Pieci paņēmieni, kā izsargāties no mobilā telefona nelabvēlīgās ietekmes
Vieni apgalvo, ka mobilais telefons spēj nodarīt lielu ļaunumu cilvēka organismam. Citi iebilst, ka tās ir pilnīgas muļķības. Patiesība droši vien ir kaut kur pa vidu.
Spriežot pēc tā, kādu “pļurkšķi” mobilais telefons spēj radīt mājas mūzikas sistēmā, automobiļu audio iekārtā un pat datora skandās, kaut kas ap šo saziņas līdzekli virmo. Jebkurā gadījumā kabatas lukturītis, veļas mazgājāmā mašīna un elektriskā tējkanna šādus skaņas traucējumus radīt nespēj.
Ir tas kaitīgi vai nav – lai strīdas zinātnieki, mobilo telefonu ražotāji un ārsti. Mēs vienīgi varam izturēties pret savu mobilo telefonu ar zināmu bijību un darīt visu iespējamo, lai pasargātu sevi no varbūtējām problēmām.
Pēc speciālistu domām ir piecas lietas, kuras vajadzētu ievērot.
1) Ja nu mobilais telefons patiešām nodara postu veselībai, tad ar vislielāko atdevi tas notiek runājot un ne klausoties. Tieši runājot telefons ir raidīšanas režīmā, kas noteikti rada spēcīgāku enerģijas lauku, kā signālu uztverot. Tad nu atcerēsimies leģendāro grāmatu varoni Kisu Vorobjaņinovu no “12 krēsliem”, kurš sarunā piedalījās vien ar dziļdomīgu – “Da už” (latviski, šķiet, analoga vārdu savienojuma nav...)!
2) Vienlaikus cept kartupeļus, pērt bērnu par kārtējo divnieku, slaucīt putekļus un runāt pa mobilo telefonu, iespiežot to starp plecu un ausi, nav labs risinājums, kā rūpēties par savu veselību. Ja nav iespēja izmantot brīvroku sistēmu, tad vismaz turam savu neaizvietojamo sakaru līdzekli pāris centimetru attālumā no dzirdes orgāna un galvas.
3) Daudz veselīgāk būs parakāties pieliekamajā kambarī un atrast veco labo vecmammas uzvelkamo modinātājpulksteni, nekā likt zem spilvena mobilo telefonu. Pat tad, ja nakts melnumā neviens jums nezvana, telefons tik un tā “meklējas”, jo tuvumā noteikti ir vairāki torņi.
4) Protams, ir jautri īsināt sev un apkārtējiem laiku sabiedriskajā transportā sarunās pa mobilo telefonu. Ja citiem tā ir tikai jautrība, tad jums tiešais starojums. Izrunāties par to, kādas apakšbikes labāk pieskaņot zeķēm ar Simpsonu attēliem var arī mājās.
5) Nebūtu prātīgi turēt telefonu kabatā. Vīrieši bieži vien to nēsā bikšu kabatā, bet jāsaprot, ka “divas antenas” blakus mierīgi nesadzīvos. Arī krekla, blūzes vai žaketes kabata nav īstā vieta. Iekšējie orgāni mēdz būt atriebīgi. Ja nu tiešām jūsu telefons ir tik vecs un nemoderns, ka to kauns rādīt apkārtējiem, tad labāk to noslēpt somā. Sadzirdēt grūti, bet...