Dāvja Sīmaņa jaunās filmas “Marijas klusums” epizodes fotogrāfijās

Filma “Marijas klusums” ir vēsturiska drāma, kas veidota pēc slavenās teātra un kino aktrises Marijas Leiko dzīvesstāsta un vēsta par ...

gallery icon
29
Kino
2024. gada 7. februāris, 14:02

VIDEO & FOTO: Dāvja Sīmaņa jaunā filma “Marijas klusums” pirmizrādi piedzīvos Berlīnē

Jauns.lv

Vakar izziņota 74. Berlīnes Starptautiskā kinofestivāla oficiālā programma, un  filmu studijā “Mistrus Media” veidotā režisora Dāvja Sīmaņa spēlfilma “Marijas klusums” pasaules pirmizrādi piedzīvos 18. februāra vakarā, vēsta filmas pārstāvji.

Filma “Marijas klusums” tiks demonstrēta Starptautiskā Berlīnes festivāla Foruma programmā, kurā tika atlasītas 30 filmas no visas pasaules. Festivāla paziņojumā teikts, ka Foruma programma šogad veidota, sadarbojoties visām festivāla sekcijām, lai šajā sociāli un politiski sarežģītajā laikā piedāvātu aizraujošu filmu izlasi.

“Atklāti un apņēmīgi strādājot ar kinematogrāfiskajām formām, mēs programmā vēlējāmies pārvarēt plaisu starp reālo pasauli, kurā dzīvojam, un kino, kas apzinās savu ietekmi uz sabiedrību. Viens no atlases virzieniem bija reģioni ārpus Rietumu kino industrijas centriem. Mēs meklējam pasaulīgas filmas, kas nenodarbojas ar pašreferenci, bet iesaistās sabiedrības dzīvē,” tā par festivāla šī gada Foruma programmas sadaļu raksta tās mākslinieciskā vadītāja Barbara Vurma.

Festivāla programmas veidotāji norāda, ka filmu izlase Foruma programmas filmās šogad ir atvērta pasaulei, vairāk vērsta uz skatītājiem un iepazīstina ar "cita veida varoņiem", savukārt režisora Dāvja Sīmaņa filma “Marijas klusums” izcelta kopā ar tām programmas biogrāfiskajām filmām, kuras ir krasā pretstatā klasiskajām varonības idejām, kas pazīstamas no kino kanona.

Filma “Marijas klusums” ir vēsturiska drāma, kas veidota pēc slavenās teātra un kino aktrises Marijas Leiko dzīvesstāsta un vēsta par viņas dzīves pēdējiem gadiem, kad aktrise dodas uz Padomju Savienību, lai parūpētos par savu mazmeitu, un kļūst par Staļina iniciētās latviešu iznīcināšanas akcijas liecinieku un upuri.

“Manuprāt, gan latviešu, gan arī starptautiskajai auditorijai Marijas Leiko dzīvesstāsts savā ziņā parāda visu to, ko teorijas kontekstā mēdzam dēvēt par pasaules sajukšanu prātā – periodu, kas aizsākās ar Pirmo pasaules karu, revolūciju Krievijā un Vācijā, kam sekoja autokrātisko, autoritāro režīmu veidošanās starpkaru periodā. Marijas Leiko personība izceļo cauri šiem laikiem dažādās valstīs, un ar savu pieredzējumu vai klātbūtni ļoti spilgti raksturo šo periodu. Tas varbūt arī ir galvenais – Marijas dzīve kalpo par vēsturisku prizmu, caur kuru mēs varam ieskatīties šajos notikumos nevis šauri, no viena leņķa, bet izgaismot visu 20. gadsimta pirmo pusi ar tai raksturīgajām politiskajām, kultūras peripetijām, arī vēsturiskajām katastrofām, kas tajā laikā notikušas,” tā režisors Dāvis Sīmanis intervijā NKC Berlīnes kino festivāla izdevumā “Baltic Films”.

Filmas “Marijas klusums” radošajā komandā ir režisors Dāvis Sīmanis, operators Andrejs Rudzāts, scenārija autori Dāvis Sīmanis, Magali Negroni, Tabita Rudzāte,  filmas māksliniece Kristīne Jurjāne, grima māksliniece Beate Rjabovska, galveno lomu atveidotāji Olga Šepicka, Artūrs Skrastiņš, Ģirts Ķesteris, Inese Kučinska, Vilis Daudziņš, filmas komponists Paulius Kilbauskas, Justas Štaras, montāžas režisore Ieva Veiverīte, izpildproducente Ilze Krūmiņliepa, producenti Gints Grūbe un Inese Boka-Grūbe. Filma veidota Latvijas filmu studijā “Mistrus Media” kopprodukcijā ar Lietuvas filmu kompāniju “Broom Films”.

74. Berlīnes Starptautiskais kinofestivāls šogad norisināsies no 2024. gada 15. februāra līdz 25. februārim Vācijā. Tas ir viens no lielākajiem, nozīmīgākajiem un tradīcijām bagātākajiem A klases filmu festivāliem pasaulē, kas norisinās kopš 1951. Gada – līdzās Kannu un Venēcijas festivāliem tas tiek uzskatīts pa vienu no Eiropas galvenajiem gada kino forumiem.  Berlīnes Starptautiskā kinofestivāla Foruma programma notiks jau 54. gadu, un tā savā atlasē izceļ kino kā medija nozīmi,  atlasot filmas, kurās ietverts nozīmīgs sociāli mākslinieciskais vēstījums un kurās īpaša uzmanība pievērsta kino estētikai.

Filmas tapšanu atbalsta Nacionālais kino centrs, Lietuvas Kino centrs, ES programma “Radošā Eiropa”, Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas Televīzija, straumēšanas platformas LMT un Tet. Filmas pasaules pirmizrādes pasākumus atbalsta Nacionālais kino centrs, LIAA Spotlight Latvia un Latvijas vēstniecība Vācijā.

Latvijā filmu “Marijas klusums” kinoteātros sāks demonstrēt no 4. aprīļa.