Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

"Mēs atvadījāmies ar cerībām tikties," - Mārtiņa Rītiņa brālis Jānis stāsta par šefpavāra cīņu par dzīvību

Slavenības
26. janvārī 06:23 2022. gada 26. janvārī 06:23
  Marta Martinsone | Žurnāls "Kas Jauns"
Pazīstamais šefpavārs Mārtiņš Rītiņš (73) jau vairākas nedēļas ir slimnīcā. Par to, kā Mārtiņš cīnās par dzīvību, žurnālam "Kas Jauns" pastāstījis viņa brālis Jānis.

“Mēs, visi četri Rītiņu brāļi – Mārtiņš, Andrejs, Jānis un Juris, kurš pirms dažiem gadiem devās aizsaulē –, vienmēr esam bijuši blakus, pat laikā, kad katrs dzīvojām citā valstī. Agrāk dziedājām korī, dejojām, nu regulāri cits citu apciemojam, sazvanāmies. Pateicoties vecāku ieaudzinātajām vērtībām, mums, brāļiem, savstarpējā saikne visu mūžu ir bijusi ļoti cieša. Mēs esam lepni par to, ko Mārtiņš savā dzīvē paveicis. Kad bijām mazi, domājām, ka Mārtiņš “paliks pēdējā vietā”. Jokojām, ka esam tie gudrie, bet trešais ir Mārtiņš. Taču sanāca tā, ka Mārtiņš visvairāk dzīvē sasniedza,” labus vārdus saka brālis Jānis.

Nu brāļi Andrejs un Jānis dzīvo cerībās, lai viņus neatstātu jaunākais brālis Mārtiņš, kurš pēc Ziemassvētkiem nonāca slimnīcā un par savu dzīvību cīnās reanimācijā, esot bezsamaņā. “Bija brīdis, kad stāvoklis stabilizējās. Un gribējās ticēt, ka sliktākajam Mārtiņš ticis cauri,” saka Jānis, pastāstot, ka brālim ir atklāts Covid-19 delta paveids. Tāpat Jānis saka lielu paldies ārstiem, kas šobrīd rūpējas par Mārtiņu.

Kritiskā stāvoklī

Jānis stāsta, ka brāļa veselības stāvoklis ir ļoti kritisks. “Ja vienu brīdi mums vēl bija cerības, tad šobrīd viss ir augstāko spēku un mediķu rokās. Viņam šobrīd ir pieslēgta simtprocentīga elpināšana. Viņš ir intubēts. Mārtiņš ir bezsamaņā, un mēs, pie viņa ierodoties, varam vien viņu redzēt caur caurspīdīgu sienu. Tāpat ārsti mūs pabrīdināja, ka skats neesot patīkams... Mēs dienā zvanām ārstiem divas trīs reizes un pārjautājam, kā Mārtiņam ir. Un vēl cerība ir,” teica Jānis, norādot: “Mārtiņš turpina cīņu, bet šobrīd ir ļoti smagā stāvoklī. Neraugoties ne uz ko, mēs nezaudējam cerību. Vēlos pateikties ārstiem, jo viņi dara visu iespējamo un neiespējamo, kas ir viņu spēkos.”

Pašsajūta pēkšņi pasliktinājās Ziemassvētkos

Mārtiņš slimnīcā nogādāts dažas dienas pēc Ziemassvētkiem. “23. decembrī Mārtiņš sajuta temperatūru. Pirms tam mums visiem bija sarunāts, ka Ziemassvētkus svinēsim kopā.  Protams, par vakariņām rūpētos neviens cits kā pats Mārtiņš. Viņš būtu bijis galvenais šefs,” nerealizētajos plānos dalās Jānis. “Tad Mārtiņš paziņoja, ka svētku vakariņas būs jāatliek, jo viņam esot temperatūra. Ziemassvētku vakariņas tika atceltas, viņš vairākas dienas pavadīja savā Rīgas centra dzīvoklī. Covid-19 tests aizdomas apliecināja – tas bija pozitīvs,” stāsta Jānis. Mārtiņu uzraudzījusi krustmeita Renāte, topošā mediķe. Sajutusi, ka veselības stāvoklis neuzlabojas, bet gan pasliktinās, viņa Mārtiņu pati aizvedusi uz slimnīcu. No slimnīcas ar brāļiem Rītiņš bieži komunicējis video zvanos. “Mēs viņam sacījām daudz labu vārdu. Lai cīnās, lai nekad nepadodas. Tad kādu dienu ārsti piezvanīja, lai braucam aprunāties pie Mārtiņa, jo stāvoklis esot kritisks un iespējams, ka tā var būt pēdējā tikšanās...” pastāsta Jānis.

Vēl pērnā gada decembrī grāmatas atvēršanas svētkos "De Profundis. Mārtiņš Rītiņš" pazīstamo šefpavāru sveica brālis Jānis, dāvinot viņa mīļāko ziedu – rozi. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Taujāts, vai Mārtiņš apzinājies kritisko situāciju, šefpavāra brālis atzīst: “Viņš pieņēma to stāvokli, kurā atradās. Mēs teicām, ka ir jācīnās, un viņš apsolīja mums, ka darīs visu, kas viņa spēkos. Mārtiņš, arī būdams smagā stāvoklī, ļoti daudz jokoja. Viņš mums teica: “Es jums neteikšu, kur savu naudu esmu noslēpis! Un manu "Porsche" jūs nedabūsiet.” Jā, Mārtiņa sapnis bija nopirkt "Porsche" automašīnu,” piebilst Jānis. “Mārtiņš daudz smējās. Teica, ka nu esot palicis tāds pats kā mēs, vecie kraķi. Mārtiņš neizrādīja ne bailes, ne vājumu, bet gan tieši pretēji – ka grib dzīvot. Mēs daudz reižu teicām, lai cīnās, ka mēs viņu gaidām mājās. Viegli nebija ne mums, ne viņam. Mēs pat visu, ko viņš teica, nevarējām ar pirmo reizi saprast, nācās sacīto atkārtot. Bet mēs atvadījāmies ar cerībām tikties. Domājām, ka sliktākajam viņš jau ir ticis cauri,” saka Jānis.

Vēl nepiepildītais sapnis

Pērn rudenī, kad "Kas Jauns" ciemojās pie Rītiņa Rīgas centra dzīvoklī, neilgi pēc savas 73. jubilejas Mārtiņš stāstīja, ka vēlas sagaidīt viņa ģimenes draudzenes, filoloģijas zinātņu doktores Lindas Apses rakstīto grāmatu "De Profundis. Mārtiņš Rītiņš" iznākšanu, kurā atklājis savas dzīves visdziļākos noslēpumus un līdz šim noklusētas patiesības. Pēc grāmatas klajā nākšanas viņš vēloties kārtīgi atpūsties. “Es tiešām gribu atpūsties un domāju, kur varētu aizbraukt. Kaut kur siltumā. Āfrikas salu valstī Kaboverdē manai draudzenei pieder viesnīca, tur es gribētu vienkārši atpūsties. Viņa mani sen jau aicina ciemos, tā nu esmu nolēmis turp aizbraukt. Bija arī doma doties uz Jamaiku, tur kādreiz esmu dzīvojis. Izstaigāt takas, kuras savulaik esmu staigājis, bet tā nebūtu atpūta. Tā būtu intensīva darbošanās! Es gribu atpūsties.”

Saistītās ziņas

Kā īsti Mārtiņš Rītiņš saslima ar Covid-19? Neskaidrībā ir pat tuvinieki
"Ārsti brīdināja, skats neesot patīkams..." Mārtiņa Rītiņa brāļi šefpavāra dzīvību nodevuši augstāko spēku un mediķu rokās
"Kara laikā par baumošanu nošāva" - Linda Apse sašutusi par kovidaktīvista video, kurā aprunāts Mārtiņš Rītiņš

Linda Apse: “Mārtiņš ir gandarīts, ka nokārtojis savas attiecības ar pasauli.”

“Kāpēc tieši Linda? Mēs tik labi saprotam viens otru… Varam būt ļoti atklāti. Un uzticība ir galvenais atslēgvārds. Rakstot šādu grāmatu, tas ir ļoti svarīgi. Es Lindai ļoti, ļoti uzticos. Esam pazīstami kopš 1992. gada. Es kļuvu par krusttēvu Lindas meitai Renātei. Linda man mēdz palīdzēt ar rakstu darbiem, kaut ko palabo, jo man tā latviešu valoda rakstiski mēdz būt kļūdaina. Tad es dodu Lindai, lai viņa parediģē. Rakstīšanas laikā man bija daudz tikšanos ar Lindu, viņa no manis izvilināja lietas (burtiski vilka no manis ārā), kuras sevī biju dziļi noglabājis. Tam palīdzēja uzticēšanās Lindai, tāpēc šī grāmata ir tik atklāta,” par Lindu pērn rudenī izteicās pats Mārtiņš Rītiņš.

Linda Apse sazinājusies ar Mārtiņu arī tad, kad viņš bijis diezgan kritiskā stāvoklī. Un atzīst – pašā grūtākajā brīdī saglabājis optimismu. “Mūsu sarunas vēlreiz apliecināja, ka Mārtiņš ir cīnītājs un nav vaimanātājs. Humora izjūta nekad viņu nav pametusi. Viņš sarunu ar mani iesāka ar Marka Tvena citātu: “Ziņas par manu nāvi ir priekšlaicīgas un pārspīlētas”. Mārtiņš ir gandarīts, ka ir nokārtojis savas attiecības ar pasauli. Viņam nav noslēpumu, viņš jūtas brīvs un ir apmierināts, ka grāmatā varēja pateikt visu, ko par sevi vēlējies pateikt. Tas varbūt lielā mērā noņem vēlmi kādam spekulēt ar viņa dzīvi un par viņa kaislībām,” saka Mārtiņa ģimenes draudzene un grāmatas "De Profundis". Mārtiņš Rītiņš autore Linda Apse.

 

 

Citi šobrīd lasa

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; Baidens apstiprina 40 miljardu dolāru palīdzību Ukrainai 32
Pavērsiens Krievijā ieslodzītās basketbola zvaigznes Britnijas Graineres lietā
Policisti bēniņos aiz skursteņa atrod varmāku, kurš vakar nodarīja miesas bojājumus jaunietim ar Ukrainas karogu 8