foto: LETA
"Swedbank" sāk dzēst pagājušās dižķibeles dēļ neatmaksātos hipotekāros kredītus
"Swedbank" administratīvā ēka.
Bizness un ekonomika
2020. gada 6. oktobris, 09:42

"Swedbank" sāk dzēst pagājušās dižķibeles dēļ neatmaksātos hipotekāros kredītus

Jauns.lv

"Swedbank" ir uzsākusi 2008. gada krīzes neatrisināto parādu dzēšanu. Sagaidāms, ka šajā noslēguma fāzē tiks palīdzēts pārējiem 3100 klientiem, kuriem banka plāno dzēst saistības vēl vismaz 110 miljonu eiro apmērā, portāls Jauns.lv uzzināja bankā. 

Bankas Mediju attiecību vadītājs Jānis Krops informē, ka šis solis ļaus atbrīvoties no parāda tiem kredītņēmējiem, kuru īpašumi jau sen kā ir pārdoti, taču saistības palikušas. Šādi Swedbank turpina jau pastāvošo Sociālā izlīguma programmu, kuras ietvaros vairāk nekā 2000 klientu ir sakārtojuši savas pagātnes saistības.  

Saeima vasarā atbalstīja grozījumus Kredītiestāžu likumā, kas ļauj kredītiestādēm vienpusēji dzēst privātpersonu hipotekāro kredītu parādus, kuri uzskatāmi par neatgūstamiem un tika ņemti līdz 2008. gada beigām nekustamā īpašuma iegādei. Vienlaikus Saeima atbalstīja arī grozījumus likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", saskaņā ar kuriem šāda parāda dzēšana nerada ienākuma nodokļa nomaksas pienākumu parādniekam. "Pamatojoties uz likumā noteiktajiem kritērijiem, "Swedbank" ir izstrādājusi saistību dzēšanas un samazināšanas politiku un publicējusi to savā mājaslapā (sadaļā Maksājumu grūtības, apakšsadaļā "Pirmskrīzes hipotekāro kredītu dzēšana")," norāda Krops. 

Bankā skaidro, ka parādu dzēšana pilnā vai daļējā apmērā tiks piemērota tiem līgumiem, kas kā mājokļu kredīti tika ņemti laika posmā līdz 2008. gada 31. decembrim un nav atmaksāti 2008. gada ekonomiskās lejupslīdes dēļ. Šiem aizdevumiem ieķīlātais mājoklis ir pārdots, tomēr ar to nav bijis pietiekami, lai segtu visas atlikušās saistības. Tām personām, kurām šāds risinājums ir piemērojams, "Swedbank" nodrošinās iespēju dzēst atlikušās parādsaistības 90% vai pat 100% apmērā.

"Swedbank" Latvija valdes priekšsēdētājs Reinis Rubenis saka: "Šīs likuma izmaiņas ir nozīmīgs solis, lai palīdzētu ekonomiskajā apritē atgriezt tos, kuri savulaik nonāca ēnu ekonomikas varā. Bankas 2008. gada krīzes parādus jau sen ir norakstījušas zaudējumos, tomēr tikai ar izmaiņām likumdošanā mums ir dota iespēja parādsaistības dzēst arī klientiem – lai saistības vairs nekarātos kā Damokla zobens virs tās sabiedrības daļas, kura objektīvu iemeslu dēļ nespēja tikt ar tām galā. Es aicinu visus godprātīgi izturēties pret savām vēsturiskajām saistībām un iepazīties ar saistību dzēšanas procesu "Swedbank" mājas lapā."

Kā tiks dzēsti neatrisinātie krīzes parādi

Pilnā 100% apmērā saistības tiks dzēstas tām personām, kuras atbilst sociāli jutīgām sabiedrības grupām, piemēram, daudzbērnu ģimenēm, par maznodrošinātām vai trūcīgām atzītām personām u.tml. Tāpat pilna apmēra parādu norakstīšana attieksies uz personām, kuras līdz 2022. gada 31. decembrim būs sasniegušas pensijas vecumu, un tiem klientiem, kuri ir vienojušies ar banku Swedbank Sociālā izlīguma ietvaros.

Visiem pārējiem klientiem saistības tiks samazinātas 90% apmērā. Šāda pieeja piemērota, lai ievērotu taisnīguma principu pret tiem, kuri savas saistības sakārtojuši jau iepriekš Sociālā izlīguma programmas ietvarā. 
Klientiem, uz kuriem attiecināma saistību dzēšana, uz deklarēto dzīvesvietas adresi tiks nosūtīta vēstule par atlikušo saistību izpildes termiņu un kārtību, taču klienti var arī paši vērsties bankā telefoniski vai rakstiski. Automātiska parādu dzēšana netiks piemērota tikai gadījumos, kad ir aktīvs tiesvedības process, noslēgts specifisks izlīgums, vai gadījumos, kad klienta rīcība atgūšanas procesā nav bijusi godprātīga.

Likums nosaka, ka parādu norakstīšana nav piemērojama aizņēmējiem, kuriem ir aktīvs maksātnespējas procesu.