foto: REUTERS/SCANPIX
Par draudzenes slepkavību notiesātais Pistoriuss vēlas pretendēt uz pirmstermiņa atbrīvošanu
Paralimpiskā sporta zvaigzne Oskars Pistoriuss
2022. gada 1. septembris, 23:23

Par draudzenes slepkavību notiesātais Pistoriuss vēlas pretendēt uz pirmstermiņa atbrīvošanu

Jauns.lv/LETA

Paralimpiskā sporta zvaigzne Oskars Pistoriuss, kurš izcieš 13 gadu cietumsodu par savas draudzenes Rīvas Stīnkempas noslepkavošanu, vēlas pretendēt uz pirmstermiņa atbrīvošanu, paziņoja sportista advokāts Juliāns Naits.

Patlaban gan vēl nav nozīmēts 35 gadus vecā Pistoriusa uzklausīšanas datums.

"Viņš ir uzrakstījis pieteikumu, lai tiktu sasaukta pirmstermiņa atbrīvošanas komisija, kas piedalītos uzklausīšanā. Tas nenozīmē, ka viņš tiks atbrīvots pirms termiņa, taču tāda iespēja ir jāizvērtē," ziņu aģentūrai AFP teica Naits.

Dienvidāfrikas Republikā (DĀR) uz pirmstermiņa atbrīvošanu var pretendēt, ja ir izciesta vismaz puse no piespriestā soda. 

Jūlijā probācijas dienests apstiprināja, ka Pistoriuss ticies ar Stīnkempas ģimene - šī tikšanās bija viens no priekšnosacījumiem, lai viņš varētu pretendēt uz pirmstermiņa atbrīvošanu.

foto: AFP/Scanpix
Paralimpiskā sporta zvaigzne Oskars Pistoriuss

Sākotnēji Pistoriusam 2014.gadā tika piespriests piecu gadu cietumsods, jo atlēts tika atzīts par vainīgu slepkavībā bez iepriekšēja nodoma. Cietumā viņš devās 2014.gada oktobrī, taču gadu vēlāk viņš tika atbrīvots un sods aizstāts ar mājas arestu. Tomēr prokuratūra iesniedza apelāciju iepriekš piešķirtajam sodam, ko DĀR Augstākās tiesas Apelācijas komisija apmierināja, atzīstot Pistoriusu par vainīgu slepkavībā.

Savukārt Pistoriuss pēc tam ar apelāciju vērsās Konstitucionālajā tiesā, apstrīdot Apelāciju komisijas pieņemto lēmumu, tomēr arī toreiz prasība tika noraidīta un šī lieta tika izskatīta atkārtoti. 2017.gadā Pistorisuam piesprieda 13 gadu un piecu mēnešu cietumsodu.

Pistoriuss tika apsūdzēts savas draudzenes Stīnkempas nošaušanā viņa mājā Pretorijā Svētā Valentīna dienā 2013.gada 14.februārī. Iepriekš Pistoriuss tiesā vairākas reizes izteicās, ka veicis šāvienus cauri vannas istabas durvīm, kur slēpās viņa draudzene, jo bijis "šausmīgi nobijies", ka kāds caur atvērtu logu ielauzies viņa mājā.

Pistoriuss, kurš skriešanai izmantoja īpašas protēzes, 2012.gada vasarā piedalījās Londonas olimpiskajās spēlēs. DĀR sportists kļuva par pirmo cilvēku ar invaliditāti spēļu vēsturē, kurš sacenties ar pasaules labākajiem atlētiem.