foto: REUTERS/SCANPIX
ASV gatavojas utilizēt simtiem raķešu ATACMS, kuras varētu nodot Ukrainai
Pasaulē
2024. gada 4. janvāris, 08:32

ASV gatavojas utilizēt simtiem raķešu ATACMS, kuras varētu nodot Ukrainai

Jauns.lv/LETA

ASV gatavojas utilizēt simtiem raķešu ATACMS, kurām beidzies derīguma termiņš, lai gan varētu tās nodot Ukrainai, ziņo ASV žurnāls "Newsweek".

Simtiem kompānijas "Lockheed Martin" ražoto raķešu M39 un M39A1 (ATACMS) paredzēts utilizēt, iztērējot ievērojamus amerikāņu nodokļu maksātāju līdzekļus.

Ukrainas Bruņoto spēku virspavēlnieka Valērija Zalužnija bijušais īpašais padomnieks Deniels Raiss sacīja, ka šīs raķetes ir "lielisks legāls augstas precizitātes kasešu ierocis", kuru varētu nodot Ukrainai. Viņš apliecināja, ka derīguma termiņa beigas nav problēma.

"Tās darbojas. Jebkurš ierocis ar laiku tiek nomainīts ar labāku, nāvējošāku, ekonomiski efektīvāku ieroci. M39 pievienotu Ukrainai trūkstošo lidojuma tālumu, precizitāti un letalitāti," uzsvēra Raiss.

Lai gan daudz ir atkarīgs no tā, cik ilgs laiks pagājis no derīguma termiņa beigām, šīs raķetes vēl ir derīgas lietošanai daudzus gadus pēc šī termiņa, sacīja atvaļinātais ASV armijas ģenerālleitnants Bens Hodžess. Viņš pauda uzskatu, ka atteikšanās nodot Ukrainai ATACMS derīguma termiņa dēļ būs nevis ar drošību saistīts lēmums, bet politisks solis.

Starptautiskā stratēģisko pētījumu institūta zinātniskais līdzstrādnieks Fabians Hincs, kurš specializējies aizsardzības un militārās analīzes jautājumos Tuvajos Austrumos, uzsvēra, ka galvenais šajā lietā ir saglabāt pienācīgā stāvoklī cietās degvielas raķetes dzinēju, bet ATACMS glabāšanas termiņš var būt garāks par ražotāja paziņoto.  

Raiss sacīja, ka ir "desmitiem tūkstošu" dažādu tipu novecojušu raķešu, kuras Ukrainas spēki varētu izšaut no HIMARS, bet kuras ASV grasās utilizēt. Ja Ukrainai būtu pietiekami daudz raķešu M39, tā varētu pārraut Krievijas karaspēka apgādes loģistikas ķēdes dienvidos. Šīs raķetes arī var aizsniegt mērķus Azovas jūras rajonā un dot triecienu svarīgiem objektiem Krievijas okupētajā teritorijā.

Hodžess atzīmēja, ka ar šīs raķetes kasešu variantu nevar aizsniegt, piemēram, Krievijas militāros objektus Sevastopolē. Viņš sacīja, ka Ukrainai ir nepieciešams lielāks daudzums raķešu ATACMS, un neesot nekāda iemesla tās nenodot Ukrainai.

Baltā nama Nacionālās drošības padomes koordinators tomēr neapstiprināja ziņas, ka ASV grasoties utilizēt raķetes ATACMS ar beigušos ekspluatācijas termiņu, neizskatot iespējas tās nodot Ukrainai.  

Kērbijs arī paziņoja, ka ASV nevar piegādāt jaunu palīdzību Kijivai, kamēr ASV Kongress nav apmierinājis prezidenta Džo Baidena pieprasījumu pēc papildu finansējuma. Viņš atzīmēja, ka ASV administrācija darīs visu iespējamo, lai Ukrainai saņemtu nepieciešamo bruņojumu.