Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Jau vairākus mēnešus nav nekādu ziņu par nolaupītā baltkrievu žurnālista Romāna Protaseviča likteni. Viņš kritiskā stāvoklī atrodoties kādā Minskas slimnīcā, liecina neoficiāla informācija. (Foto: Vida Press)

Kur tagad ir un kā jūtas nolaupītais baltkrievu opozīcijas žurnālists Romāns Protasevičs 1

Pasaulē
2021. gada 30. novembrī 05:45 2021. gada 30. novembrī 05:45
 
Elmārs
Barkāns
| Jauns.lv
Starptautiskā sabiedrība ir satraukusies par pirms vairāk nekā pusgada Aleksandra Lukašenko režīma nolaupītā Baltkrievijas opozīcijas ziņu kanāla „Nexta” žurnālista Romāna Protaseviča likteni. Viņš pašlaik kritiskā stāvoklī atrodoties kādā no Minskas slimnīcām, pavēstījusi viņa māte. Savukārt ne viņa radiniekiem, ne arī kādiem citiem, izņemot režīma drošībniekus, vairākus mēnešus nav bijis atļauts ar Romānu Protaseviču satikties. Baltkrievu drošībnieki tur slepenībā ēkas adresi, kurā viņš atrodas „mājas arestā”.

Romāna Protaseviča, kuru Baltkrievijas režīms nolaupīja, Minskas lidostā piespiežot nolaisties „Ryanair” lidmašīnu, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu, liktenis jau vairākus mēnešus nav zināms. Tāpat nekas nav zināms par kopā ar viņu aizturēto Romāna draudzeni, Krievijas pilsoni Sofiju Sapegu. Abus Lukašenko apsūdz terorisma atbalstīšanā un Baltkrievijas varas graušanā. Viņiem reāls cietumsods aizstāts ar „mājas arestu” vismaz līdz šī gada beigām.

Romāna māte: „Dēla stāvoklis ir kritisks”

Romāna Protaseviča māte ļoti noraizējusies par sava dēla likteni. (Foto: Vida Press)

Romāna Protaseviča māte Natālija, kura tagad ar vīru Dmitriju ir emigrējuši no tēvzemes un dzīvo ārzemēs, pirms dažām dienām žurnālistiem pavēstīja, ka, pēc neapstiprinātas informācijas, viņas dēls atrodoties vienā no Minskas slimnīcām. Viņa stāvoklis esot kritisks – dēlam esot problēmas ar sirdi. Te jāatgādina, ka jau šovasar pēc aizturēšanas Romānam bijušas problēmas ar sirdi, kura ik pa brīdim streikojot. Sirdskaites dēļ viņš arī savulaik atbrīvots no obligātā karadienesta.

Par to, ka dēls atrodoties kādā no slimnīcā, mātei esot pavēstījuši pret opozīciju labvēlīgi noskaņoti mediķi. Tomēr skaidrs apstiprinājums tam nav. Baltkrievu opozīcijas interneta izdevums nashaniva.com vēsta:

„Starptautiskā sabiedrība lūdz visu medicīnas sabiedrību noskaidrot un ziņot, kas īsti notiek ar Romānu, kā arī pieprasa Baltkrievijas varas iestādēm nekavējoties pārtraukt starptautiskā terorisma aktus un noziegumus pret cilvēci.”

„Tas ir ļoti grūti”

Romāna Protaseviča vecāki – Natālija un Dmitrijs Varšavā protesta mītiņā pēc dēla aresta pieprasīja viņam brīvību. (Foto: Vida Press)

Pirms divarpus nedēļām Romāna māte Natālija blogam „Otraženije” („Atspulgs”) pastāstīja, ka viņai kopš 9. septembra nav nekādu ziņu par dēla likteni. Viņš atrodoties mājas arestā, tiekot pastāvīgi uzraudzīts, un oktobrī no viņa esot aizvesta arī draudzene Sofija, ar kuru viņš kopīgi līdz tam dzīvojis vienā dzīvoklī, kura adrese viņai nav zinām. Uz kurieni Sofija aizvesta, nav zināms. Romāna māte pastāstīja:

„Ik pa laikam ar dēlu sazinājāmies interneta „Telegram” kanāla. Kad redzēju, ka viņš ir tiešsaistē, es viņam piezvanīju. Ja atļāva, tad viņš atbildēja. Bija laiks, kad viņam internetu atņēma uz divām nedēļām. Mēs nezinājām, kur viņš pazudis, mēs pat nevarējām nodot ēdienu dēlam.”

Ēdienu Romānam piegādāja viņa māsa, kura dzīvo Minskā un ir studente. Brālis viņai pastāstīja, kur un kurā laikā viņai atnest pārtikas pakas. Tās no viņas paņēma drošībnieki un aizgādāja tālāk, jo arī māsai nebija atļauts tikties ar brāli.

„Acīmredzot, viņam tur ir iespēja gatavot, tāpēc meita viņam nesa pelmeņus, desiņas, makaronus. Tāpat viņa brālim aiznesusi daudzas grāmatas.

Mana meita ir pilna laika studente. Tagad viņa bija spiesta atrast nepilnas slodzes darbu, jo nu viss uzvēlās uz viņas pleciem. Man ir vecāki Minskā, bet viņi ir invalīdi. Ar koronavīrusu bija grūti cīnīties. Mans vīratēvs nomira no Covid-19 pirms divām nedēļām (oktobra beigās). Vīrs bija ļoti sarūgtināts, jo nevarēja ierasties uz viņa bērēm.”

Uz jautājumu „Kādos apstākļos Romāns dzīvo?”, viņa māte atbildēja:

„Es nezinu, viņam nav atļauts pastaigāties. Ja agrāk, veicot izmeklēšanas darbības, viņš varēja uzturēties vismaz Izmeklēšanas komitejas pagalmā, tad tagad, apmēram četrus mēnešus, viņš vienkārši sēž bez tiesībām iziet ārā.

Kad mēs runājam, viņš bieži saka: „Mammu, es iedomājos, ka esmu uz zemūdenes”. Viņš ne ar vienu nevar sazināties... Sēž un sēž ierobežotā telpā, tāpēc tas ir ļoti grūti.”

Maz ziņu arī par Sofiju Sapegu

Arī Romāna Potraseviča draudzene Sofija Sapega atrodas mājas arestā vismaz līdz 25. decembrim. (Foto: Vida Press)

Tāpat nekas nav zināms par Sofiju Sapegu. Romāna māte saka: „Pēdējais zvans no viņas bija pirms mēneša (oktobra sākumā). Kopš tā laika mums par viņu nav nekādu ziņu. Kāds tam ir iemesls, mēs nezinām. Iesniedzām pieprasījumu Izmeklēšanas komitejā un saņēmām atbildi, ka viņai saziņa ar ārpasauli joprojām ir aizliegta. Laikam jau viņai viss ir kārtībā.”

Saistītās ziņas

Baltkrievijā aizturētajam Protasevičam piemērots mājas arests
Tā bija intervija zem automāta stobra: tēvs un Baltkrievijas opozīcija par Romāna Protaseviča “atzīšanos”
Aizturētā Protaseviča mātei paziņots, ka viņas dēls smagā stāvoklī atrodas slimnīcā

Savukārt Sofijas māte Anna Dudiča vācu raidsabiedrībai „Deutsche Welle” paziņojusi, ka līdz 25. decembrim pēc Baltkrievijas likumiem meitai esot jāatrodas mājas arestā. Viņai gan ar meitu atļauts sazvanīties.

„Protams, mājas arestā viss ir ļoti ierobežots - viņa nekur neiet, dzīve ir garlaicīga. Mēs visi esam gaidīšanas režīmā - kas būs tālāk,” sacīja Sofijas māte.

Citi šobrīd lasa

"Šis vairs nav pa jokam," - Lindai Mūrniecei jaunas attiecības
Internetā par kosmiskām cenām tirgo biļetes uz Dailes teātra izrādēm ar Holivudas zvaigzni Malkoviču 2
37 gadu vecumā miris franču aktieris Gaspārs Uljē
Pievienot komentāru