Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Ja darbiniekam konstatēti redzes traucējumi, kurus varētu būt izraisījis darbs ar datoru, tad ir tiesības lūgt, lai darba devējs nodrošina attiecīgu optisko redzes korekcijas līdzekli.

Pasliktinājusies redze. Vai varu prasīt darba devējam apmaksāt brilles?

Likums un taisnība
2016. gada 13. jūnijā 11:33 2016. gada 13. jūnijā 11:33
 
“Mani darba pienākumi ir cieši saistīti ar ilgstošu datora lietošanu. Pēdējā laikā no ilgstošas datora lietošanas darbavietā jūtu, ka nogurst acis un ir pasliktinājusies redze. Kārtējā veselības pārbaude, ko mums nodrošina darba devējs, apstiprināja redzes pasliktināšanos un konstatēja, ka darba pienākumu veikšanai man nepieciešamas brilles. Vai man ir tiesības lūgt darba devējam apmaksāt briļļu iegādi?” jautā lasītāja.

Skaidro zvērinātu advokātu birojs Centrs zvērināts advokāts Valdis Ulmanis.

Latvijā darbinieku drošības un veselības interešu aizsardzību darbā regulē un nodrošina Darba aizsardzības likums, kura mērķis ir garantēt un uzlabot darbinieku drošību un veselības aizsardzību darbā, nosakot darba devēju, darbinieku un viņu pārstāvju, kā arī valsts institūciju pienākumus, tiesības un savstarpējās attiecības darba aizsardzībā. Šis likums un uz tā pamata izdotie Ministru Kabineta noteikumi nosaka vairākus darba aizsardzības pasākumus, kurus darba devējam ir pienākums veikt.

Saskaņā ar Darba aizsardzības likuma 27. panta pirmo daļu darba devējs ir atbildīgs par darbinieku drošību un veselību darbā. Darbinieka darba aizsardzības prasības, strādājot ar datoru, regulē Ministru Kabineta 2002. gada 6. augusta noteikumi Nr.343 Darba aizsardzības prasības, strādājot ar displeju. Šajos noteikumos noteiktās darba aizsardzības prasības attiecas uz darbiniekiem, kuri, veicot darba pienākumus, katru darba dienu vismaz divas stundas strādā ar displeju darbstacijā. Vārdi displeju darbstacijā nozīmē darba vietu, kurā atrodas dators. Pamatojoties uz šo Ministru Kabineta noteikumu 12. punktu, ja veselības pārbaudē konstatēts, ka darbiniekam darba pienākumu veikšanai nepieciešami speciāli medicīniski optiski redzes korekcijas līdzekļi (brilles), darba devējs nodrošina ar tiem attiecīgo nodarbināto. Šo prasību izpildei nepieciešamos izdevumus (piemēram, briļļu lēcu un briļļu ietvaru iegāde, darba briļļu izgatavošana) saskaņā ar šo Ministru Kabineta noteikumu 14. punktu sedz darba devējs. Darba devējs speciālo medicīniski optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu) iegādes kārtību nosaka darba kārtības noteikumos vai darba koplīgumā.

Ja pēc obligātās veselības pārbaudes ir konstatēti redzes traucējumi, kurus varētu būt izraisījis darbs ar datoru, tad ir tiesības lūgt, lai darba devējs nodrošina attiecīgu optisko redzes korekcijas līdzekli, un darba devējam ir pienākums šos izdevumus segt.

Vēlos arī norādīt, ka darba devējam ir pienākums nodrošināt darbiniekam, kurš strādā ar datoru, obligātās veselības pārbaudes, to skaitā redzes pārbaudes pirms darba uzsākšanas ar datoru, periodiskās pārbaudes un gadījumos, ja darbinieks sūdzas par redzes traucējumiem, kurus varētu būt izraisījis darbs ar datoru.


Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: Shutterstock

Citi šobrīd lasa

"Paciente, kura bija gatava aiziešanai, pēc pusgada bija vesela!" - atklāta intervija ar ciguna guru Kudrjavcevu
Omikrona dēļ īpaši būtu jāuztraucas vecākiem, kuriem ir bērni jaunāki par 5 gadiem 6
Cipule: tuvākajās dienās gaidāmi pat 10 000 inficēšanās gadījumi dienā; ierobežojumi šobrīd nav nepieciešami 21
Pievienot komentāru