Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Godīgais zaglis Liams Nīsons – nekad nesaki nekad

Kino
2020. gada 8. oktobrī 04:00 2020. gada 8. oktobrī 04:00
  Karlīna Timofejeva
2017. gadā, pēc tam, kad tika pabeigts darbs pie filmas “Cilvēks vilcienā” (“The Commuter”), aktieris Liams Nīsons paziņoja, ka šī bija viņa pēdējā piedalīšanās asa sižeta filmās, pateicoties kurām viņa karjera ieguva otru elpu. Bet gluži tāpat, kā gadījās ar viņa varoni Nīsona jaunākajā filmā “Godīgs zaglis” (“Honest Thief”) - aktierim kaut kas nogāja greizi, jo drīz vien sekoja veseli trīs pierādījumi tam, ka žanru viņš nemaz negrasās pamest – “Atraitnes” (“Widows”), “Visi gali sniegā” (“Cold Pursuit”) un “Vīri melnā: Globālie draudi” (“Men in Black: International”). Lai nu kā, Liams Nīsons ir atkal uz ekrāniem ar ieroci rokā un gatavs cīņai pret sliktajiem puišiem – kriminālfilmā “Godīgs zaglis” viņš atveido banku laupītāju, kurš gatavojās pamest savu ierastu nodarbošanos.

Liama Nīsona ceļš uz slavas virsotni ir bijis ilgs un grūts, taču tad, kad viņam uzspīdēja veiksme un radās iespēja, kuru nevarēja neizmantot, viņš iebruka kino pasaulē tik skaļi, ka visiem kļuva skaidrs – ir dzimusi jauna zvaigzne. Šobrīd aktiera kontā ir neskaitāmas melodrāmas, trilleri un vēsturiskās filmas. Daļu no tām ir skārusi nesaudzīga kritika, daļa ir kļuvusi par pasaules kino vēstures labākajiem paraugiem. Skaidrs ir viens – skatītāji nekad nav bijuši vienaldzīgi pret viņa parādīšanos uz ekrāniem.

Liams Nīsons ir dzimis 1952. gadā Ziemeļīrijā, nabadzīgā un ļoti dievbijīgā ģimenē. Viņa tēvs strādāja vietējā skolā, bet māte bija pavāre – bez Liama ģimenē auga vēl trīs bērni. Viņa vārds ir cēlies no īru versijas vārdam Viljams, kā arī tāpat sauca vietējo mācītāju, kuru pilsētā ļoti cienīja. Jaunība Liams aizrāvās ar boksu un pat bija kļuvis par uzvarētāju čempionātā sava svara kategorijā. Viņa radošā biogrāfija aizsākās ar galveno lomu skolas lugā, taču ar pašām mācībām Liams kaut kā galīgi negāja – par nesekmību viņš vēlāk tika izslēgts no Belfāstas Karaliskās skolas, kur studēja fiziku un informātiku. Strādādams gan par šoferi, gan paškrāvēja vadītāju, gan arhitekta palīgu, gan arī galdnieku, Liams sāka apmeklēt aktiera kursus un interesēties par lomu piedāvājumiem.

Nokļuvis teātrī, Liamam nācās samierināties tikai ar lomām epizodēs, taču viņu kā aktieri plašākai publikai atklāja režisors Džons Būrmans savā 1981. gada piedzīvojumu filmā “Ekskaliburs” (“Excalibur”), kura pat tika nominēta “Oscar” balvai operatora darbu. Drīz vien aktieris nolemj, ka jo tuvāk viņš atradīsies Holivudai, jo tas vairāk palīdzēs viņam un dzīves vietas maiņa patiešām nospēlē zināmu lomu viņa karjerā - parādās filmas, kurās viņš spēlē kopā ar Melu Gibsonu, Entoniju Hopkinsu, Robertu De Niro, Džeremiju Aironsu, Mikiju Rurku, Denisu Kveidu, Šēru un daudziem citiem tā laika populārākajiem aktieriem.

Pirmā lielo atzinību Liams Nīsons saņem 1990. gadā par lomu fantastikas filmā “Tumsas cilvēks”/”Darkmens” (“Darkman”), taču īstu zvaigžņu stundu viņš piedzīvo 1994. gadā, kad tiek nominēts “Oscar” un “Zelta globusa” balvām kā labākais aktieris par Stīvena Spīlberga filmu “Šindlera saraksts” (“Schindler`s List”). 1997. gadā Liams Nīsons tiek nominēts “Zelta globusa” balvai par biogrāfisko drāmu “Maikls Kolinss” (“Michael Collins”) un tālāk viņš jau ir redzams tādās skatītāju iecienītās filmās kā “Zvaigžņu kari: Ļaunumu vēstošā ilūzija” (“Star Wars: Episode I - The Phantom Menace”), “Ņujorkas bandas” (“Gangs of New York”), “Tāda ir mīlestība” (“Love Actually”) un “Betmens: Sākums” (“Batman Begins”).

Pirmais skaļais mīlestības romāns Liamam Nīsonam bija jau ar tajā laika slavu ieguvušo aktrisi Helēnu Mirrenu. Taču viņas toreizējais statuss dominēja pār viņu attiecībām un pāris drīz vien šķīrās. Par aktiera laulāto draudzeni kļuva ceha kolēģe Nataša Ričardsone – viņu laulība kļuva par piemēru ne tikai Holivudā – veselus 15 gadus nekas neaptumšoja viņu laimīgo kopā būšanu, audzinot divus dēlus un turpinot karjeru. 2009. gadā notika nelaimes gadījums slēpošanas kūrortā, kad Nataša guva smagu galvas traumu, kura izrādījās nāvējoša. Liams atradās līdzās savai mīļotajai līdz pat pēdējam viņas elpas vilcienam.

“Ar filmas “Godīgs zaglis” režisoru Marku Viljamu mēs sapratāmies no pusvārda,” stāsta Liams Nīsons par savu jaunāko filmu, “Pat vēl vairāk – es spēju lasīt viņa domas! Filmēšanas laikā mēs necentāmies tēlot sazin kādus intelektuāļus un pārmērīgi analizēt katru ainu. Mes neko necentāmies sarežģīt – tas ir asa sižeta trilleris un mēs visi labi sapratām, kas tam ir nepieciešams. Tas notiek ļoti reti, kad režisors nekoncentrējas uz kaut ko vienu atsevišķi, bet redz jau visu filmu kopumā.”

“Man bieži saka, ka es izskatos daudz jaunāks par saviem gadiem un ļoti labi piestāvu asa sižeta filmām. Uz to es parasti atbildu, ka izskaidrojums ir tikai viens – esmu ļoti labs aktieris, kurš lieliski prot pārmiesoties savu filmu varoņos,” smejas Nīsons, “Taču taisnības labad ir jāsaka, ka es nekad neesmu kāvies ne uz ielas, ne bārā, ne kādā citā publiskā vietā. Par cik esmu nodarbojies ar boksu, vienmēr esmu uzskatījis, ka uzsākt kautiņu ar kādu citu būtu negodīgi attiecībā pret viņu. Kļūstot vecākam, esmu sapratis, ka pretiniekam azotē var būt nazis vai pat revolveris un tad manas boksera iemaņas tur vairs nepalīdzēs. Filmējoties asa sižeta filmās ir nācies daudz kontaktēties ar cīņu ekspertiem un tie mani ir iemācījuši kā pareizi ir jāuzvedas konflikta situācijās – ar skatienu ir jāsameklē ārdurvis un jādodas prom.”

Par filmu: Viņš ir profesionāls banku laupītājs, kurš nolēmis doties pelnītā atpūtā, taču ar tādu profesiju kļūt godīgam ir ļoti grūti. Pērkami FIB aģenti kļūst par nopietnu šķērsli jaunajai dzīvei un viņam būs jāuzsāk bīstama spēle, lai glābtu savu vārdu un savu mīļoto sievieti.

Trilleris “Godīgs zaglis” kinoteātros no 9. oktobra.

Citi šobrīd lasa

Šķiras Armanda Pučes un Sanda Ozoliņa ceļi viņu golfa klubā
Aigars Kalvītis ar sievu noslēdz līgumu par mantas šķirtību 11
Pie mums iznīcina, bet citās zemēs augstā vērtē: kas ir šis tik ārkārtīgi vērtīgais augs/nezāle?