Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Latvijas Nacionālās operas un baleta vadītājs Zigmars Liepiņš jauniestudējuma “Pie zilās Donavas” pirmizrādē sagaida Valsts prezidentu Raimondu Vējoni ar kundzi Ivetu Vējoni. (Foto: Mārtiņš Ziders)

Smalki viesi apmeklē krāšņo baleta "Pie zilās Donavas" pirmizrādi

Slavenības
2017. gada 13. aprīlī 08:18 2017. gada 13. aprīlī 08:18
  Kasjauns.lv
12. aprīlī Latvijas Nacionālais balets aicināja uz pirmizrādi “Pie zilās Donavas” ar Johana Štrausa mūziku. Košo kostīmu izrādi ar lielisko mūziku pirmizrādē devās novērtēt Latvijas sabiedrībā ievērojami cilvēki – kultūras darbinieki, uzņēmēji, politiķi un Valsts prezidents ar kundzi.

Viesus sagaidīja pats Latvijas Nacionālās operas un baleta valdes priekšsēdētājs Zigmars Liepiņš, glaunā smokingā saposies. Ar vairākiem no pirmizrādes apmeklētājiem Liepiņa kungs ne tikai apsveicinājās, bet arī pārmija dažas frāzes, tostarp ar miljonāru Kirovu Lipmanu un viņa sievu  Annu, bet  Ventspils mēru Aivaru Lembergu, kurš bija ieradies kopā ar kundzi Kristīni, Liepiņš uzrunāja īpaši. Kad Lembergs, ienākot pa parādes durvīm, ar plašu vēzienu noņēma savu hūti, Liepiņš sveiciena vietā smejoties uzsauca: „Jaunu hūti esi nopircis?!” No Zigmara joka Lemberga sejā smaids nenozuda ne mirkli.

Taču patiesībā Opernama saimnieks gaitenī uzturējās, lai sagaidītu Latvijas Valsts pirmo pāri, prezidentu Raimondu Vējoni ar kundzi Ivetu, kuri steidzīgā solī ieradās teju pirms paša jauniestudējuma sākuma. Starp pirmizrādes apmeklētājiem bija arī eksprezidents Valdis Zatlers ar  kundzi  Lilitu,  bijušais Latvijas Ministru prezidents, tagad a/s Latvijas gāze valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis un viņa sieva Kristīne Kalvīte, azartspēļu biznesa pārstāvis, miljonārs un mākslas mecenāts Jānis Zuzāns ar sievu Dinu, politiķis Arvils Ašeradins ar sievu Valmieras Drāmas teātra direktori Evitu Sniedzi, Latvijas Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis ar kundzi Viju, bijušais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs ar sievu Kristīnu un daudzi citi.

Balets “Pie zilās Donavas” ir koša kostīmu izrāde ar lielisko Johana Štrausa mūziku. (Foto: Andris Tone)

Jauniestudējums “Pie zilās Donavas” tapis par godu tā horeogrāfes, leģendārās baletmeistares Helēnas Tangijevas- Birznieces 110. jubilejai, kas tiks atzīmēta 13. aprīlī. “Pie zilās Donavas” jauniestudējumu veidoja horeogrāfs inscenētājs Aivars Leimanis, muzikālais vadītājs un diriģents Mārtiņš Ozoliņš, diriģents Farhads Stade, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Ināra Gauja un video māksliniece Ineta Sipunova. Galvenajās lomās – Elza Leimane, Baiba Kokina, Sabīne Guravska un Alise Prudāne (Franciska), Arturs Sokolovs, Raimonds Martinovs, Viktors Seiko un Zigmārs Kirilko (Francis), Jolanta Lubēja, Jūlija Brauere, Laine Paiķe un Annija Kopštāle (Annele).

 ““Pie zilās Donavas” ir mūsu baleta zelta fonds. Tā ir izrāde, kas nemainīgā veidolā uz skatuves dzīvojusi visilgāk – vairāk nekā 40 gadu. Tā ir ārkārtīgi spilgta, ar daudziem sulīgiem tēliem, ļoti sarežģīta solistēm. Jaunajai dejotāju paaudzei šī būs pirmā tikšanās ar šo horeogrāfiju, savā ziņā laika mašīna, kas ved mūs atpakaļ pagātnē. Mūsu jauniestudējumu sarakstā jau ilgāku laiku nav bijis krāšņa kostīmu baleta, un klasisko vērtību piekritēji pēc tāda ir noilgojušies. Cenšamies būt daudzveidīgi, lai mūsu repertuārs sagādātu prieku visdažādākajām gaumēm un estētiskajām prasībām. Ļoti lielu darbu šī iestudējuma tapšanā ieguldījuši mani asistenti: Inese Dumpe, kas strādāja ar solistiem, kā arī Aiša Sila un Regīna Kaupuža, kuras slīpēja kordebaletu. Un, protams, jauniestudējums nav iedomājams bez scenogrāfes un kostīmu mākslinieces Ināras Gaujas!” stāsta horeogrāfs Aivars Leimanis.

“Johana Štrausa mūzika vienmēr saistās ar Vīni - vienu no Eiropas kultūras centriem, valšu lielpilsētu. Šajā iestudējumā dzirdēsiet daudz pazīstamu Johana Štrausa melodiju. Partitūrā ir gan viņa slavenākie valši "Vīnes meža stāsti", "Dienvidu rozes" un "Pie skaistās, zilās Donavas", gan lendleri, polkas un galopi - "Trič trač", "Picikato polka", "Zibens un pērkons" un daudzi citi. Atšķirībā no koncertiem, šeit šī dejiskā mūzika patiešām tiks dejota, kas skatītājiem sagādās divkāršu baudījumu. Viegla un dzirkstoša klausoties, ne tik viegli spēlējama, man tā ir ļoti mīļa mūzika, kuru iestudēju ar lielu prieku,” saka jauniestudējuma muzikālais vadītājs Mārtiņš Ozoliņš.

Baletam “Pie zilās Donavas”  aprit sešdesmitā jubileja - pirmo reizi Rīgā tas iestudēts 1957. gadā, atjaunojumus piedzīvoja 1987. un 1994. gadā. Kopumā tika nodejotas 310 “Pie zilās Donavas” izrādes.

Citi šobrīd lasa

Maskavas patriarha Kirila “svētais kritiens” sakrālajā peļķē: ko tas nozīmē? 6
VIDEO: “Stāvu, domāju – varbūt rīkli pārgriezt?” okupants pamatīgi sasmīdina sievu ar stāstu par ukraiņa nogalināšanu
Aigars Kalvītis ar sievu noslēdz līgumu par mantas šķirtību 7
Pievienot komentāru