Pasaulē
2023. gada 22. oktobris, 19:45

VIDEO: žurnālistes anekdote par beigtiem ebreju bērniem Krievijas "liberālā radio" tiešraidē var viņai dārgi maksāt

Jauns.lv

Pamatīgu skandālu izraisīja krievu žurnālistes Lizas Lazersones tiešraidē pastāstītā anekdote par beigtajiem ebreju zīdaiņiem. Viņai pat draud iespēja zaudēt Izraēlas pilsonību.

“Vispār anekdotes nemīlu, laikam mana mīļākā: kas kopīgs vagonam ar betonu un vagonam ar maziem, beigtiem ebreju zīdaiņiem? Pirmo nedrīkst izkraut ar dakšām,” kādreizējās liberālās radiostacijas “Eho Moskvi” pēcteces “Živoj gvozdj” ēterā ar asprātību “paspīdēja” ilggadējā žurnāliste Liza Lazersone, acīmredzami šokējot redaktoru Alekseju Venediktovu.

Zīmīgi, ka savulaik Lazersone bja Krievijas bēdīgi slavenā kultūras ministra Vladimira Medinska preses sekretāre. Tieši Medinska laikā iedzīvotāju galvās sevišķi aktīvi tika borēta atbilstoši politiskajai konjunktūrai pārrakstītā vēsture, bet viņu pašu savulaik apsūdzēja disertācijas plaģiātā.

Jāpiebilst, ka tālajā 1990. gadā Venediktova izveidotā “Eho Moskvi” tika aizliegta Krievijā 2022. gada 1. martā par kritisku attieksmi pret “specoperāciju” Ukrainā. Pēc dažiem mēnešiem tās kolektīvs atsāka darbu "YouTube" kā “Živoj gvozdj”.

Sociālo tīklu lietotāji nenovērtēja Lazersones “asprātību”, sevišķi kontekstā ar palestīniešu teroristu iebrukumu Izraēlā. Venediktovs rīta ēterā nosodīja šo anekdoti un atvainojās visiem, kam tā “sagādāja sāpes”. “Brīdī, kad “Hamās” veic teroristiskus un barbariskus uzbrukumus un nogalina Izraēlā tostarp milzu skaitu bērnu un viņus sagrābj kā ķīlniekus — tas viss skanēja briesmīgi, tas ir šausmīgi,” viņš sacīja.

Vēlāk Lazersone atvainojās un taisnojās, ka ar šo anekdoti gribēja vērsties pret izplatīto antisemītismu.

Lazersones “jociņam” var būt tālejošas sekas. Advokāta Aleksa Zernopoļska birojs iesniedzis Izraēlas iekšlietu ministram aicinājumu atņemt Lazersonei Izraēlas pilsonību. “Valsts piedzīvo kopīgas bēdas, to jūt katrs izraēlietis, lai kur viņš atrastos, vienalga, vai traģēdija ir skārusi viņa tuviniekus, vai nav. Šajās dienās viņš tautas sāpi jūt kā savu. Šādi izteikumi daudzu tūkstošu auditorijai nav vienkārši jūtīgi, Lazersones kundzes paziņojumi padara nevērtīgas izraēliešu, konkrēti ebreju bērnu dzīvības,” teikts advokāta komentārā. Pilsonības atņemšanas procedūru var ierosināt pret jebkuru Izraēlas pilsoni, “kurš dzīvo ārzemēs, ir ar otru pilsonību un veic pret Izraēlu, ebrejiem vērstu darbību, kā arī darbību, kas veicina naida kurināšanu pret ebrejiem”. “Mēs uzskatām, ka Izraēlas pilsone Liza Lazersone šajā video ir izteikusies pietiekami,” paziņoja advokāts.