Sākot ar šķirni un beidzot ar bļodiņu: kas jāzina, izvēloties suni?
foto: Dinozoo.lv
Mūsu mīluļi

Sākot ar šķirni un beidzot ar bļodiņu: kas jāzina, izvēloties suni?

Reklāmas projekts

Jauns.lv

Suņu saimnieki droši vien piekritīs, ka četrkājainais draugs ja ne uzreiz, tad vismaz pēc iedraudzēšanās tiek uztverts kā pilntiesīgs ģimenes loceklis. Tāpēc, izvēloties suni, atbildība ir liela, un pirms tam nepieciešams saprast, kādam sunim dot priekšroku, kā par to parūpēties un kas jāiegādājas, pirms mīlulis nonācis savās jaunajās mājās. Par to visu pastāstīsim šajā rakstā!

Pirmais jautājums – vai suns tev ir piemērots?

Suņi patiešām ir lieliski draugi, tāpēc tos kā savus mājas mīluļus izvēlas ļoti daudz cilvēku. Tomēr, lai saprastu, vai suns ir piemērots arī tavam dzīves ritmam, nepieciešams godīgi atbildēt uz dažiem jautājumiem:

  • Vai tu un tavi ģimenes locekļi ir gatavi pielāgot savu dzīvesveidu – sunim nepieciešamas ne tikai regulāras pastaigas un “tualetes apmeklējumi”, bet arī suņu apmācība. Vairāk vai mazāk regulārs būs arī vetārsta un suņu frizētavas apmeklējums;
  • Vai finansiālā situācija ir atbilstoša, lai parūpētos ne tikai par četrkājainā drauga barošanu, kopšanu un apmācību, bet arī ārstēšanu, ja tāda būs nepieciešama;
  • Vai tu un tavi ģimenes locekļi ir bez alerģijas pret suņiem, lai par to pārliecinātos, ieteicams apciemot kādus draugus, kuriem ģimenē jau ir suns.

Tikai tad, ja uz visiem trim jautājumiem vari atbildēt apstiprinoši, vari domāt par suņa iegādi vai adopciju.

Vērā jāņem suņa izmērs un šķirne

foto: Dinozoo.lv

Bieži vien suns tiek izvēlēts, ņemot vērā tā izskatu, tomēr prioritātēm vajadzētu būt citām. Mīlulis primāri jāizvēlas pēc tā atbilstības tavas ģimenes dzīvesveidam un apstākļiem. Ja ģimenē ir bērns, ieteicams dot priekšroku vidēja izmēra sunim – pārāk mazu suni bērns var neuztvert nopietni (jāatceras, ka bērnu un suni nekad nedrīkst atstāt kopā vienus). Mazs un mierīgs suns ir ļoti piemērota izvēle senioriem, savukārt, ja esi uz tu ar pārgājieniem vai garām pastaigām, jāizvēlas kompanjons, kurš ir gana spēcīgs un aktīvs. Savukārt šādam sunim nespējot piedāvāt vajadzīgo aktivitāšu apjomu, mīlulis būs nelaimīgs, bet enerģija tiks iztērēta, demolējot mājokli.

Tomēr, lai gan suņu šķirne ļauj paredzēt, kāds varētu būt suņa raksturs un temperaments, katrs suns tomēr ir atšķirīgs. Tādēļ neatņemama sastāvdaļa dzīvnieka dzīvē ir arī suņu apmācība.

Suni iespējams gan pirkt, gan adoptēt

Daudzi suņi jauno saimnieku gaida dzīvnieku patversmēs, un šo mīluļu paņemšana savā paspārnē ir ļoti atbalstāms solis. Tomēr jāņem vērā, ka šādā gadījumā prognozēt dzīvnieka rakstura iezīmes būs sarežģītāk, nekā suni pērkot. Šī iemesla dēļ ar suni no patversmes pirms tam vajadzētu iepazīties, to apmeklējot un dodoties pastaigās, ja šāda iespēja tiek piedāvāta.

Ja nolemts pirkt šķirnes suni, viens no galvenajiem nosacījumiem – meklē uzticamu un profesionālu audzētāju. Dažādu “kaktu audzētāju” galvenais mērķis ir tikai un vienīgi nopelnīt, tāpēc kucēni nereti šādās vietās dzīvo briesmīgos apstākļos, un, tiem augot, mēdz parādīties nopietnas veselības problēmas. Godprātīgs audzētājs par suni būs ne vien kārtīgi parūpējies, bet arī pastāstīs tev visu, kas jāzina par tā audzināšanu, aprūpi un citām niansēm.

Pirmā ciemošanās pie vetārsta

foto: Freepik.com

Kad kucēns atvests mājās, to vajadzētu atrādīt vetārstam, kurš pastāstīs ne vien par dzīvnieka kopšanu un barošanu, bet arī sastādīs vakcinācijas grafiku un sniegs informāciju ar apstrādi pret ektoparazītiem un attārpošanu. Savukārt, kad vajadzīgās potes veiktas, laiks domāt par grūmingu!

Ja vēl nezini, kas ir grūmings, pastāstīsim, ka tā laikā četrkājainais draugs saņem pilnu “apkopi” – gan mazgāšanu un ķemmēšanu, gan nagu griešanu un acu/ausu tīrīšanu. Grūmingu ieteicams uzsākt pēc iespējas agrāk – tādējādi kucēni pie šīs procedūras pierod, un tā viņam vairs nesagādā stresu.

Sagatavojies suņa kopšanai un mazgāšanai!

Pirms izvēlies konkrētas šķirnes suni, ņem vērā, ka regulāri vajadzēs parūpēties par tā kažoku, nagiem, ausīm un acīm. Kā jau minējām, visas nosauktās darbības veic arī profesionāls grūmeris, taču katru reizi, kad sunim vajadzēs apgriezt nagus vai izmazgāt kažoku, tu uz frizētavu droši vien nedosies. Tāpēc parūpējies, lai mājās būtu pieejams gan atbilstošs šampūns un kondicionieris, gan ķemme (ņemot vērā spalvas struktūru un garumu), nagu knaiblītes un līdzekļi, kas paredzēts acu un ausu tīrīšanai.

Jāpiemin, ka grūmings, it īpaši lieliem suņiem ar biezu, garu spalvu, nav no lētākajiem priekiem, savukārt mājas apstākļos suņa kopšana var aizņemt arī vairākas stundas vienā reizē. Tāpēc rūpīgi izvērtē gan savas finansiālās iespējas, gan laika resursus.

Neatņemama mīluļa dzīves sastāvdaļa – suņu apmācība

foto: Dinozoo.lv

Lai suns tevi klausītu un socializētos ar saviem sugas brāļiem, bet tu labāk izprastu savu četrkājaino draugu, bez apmācības neiztikt. Apmācību iespējams uzsākt jau brīdī, kad suni esi atvedis uz savu mājokli, savukārt suņu skola var tikt apmeklēta no 3,5 mēnešu vecuma (ar nosacījumu, ka suns saņēmis visas tam vajadzīgās potes). Doties uz suņu skolu var arī ar pieaugušu suni, tomēr labāk apmācības uzsākt pēc iespējas ātrāk.

Ja suns tev līdz šim nav bijis, vismaz pirmo nodarbību vajadzētu izvēlēties individuālu. Kinologs tādējādi varēs labāk iemācīt nodibināt kontaktu ar mīluli un atrast efektīvāko veidu, kā suni motivēt, lai tas klausītu un izpildītu komandas.

Nepieciešamo lietu saraksts ir visai plašs

Pirms suns tiek vests uz savām jaunajām mājām, tev jāparūpējas, lai mājoklī būtu viss mīlulim nepieciešamais:

  • Barība – pirms barības iegādes vajadzētu konsultēties ar suņa audzētāju, iepriekšējo saimnieku vai patversmi, lai noskaidrotu, ko suns ēd šobrīd. Ja barību vēlies mainīt, pāriet uz citu vajadzētu pakāpeniski, lai nekaitētu dzīvnieka gremošanas traktam. Konsultācijas par barību var sniegt gan suņa audzētājs, gan vetārsts;
  • Bļodiņas – ēšanai un dzeršanai nepieciešamas divas atsevišķas bļodiņas. Vislabāk izvēlēties nerūsējošā metāla vai keramikas bļodas, un vēlams, lai tām būtu gumijas pamatne, kas neļauj bļodiņai slīdēt. Izvēlies bļodas, vadoties pēc tā, cik liels tavs suns izaugs – pretējā gadījumā tās vajadzēs vairākkārt mainīt;
  • Guļvieta – izvēles iespējas ir gana plašas, sākot ar matračiem un beidzot guļvietām, kas ir kā alas, kurās dzīvniekam paslēpties. Arī izvēloties guļvietu, vajadzētu lūkoties nākotnē, proti, izvēlēties gultiņu vai matraci, kas derēs arī pieaugušam sunim;
  • Siksniņa un/vai iemaukti – suni jau kopš bērna kājas jāpieradina pie kakla siksniņas vai iemauktiem, tāpēc šajā gadījumā gan jāizvēlas kucēna pašreizējam izmēram piemērots aksesuārs. To veidi ir dažādi, tāpēc vislabāk konsultēties vai nu ar audzētāju, vai citu speciālistu;
  • Transportēšanas bokss vai būris – ja vien nedzīvo blakus suņu skolai, frizētavai un veterinārklīnikai, suni vairāk vai mazāk bieži būs jātransportē. Šim mērķim jāiegādājas transportēšanas bokss vai būris. Izvēlies to tik lielu, lai būrī suns varētu ērti uzturēties arī tad, kad būs izaudzis, bet pie boksa/būra mīluli pieradini jau mājās;
  • Vienreizlietojamie autiņi vai specializētā suņu tualete – ja sunim katru reizi nav iespējams nodrošināt dabisko vajadzību kārtošanu brīvā dabā, jāiegādājas vai nu vienreizlietojamie autiņi, vai speciālā tualete. Tās atradīsi zooveikalos;
  • Rotaļlietas – ikvienam sunim rotaļlietas jāizvēlas, vadoties pēc tā izmēra. Liels suns maziem dzīvniekiem paredzētu rotaļlietu var nejauši norīt, bet mazam sunim pārlieku masīva rotaļlieta gluži vienkārši būs par lielu un smagu.
foto: Pexels.com

Tāpat, kā jau rakstā iepriekš minējām, suņu saimniekiem jāparūpējas par nagu knaiblītēm, piemērotu šampūnu un kondicionieri, kā arī ķemmēm un līdzekļiem, kas paredzēti acu un ausu tīrīšanai.

Obligāts nosacījums – suņu čipošana

Likumdošana nosaka, ka ikvienam sunim, kurš ir vismaz sešus mēnešus vecs, nepieciešams mikročips, ar kura palīdzību dzīvnieks var tikt identificēts, ja tas ir reģistrēts Lauksaimniecības datu centrā. To izdarīt ir visai vienkārši, un reģistrācijas laikā tev jānorāda gan dati par dzīvnieku, gan sevi, lai gadījumā, ja dzīvnieks pazūd, to varētu identificēt un sazināties ar saimnieku.

Vai arī tu esi nolēmis iegādāties vai adoptēt suni? Tādā gadījumā Dino Zoo Pasaule Rīgā, Krasta ielā 52 tev un tavam mīlulim var palīdzēt ikvienā aspektā – šeit atrodama gan klīnika un aptieka, gan suņu skola un zoo lielveikals, turklāt visas tavam mīlulim nepieciešamās preces vari iegādāties arī internetveikalā Dinozoo.lv vai kādā no 44 Dino Zoo veikaliem visā Latvijā!

Reklāmas raksts sadarbībā ar Dino Zoo

Tēmas