foto: Evija Trifanova/LETA
Vai sabiedriskās ēdināšanas nozarei aiz nodokļu mākoņa spīd zelta maliņa?
Kafejnīca Vecrīgā
Bizness un ekonomika
2024. gada 6. maijs, 07:41

Vai sabiedriskās ēdināšanas nozarei aiz nodokļu mākoņa spīd zelta maliņa?

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Trešdien, 8.maijā, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputāti skatīs inicatīvu par samazinātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) 12% apmērā ieviešanu sabiedriskajai ēdināšanai.

Trešdien, 8.maijā, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputāti skatīs inicatīvu par samazinātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) 12% apmērā ieviešanu sabiedriskajai ēdināšanai.

Sēde notiks plkst.10 Jēkaba ielā 6/8.

Uz komisijas sēdi uzaicināti Ekonomikas ministrijas, Finanšu ministrijas, Valsts ieņēmumu dienesta, Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA), kā arī Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāvji.

Tāpat komisijas sēdē tiks izskatīti grozījumi Komercdarbības atbalsta kontroles likumā, kā arī otrajam lasījumam virzāmais Lielu uzņēmumu grupu globāla minimālā nodokļa līmeņa nodrošināšanas likums, grozījumi Finanšu instrumentu tirgus likumā un grozījumi Kredītiestāžu likumā.

LETA jau vēstīja, ka Saeima 18.janvārī nodeva izskatīšanai komisijās iniciatīvu par PVN samazinātās likmes 12% apmērā ieviešanu sabiedriskajai ēdināšanai.

Iepriekš Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā iniciatīvas autors, viesnīcas "Riga Islande Hotel" vadītājs un LVRA prezidents Andris Kalniņš sacīja, ka, ieviešot PVN samazināto likmi sabiedriskajai ēdināšanai, cenu kāpuma laikā nozares pakalpojumi sabiedrībai kļūtu pieejamāki.

Kalniņš atzīmēja, ka lielākajā daļā Eiropas Savienības (ES) valstu ir ieviesta PVN samazinātā likme sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem. Pēc iniciatīvas autora vārdiem, 98% ES iedzīvotāju ir pieejama samazinātā likme minētajiem pakalpojumiem.

Asociācijas prezidents uzsvēra, ka sabiedriskās ēdināšanas sfēra ir daļa no būtiskas viesmīlības nozares, tā ir arī eksportspējīga, jo ir atkarīga no tūrisma plūsmas.

Iniciatīvas autori rosina ieviest samazināto PVN likmi uz diviem gadiem, ar konkrētiem nosacījumiem nozarei.

Deputāts Edmunds Jurēvics (JV) pauda, ka šobrīd ir īstais laiks, lai šo ieceri izvērtētu "zinātniski un pamatoti", lai līdz nākamā budžeta izstrādei būtu pieejama "atgriezeniskā saite".

Finanšu ministrija un Ekonomikas ministrija atbalstīja iniciatīvu nodot minētajām parlamenta komisijām, vien norādīja, ka pēc būtības šis jautājums jau tika skatīts Uzņēmējdarbības attīstības apakškomisijā, līdz ar to nepieciešams izsvērtāks tieši Budžeta komisijas vērtējums.

LETA jau vēstīja, ka iniciatīvas par PVN samazināto likmi sabiedriskai ēdināšanai parakstu vākšana sākās 2023.gada 7.novembrī.

Tāpat ziņots, ka ēdinātāji jau vairākkārt aicinājuši noteikt PVN samazināto likmi sabiedriskajai ēdināšanai. Līdz šim priekšlikums nav atbalstīts.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka par PVN likmes samazināšanu ēdināšanas nozarē tiek runāts vismaz kopš 2018.gada, kad Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) sadarbībā ar Latvijas Degvielas tirgotāju asociāciju (LDTA) un Latvijas Kases aparātu un sistēmu apkalpojošo dienestu rīkotajās debatēs ar Saeimas deputātu kandidātiem vadošās partijas atbalstīja LTA priekšlikumu sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem piemērot samazināto 12% PVN likmi.

Savukārt 2019.gadā partijas "KPV LV" Saeimas frakcija nolēma kā vienu no iniciatīvām 2020.gada budžetam virzīt priekšlikumu samazināt PVN likmi ēdināšanas nozares uzņēmumiem. 2020.gadā Covid-19 pandēmijas laikā toreizējais ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA), kā arī virkne opozīcijas deputātu rosināja piemērot tūrisma un viesmīlības nozarei PVN samazināto likmi 5% apmērā, lai šīm nozarēm palīdzētu Covid-19 pandēmijas izraisītajā krīzē.

Tāpat arī sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi 2020.gada maijā rīkoja akciju #KatluRevolūcija, aicinot valdību samazināt PVN likmi sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem, tostarp ēdināšanai skolās un slimnīcās.

Tomēr 2020.gada novembrī Saeimas vairākums noraidīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputātu rosinājumu divus gadus noteikt PVN likmi sabiedriskajai ēdināšanai 12% apmērā.