foto: Shutterstock
Kā izaudzēt pašam savu raķešpuķi? Atliek vien mazo sēkliņu martā ievietot mitrā substrātā, pārklāt ar pārtikas plēvi un mitrināt augsni, kad tā sāk izžūt. Tiklīdz stādam ir izaugušas divas īstās lapas, to izpiķē, vēlams 1 litru lielā traukā.
Kā izaudzēt pašam savu raķešpuķi? Atliek vien mazo sēkliņu martā ievietot mitrā substrātā, pārklāt ar pārtikas plēvi un mitrināt augsni, kad tā sāk izžūt. Tiklīdz stādam ir izaugušas divas īstās lapas, to izpiķē, vēlams 1 litru lielā traukā.
Noderīgi ikdienā

Knifofija - košā raķešpuķe. Kā to ieaudzēt no sēkliņas un kopt

"100 Labi Padomi"

Patiks ikvienam puķmīlim, kas vēlas savās dobēs redzēt kaut ko eksotiskāku un neparastāku.

Knifofijas dzimtene ir Dienvidāfrika, no kurienes tā 18. gadsimta sākumā atceļoja uz Eiropu un drīz vien neparastā izskata un košo krāsu dēļ to iemīļoja visā Eiropā. Tagad pasaulē zināmas vairāk nekā 70 knifofiju šķirņu – dažas tikai 30 cm garas, dažas gandrīz divmetrīgas, bet visas ir košas, spilgtas un neparasti skaistas.

Latvijā knifofijas sāk ziedēt jūlijā un ziedēšanu turpina visu septembri (ja ir silts un saulains laiks). Augam ir raksturīgs zaļš lapojums, no kura tiek izdzīti ziedkāti, uz kuriem veidojas krāšņas, garenas ziedkopas dažādās krāsās. Vispazīstamākā ir knifofija ar sārti oranžiem ziediem, tieši šīs šķirnes dēļ puķe ir ieguvusi raķešpuķes vārdu. Katrs ziedkāts zied vairākas nedēļas, jo ziedi atveras pakāpeniski no ziedkāta apakšas uz augšu.

Kā izaudzēt pašam savu raķešpuķi?

Atliek vien mazo sēkliņu martā ievietot mitrā substrātā, pārklāt ar pārtikas plēvi un mitrināt augsni, kad tā sāk izžūt. Tiklīdz stādam ir izaugušas divas īstās lapas, to izpiķē, vēlams 1 litru lielā traukā. Dobē izstādi tikai jūnija beigās, kad gaiss un zeme ir iesilusi. Raķešpuķe, kas izaudzēta no sēkliņas, ziedēs tikai nākamgad.

Knifofijas stādi barības vielām bagātīgā smilšmāla augsnē ar labu drenāžu, vietā, kur nekrājas ūdens. Īpaši krāšņi puķe ziedēs, ja tai ierādīsi saules apspīdētu dobi. Pirms stādīšanas uzirdini augsni, izlasi nezāļu saknes un iestrādā zemē pavisam nedaudz komposta. Stādam nav nepieciešama dziļa bedre, pietiks ar iedobi, kurā var ievietot stādu ar visu substrātu, kurā tas audzis. Pēc iestādīšanas nedaudz piespied augsni ap stādu ar plaukstām un labi salaisti.  Knifofijas no citiem augiem stādi vismaz 40 cm attālumā, lai vējš var vēdināt lapas, līdz ar to pasargāsi no slimību izplatīšanās.

Kā jākopj?

Knifofiju mēslo pavasarī, vasarā pirms ziedēšanas un rudenī. Regulāri izravē nezāles un uzirdini augsnes virskārtu, lai gaisam vieglāk piekļūt sakņu sistēmai. Laistīt nepieciešams tikai tad, kad augsnes virskārta ir izkaltusi.

Tuvojoties ziemai, nogriez pārziedējušos ziedkātus un paslēp puķi zem improvizētas mājiņas. Tās izveidei lieliski noderēs koka kaste, kam augšpuse pārsegta ar ūdens necaurlaidīgu audumu. Novieto kasti tā, lai vējš brīvi spēlējas ar raķešpuķes lapām, jo tās nedrīkst ilgstoši būt mitras, lai neveidotos puves. Saknes nosedz ar biezu mulčas kārtu vai egļu zariem. Pavasarī improvizēto mājiņu noņem un nogriez vecās lapas līdz pat zemei. 

Vai arī dari tā – rudenī pārstādi puķi podā un novieto vēsās, sausās telpās. Ziemā ik pa laikam samitrini poda augsni, lai saknes neizžūst.  Pavasarī, kad zeme iesilusi līdz +10 grādiem, izstādi dobē.

Pie mums raķešpuķes aug tikai pāris gadus. Tāpēc, ja negribi, ka tās pēc kāda laika izzūd no dārza, atdali stādus no mātes auga un katru gadu iestādi pa vienai krāšņai raķešpuķei. Protams, vari tās audzēt no sēkliņām vai pirkt stādaudzētavās.

Knifofijas šķirnes  

‘Papaya Popsicle’. Ziedkopas tikai 50 cm augstas, zied no jūlija līdz septembrim sarkani dzelteniem ziediem, rudenī nepieciešams piesegt.

‘Nancy's Red’. Zema šķirne (50–70 cm), kas koši zied no jūlija līdz septembrim ar koraļsarkaniem ziediem.

‘Vanilla Popsicle’. Zied no vasaras vidus līdz pat oktobrim ar oranži baltām ziedu vārpām, zema šķirne (40–70 cm).