Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Kreses rada dzīvespriecīgu noskaņu un iztur arī lietainākas vasaras, kad daļa puķu ne visai grib augt un ziedēt. (Foto: Shutterstock)

Dzīvespriecīgās un tik dažādās kreses. Vai zini, ka šīs puķes var arī ēst? 1

Noderīgi ikdienā
2018. gada 12. jūnijā 17:07 2018. gada 12. jūnijā 17:07
"100 Labi Padomi"
Dārza kreses, sauktas arī par kapucīniešu kresēm un indiāņu kresēm (tās cēlušās Peru), ar savu bagātīgi ziedošo krāšņumu var rotāt dārzus, balkonus un terases no vasaras sākuma līdz pat pirmajām rudens salnām. Tikai – tās jāiesēj ik pēc pāris nedēļām. Turklāt gan krešu ziedi, gan nenobriedušas sēklas lieliski iederas salātos, biezpiena ēdienos, zupās un rotājumos.

Krešu šķirņu ir tik daudz, ka tās apmierinās visdažādākās dārzkopju vēlmes. Piemēram, ir vīteņkreses, kas uzvijas trīs metru augstumā vai aizvijas tālumā, ir zemās kreses, kas veido cerus, ne augstākus par 30 cm, un ir tādas, kam patīk augt un pieķerties pie mūra izciļņiem, un ir tādas, kas labprātāk nokarājas gar puķupoda vai balkona malām.

Ievēro! Sevišķi bagātīga ziedu rota kresēm būs, ja audzēsi saulainā vietā.

Kā ieaudzēt?

▪ Īpaši dekoratīvi izskatās kreses ar krāšņām lapām, piemēram, ar baltām svītrām un plankumiem (‘Aļaska’) un pildītiem ziediem, kas atgādina košus pušķīšus (‘Hermine Grashoff’).

▪ Kreses, kas veido zemus cerus, noklāj zemi gluži kā ar paklāju. Tādas ir ļoti piemērotas dobju apmalēm, kā arī stādīšanai puķupodos un toveros.

▪ Kreses rada dzīvespriecīgu noskaņu un iztur arī lietainākas vasaras, kad daļa puķu ne visai grib augt un ziedēt. Ja kreses sastādītas podiņos, ar tiem var aizpildīt tukšākas vietas puķu dobēs.

▪ Vīteņu kreses ir vispiemērotākās audzēšanai kastēs uz balkona vai terases malām. Tās ātri vien noklās visu malu un glīti nokarāsies.

▪ Svarīgi ir kreses nepārmēslot, citādi tās izaugs lapās.

▪ Pergolā kreses var būt brīnišķīgas rožu aizstājējas – galvenais, lai tā atrastos saulainā vietā. Šādos stādījumos kreses var kombinēt gan ar vīteņrozēm, gan kāršu pupiņām.

▪ Ja pie ēkas sienas vai mūra saules pusē ir piestiprināts drāšu pinums ar lielām acīm vai klūgu režģis, tā būs ideāla vieta, kur audzēt vīteņkreses. Ātri vien sienu klās glīts krešu paklājs.

Ņem vērā!

● Uzraksti uz krešu sēklu paciņām ne vienmēr atbilst reālajam iznākumam. Tomēr nebēdājies, ja tā sanācis, un rudenī, kad sēklas novāktas, pieraksti, kā šīs kreses ziedēja. Nākamajā gadā audzē vietā, kur tām patika vislabāk.

Foto: Shutterstock

Kulināriem par prieku

Kreses ir bagātīgas ar A, B un C vitamīnu, magniju, fosforu un citām labām vielām, tāpēc gan krešu ziedi, gan nenobriedušas sēklas lieliski iederas salātos, biezpiena ēdienos, zupās un rotājumos. Sēklas noder arī konservēšanai, līdzīgi kā kaperi.

Citi šobrīd lasa

Viltvārdis uzdodas par tenisa zvaigznes brāli un iespaidīgi uzdzīvo uz viņas rēķina Floridas viesnīcā 8
Tviterī ļaudis iesmej par Lienes Šomases dziļdomīgo tvītu, kurā švaki ar gramatiku 25
VIDEO: līgava savā kāzu dienā nogāžas no ūdens motocikla un sabojā kleitu
Tēmas: Tavai mājai
Pievienot komentāru

Герцогиня Меган хочет сбежать от проблем: она всерьез обдумывает переезд в Африку 4

Один умер: в Даугавпилсе пенсионеры всю ночь простояли под дверями "PNB Banka" 2