvietā Ikšķilē, veidojot savu vērotāja dienasgrāmatu jebkurā paša izvēlētā formātā un tehnikā visu aprīli. Būs iespēja piedalīties arī videotikšanās reizēs ar ornitologiem.

Saistītās ziņas

Dabas fonds sāk tiešraidi no jaunas putnu ligzdas 1
Interneta tiešraidē būs vērojama balto stārķu ligzda
Piedāvā tiešraidē vērot zivis Līgatnes upē

Par novēroto līdz 30. aprīlim jāpastāsta citiem sociālo tīklu ierakstā ar tēmturi #PutnaStunda vai kā citādi. Kad darbs veikts, jāziņo Ornitoloģijas biedrībai, rakstot uz e-pastu putni@lob.lv, pastāstot par paveikto un norādot uzdevuma veicējus, to vecumu, kontaktinformāciju. Noslēdzoties Putna stundas uzdevumu ciklam, tiks sumināti gan individuālie, gan klašu veikumi dažādās vecuma grupās.

Raksts tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.

Citi šobrīd lasa

Vai "sliktākā vakcīna" pret Covid-19 tiešām ir slikta? 8
Drāma Dānijas futbolā: pasaule uzelpo, taču spēles varoņi netiks aizmirsti
Vienā gadījumā runā par atlaišanu, otrā - klusums: atšķirīgā attieksme pret amatpersonām, kuras parakstīja pretrunīgi vērtēto "vakcīn-vēstuli" 46
Tēmas: Ikšķile, Youtube
Pievienot komentāru

"Вот это приключение!": Муцениеце выбралась из латвийской деревни и прокатилась на троллейбусе в Риге

Первый сын умер, второй родился с аутизмом: тяжелая ноша сестры Наташи Королевой