Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Pixabay.com

Kādas ir visbiežāk pieļautās kļūdas sēšanā un jauno stādiņu audzēšanā?

Noderīgi ikdienā
16. februārī 20:30 2021. gada 16. februārī 20:30
  "100 Labi Padomi"
Katra šāda kļūda var būt par iemeslu stādiņu nīkuļošanai.  

■ Nekvalitatīvas sēklas. No tādām labākajā gadījumā izaugs vārgi stādi, bet sliktākajā neizaugs nekas. Tāpēc sēklas pērc tikai no audzētājiem/firmām ar labu slavu, turklāt pārbaudītu slavu. Uz sēklu paciņas bez visa pārējā jābūt norādītam vai nu sēklu kopējam svaram, vai sēklu skaitam un derīguma termiņam.

■ Nepiemērota augsne. Par tādu uzskatāma jau daudzkārt izmantota dārza augsne, kur iepriekš auguši visdažādākie augi. Tajā var būt iemitinājušās infekcijas, dažādi mikroorganismi, kas nav labvēlīgi veselīgu stādiņu augšanai. Dažkārt gadās, ka šādas augsnes dēļ aiziet postā viss sējums. Ja vien iespējams, neizmanto šādu augsni.

■ Nepiemēroti trauki stādiņiem. Pārāk lielos vai arī pārāk mazos un šauros traukos ar sliktu drenāžu sēklas nereti iznīkst, pat īsti neuzdīgušas. Pat ja tās ir uzdīgušas, saknītes atrodas nekomfortablos apstākļos, stādiņi nīkuļo un visbiežāk tā arī beidz savu dzīvi.

■ Sēšana augam nelabvēlīgā laikā. Uz paciņas vienmēr jābūt norādei, kad sēklas sējamas. Tas ir viskomfortablākais laiks konkrētā auga sēklu dīgšanai un pēc tam – stādiņa augšanai. Nekas slikts, protams, nenotiks, ja termiņš tiks pavirzīts par 1–2 nedēļām uz priekšu. Taču, ja agrā pavasarī sējamās sēklas iesēsi vasaras sākumā, visticamāk, augs nepaspēs ne lāgā izaugt, ne saņemties.

Foto: Shutterstock.com

■ Dīgšanas īpatnību – tumsā vai gaismā – neņemšana vērā. Ir augi, kam sēklu dīgšanai vajadzīga gaisma, un tās sējamas praktiski augsnes virspusē, ar plaukstu viegli ieplacinot zemē vai pārberot ar ļoti plānu augsnes kārtiņu. Un ir augi, kuru sēklas dīgst tumsā; tās pārklāj ar biezāku augsnes kārtu. Ja, piemēram, gaismu prasošās sēklas iesēsi pārāk dziļi, tās vai nu neuzdīgs, vai labākajā gadījumā no zemes izsprauksies atsevišķi vārgi stādiņi.

■ Pārāk biezs sējums. Ja sēklas sasēj par biezu, stādiņiem nepietiek vietas, gaismas un barības vielu, tie izstīdz un biežāk slimo – pat tad, ja smalkos stādiņus izretina pēc iespējas agrāk.

Saistītās ziņas

Kā audzēt veselīgos dīgstus uz palodzes
Kas februārī ir jāpaveic dārzā: agronomes padomi
Audzē sīpollokus uz palodzes - izveido dobīti, nevis pa vienam

Citi šobrīd lasa

Slavenības, kuras 5. jūnijā kandidēs uz deputātu vietām pašvaldību vēlēšanās 6
Dzemdēja piecos gados: kāds liktenis piemeklēja pašu jaunāko māti medicīnas vēsturē
VIDEO. Mēnešreižu apakšveļa cīnās par Latvijas Dizaina gada balvu 6
Pievienot komentāru

"Это гениально!": Пугачева в белой рубашке восхитилась приготовленными сыном пирожками

Прохор Шаляпин случайно проломил кровать покойной Людмилы Гурченко и нашел там кое-что ценное