Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Modes dizaineres Dāmas Vivjenas Vestvudas portrets. (Foto: CAMERA PRESS/Brian Stark / Vida Press)

Panku stila radītāja un modes māksliniece Vivjena Vestvuda devusies mūžībā 81 gada vecumā

Klausies ziņas sadarbībā ar:
Pasaulē
2022. gada 29. decembrī 23:56 2022. gada 29. decembrī 23:56
  Jauns.lv/LETA
Vivjena Vestvuda šodien mierīgi nomira savas ģimenes lokā Klapemā, Dienvidlondonā, teikts viņas pārstāvju paziņojumā.

81 gadu vecās sievietes vīrs un radošais partneris Andreass Krontālers sacīja: “Es turpināšu ar Vivjenu būt savā sirdī.

"Mēs esam strādājuši līdz beigām, un viņa man ir devusi daudz lietu, ar ko nodarboties. Paldies mīļā," viņš piebilda. 

Pagaidām nav ziņu, kas bijis ikoniskās modes mākslinieces nāves iemesls. 

Dāma Vivjena Izabela Vestvuda bija angļu modes dizainere un uzņēmēja, kura lielā mērā bija atbildīga par mūsdienu panka un jaunā viļņa modes ieviešanu. 

"Vivjena Vestvuda šodien mierīgi nomira ģimenes lokā Klephemā, Londonas dienvidos. Pasaulei ir vajadzīgi tādi cilvēki kā Vivjena, lai veiktu pārmaiņas uz labo pusi," paziņoja Vestvudas modes zīmola tviterkonts.

"Mēs esam strādājuši līdz galam, un viņa man devusi daudz lietu, ko turpināt. Paldies tev, mīļā," paziņoja Vestvudas vīrs un radošais partneris Andreass Krontālers.

Viktorijas un Alberta muzejs Londonā nosauca Vestvudu par "patiesu revolucionāri un dumpīgu spēku modē", savukārt Lielbritānijas kultūras ministre Mišela Donelana raksturoja viņu kā "izcilu personību".

"Viņas panku stils pārrakstīja noteikumu grāmatu septiņdesmitajos gados, un viņa tika plaši apbrīnota par to, ka visu mūžu palika uzticīga savām vērtībām," Donelana rakstīja tviterī.

Vivjena Izabela Svaira, pirmajā laulībā Vestvuda, piedzima 1941.gada 8.aprīlī Češīras grāfistē kurpnieka un kokvilnas fabrikas strādnieces ģimenē. 1958.gadā ģimene pārcēlās uz Londonu, kur Vivjena vienu gadu mācījās mākslas skolā, bet pēc tam strādāja par skolotāju un apprecējās ar fabrikas strādnieku Dereku Vestvudu.

Vestvudas dzīvē notika lielas pārmaiņas, kad viņa šķīrās no pirmā vīra un kļuva par grupas "Sex Pistols" menedžera Malkolma Maklarena draudzeni. Vestvuda un Maklarens kopīgi atvēra apģērbu veikalu Londonas Kingsroudā, kas kļuva par panku kustības epicentru.  

Kad šis veikals ar nosaukumu "SEX" bija savas popularitātes virsotnē, tajā pārdotie plēstie T-krekli, lateksa un ādas aksesuāri kļuva par provokatīvām uniformām paaudzei, kas mēģināja likvidēt pēdējos kultūras tabu. 

Vestvuda vēlāk apgalvoja, ka viņai nebija intereses kļūt par modes dizaineri un viņa to izdarījusi tikai tāpēc, lai atbalstītu Maklarena ambīcijas. Viņas pirmā modes skate "Pirātu kolekcija" tika sarīkota 1981.gadā un uzreiz kļuva par hitu.

Saistītās ziņas

No skotu tautastērpa līdz Vivjenai Vestvudai un "fast fashion" - Rīgā būs skatāma grandioza modes izstāde
Panku vecmāmuļa Vivjena Vestvuda ar modi cīnās par labāku pasauli 2
Vivjena Vestvuda: Cilvēki nekad nav izskatījušies tik slikti kā mūsdienās

1992.gadā Vestvuda apprecējās ar austrieti Andreasu Krontāleru - savu bijušo skolnieku, kurš bija 25 gadus jaunāks par viņu. Krontālers kļuva par viņas radošo direktoru un vēlākajos gados pārņēma lielu daļu no viņas dizainera darba.

Ap gadsimtu miju Vestvuda bija kļuvusi par īstu slavenību, kas veidoja kāzu kleitas ne tikai elitei, bet arī ikoniskiem televīzijas personāžiem un pat Mis Pigijai.

Vēlākajos gados Vestvuda kļuva pazīstama kā politiska aktīviste, vēršoties pret patvaļīgām aizturēšanām un kodolieročiem, bet īpaši atbalstot dabas aizsardzību un tādas organizācijas kā "Greenpeace".

Citi šobrīd lasa

Kāds risks pastāv, kļūstot par bērna tēvu, vīrietim gados?
Novītušais Rīgas jūgendstils: interneta lietotāji "sajūsminās" par Rīgas "zaļo" rotu 1
FOTO: Rīgā auto vadītājs sajauc pedāļus un ieskrien benzīntankā
Pievienot komentāru